Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Historia Bydgoszczy z „dwójką” w dacie

Redakcja
W 1502 roku na prawym brzegu Brdy stanął kościół pod wezwaniem św. Mikołaja (fara). Sto czterdzieści lat później vis a vis świątyni rozpoczęto budowę kolegium jezuickiego. W 1772 r., w wyniku I rozbioru Bydgoszcz stała się częścią państwa pruskiego.

Na początku nowego roku sprawdzamy, co ważnego wydarzyło się w latach, które mają „dwójkę” w dacie.

Jak pisze w „Kalendarzu bydgoskim 2012” dr Marek Romaniuk, w 1332 r. w Bydgoszczy przebywała królowa Jadwiga - odwiedziła nasze miasto po rokowaniach z Krzyżakami w sprawie wykupu ziemi dobrzyńskiej. W roku 1602,w wyniku zarazy umarło wielu mieszkańców (zginęły całe rodziny).

Rok 1832 - data ważna dla wszystkich, którym na sercu leży dobro miasta. W tymże roku rozpoczęło działalność Towarzystwo Upiększania Miasta, z którego powstało Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy.

W roku 1922 ks. proboszcz Tadeusz Malczewski odkrył, ulokowany w ołtarzu głównym kościoła farnego obraz Madonny z Dzieciątkiem, zwany obrazem Matki Bożej z Różą lub Matki Bożej Pięknej Miłości.

Dziesięć lat później – dokładnie 8 listopada - w rzęsiście oświetlonej sali ratusza, nowo wybrany prezydent Bydgoszczy Leon Barciszewski mówił: „Rada Miejska wybrała mnie bez jakiegokolwiek sprzeciwu, a w społeczeństwie tutejszym spotkałem się już z bardzo wielkimi objawami życzliwości i zaufania. (...) Niechaj wszystkie czynniki publiczne, z których woli urząd ten obejmuję, raczą mi wierzyć, że niczego w tej chwili nie pragnę więcej, jak tego, aby tego zaufania być godnym”.

Barciszewski został wybrany na 12-letnią kadencję. Prezydentem był przez 7 lat. Został zamordowany przez niemieckiego okupanta jesienią 1939 r.

Grudzień 1932 – bydgoszczanin Marian Rejewski, znakomity kryptolog odtworzył wewnętrzne połączenia niemieckiej maszyny „Enigma” oraz rozpoznał podwójnie zaszyfrowany tzw. klucz depeszy.

22 lutego 1942 – gauleiter Albert Forster wydał odezwę wzywającą Polaków do wpisywania się na Niemiecką Listę Narodową.

Zachęcamy do zamieszczania Waszych zdjęć i wspomnień na wszystkie tematy związane z Bydgoszczą na naszym portalu. Szczegółowa instrukcja zakładania konta i przygotowania wpisu znajduje się tutaj.

Materiały można także przesyłać e-mailem na adresy [email protected] lub [email protected].

tekst: Hanna Sowińska, opracowanie: Redakcja MM

od 7 lat
Wideo

Burze nad całą Polską

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto