Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Hybrydowe zaćmienie Słońca 2023 - to niezwykle rzadkie zjawisko. Czy teraz będzie widoczne w Polsce? Sprawdź, gdzie oglądać

OPRAC.:
Magdalena Walczak-Grudzka
Magdalena Walczak-Grudzka
Hybrydowe zaćmienie Słońca - wyjątkowe zjawisko na niebie w kwietniu 2023. To jedno z najrzadszych zjawisk astronomicznych tego stulecia.
Hybrydowe zaćmienie Słońca - wyjątkowe zjawisko na niebie w kwietniu 2023. To jedno z najrzadszych zjawisk astronomicznych tego stulecia. unsplash.com
Hybrydowe zaćmienie Słońca to niezwykłe zjawisko astronomiczne, jedno z najrzadszych w tym stuleciu. Hybrydowe zaćmienie Słońca oznacza w skrócie, że jednego dnia będzie można zobaczyć zarówno zaćmienie obrączkowe, jak i całkowite zaćmienie Słońca. To wyjątkowe widowisko na niebie już 20 kwietnia. Czy będzie widoczne w Polsce? Czym jest hybrydowe zaćmienie Słońca i jak je oglądać? Czytaj więcej.

Hybrydowe zaćmienie Słońca 2023

Już 20 kwietnia (czwartek) na niebie będzie można obserwować wyjątkowe zjawisko - hybrydowe zaćmienie Słońca.

Hybrydowe zaćmienie Słońca rozpocznie się 20 kwietnia o godzinie 3.34. Punkt kulminacyjny zjawiska nastąpi o godz. 6.16, a przestanie być ono widoczne o godz. 8.59.

To jedno z najrzadszych zjawisk astronomicznych tego stulecia!

Hybrydowe zaćmienie Słońca 2023 - co to znaczy?

Hybrydowe zaćmienie Słońca oznacza, że dojdzie zarówno do obrączkowego, jak i do całkowitego zaćmienia Słońca. To zaćmienie Słońca jest hybrydą pomiędzy zaćmieniem obrączkowym, w którym można zobaczyć pierścień ognia wokół Słońca, a zaćmieniem całkowitym, gdy niebo staje się ciemne.

Jak twierdzi Karol Wójcicki, popularyzator astronomii, autor bloga "Z głową w gwiazdach", hybrydowe zaćmienie Słońca to niezwykle rzadka sytuacja, gdy Księżyc rzucający cień na naszą planetę jest w tak szczególnej odległości od Ziemi, że na skutek jej krzywizny w jednym miejscu jego odległość od powierzchni pozwala zobaczyć zaćmienie całkowite, ale w innych jest ona już zbyt duża i dochodzi do zaćmienia obrączkowego.

Zaćmienie obrączkowe powstaje wtedy, gdy obserwowana na niebie średnica tarczy Księżyca podczas zaćmienia jest odrobinę mniejsza od średnicy tarczy Słońca. Wtedy Księżyc nie jest w stanie zasłonić całej tarczy naszej gwiazdy i podczas fazy maksymalnej na niebie obserwujemy właśnie taki słoneczny pierścień. W czasie zaćmienia całkowitego tarcza Księżyca w całości zasłania Słońce - wyjaśnia Karol Wójcicki.

Hybrydowe zaćmienie Słońca 2023. Czy zjawisko będzie widoczne w Polsce? Sprawdź, kiedy i gdzie oglądać

Czy hybrydowe zaćmienie Słońca będzie widoczne w Polsce? Niestety nie. Hybrydowego zaćmienia Słońca kwiecień 2023 nie zobaczymy w Polsce. To wyjątkowe zjawisko będzie widoczne głównie z pasu morza i oceanów. Hybrydowe zaćmienie Słońca będzie widoczne jedynie w takich miejscach, jak Timor Wschodni - państwo na wyspie Timor w Archipelagu Malajskim od zachodu graniczące z Indonezją, niewielki półwysep w północno-zachodniej Australii oraz Papua Zachodnia - prowincja w Indonezji na wyspie Nowa Gwinea.

Najpierw podczas wschodu Słońca nad południową częścią Oceanu Indyjskiego nastąpi krótkie zaćmienie obrączkowe trwające do ok. 5 sekund. Później szybko przejdzie ono w zaćmienie całkowite, które w maksymalnej fazie potrwa około 1 minuty i 16 sekund. Na koniec zaćmienie znowu zmieni się w obrączkowe, które podczas zachodu potrwa do ok. 10 sekund - tłumaczy Karol Wójcicki.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto