I po Festiwalu Lekkoatletycznym Enea Cup (foto i wideo)

Stanisław Gazda
Na bydgoskim stadionie Zawiszy, zakończył się Europejski Festiwal Lekkoatletyczny Enea Cup. Ta cykliczna, największa w regionie międzynarodowa impreza sportowa przyciągnęła wiele gwiazd światowego formatu. Wydarzeniem był niezwykle silnie obsadzony bieg na 800 metrów mężczyzn. Dwaj faworyzowani Polacy zaatakowali wkońcowych 200 metrach. Górą był Adam Kszczot, którego do ostatnich metrów gonił Marcin Lewandowski.

Na stadion Zawiszy warto było przyjść zwłaszcza, że występowały zagraniczne i polskie gwiazdy sportu. Wśród nich Złoty medalista mistrzostw Europy w biegu na 800 metrów Marcin Lewandowski, złoty medalista halowych mistrzostw Europy Adam Kszczot, mistrz olimpijski z Sidney w rzucie młotem Szymon Ziółkowski, sprinterka Marika Popowicz, mistrz świata z Berlina w trójskoku Phillips Idowu oraz mistrz świata w biegu na 110 m przez płotki Ryan Brathwaite.

Europejskiemu Festiwalowi Lekkoatletycznemu Enea Cup towarzyszył rodzinny festyn. Była próba bicia rekordu Guinnesa w biegu sztafetowym 30 minutowym, wyrzut piłki z autu na odległość, rodzinne rzucanie pampersem, przeciąganie liny, podbijanie piłki nożnej (żonglerka), wyścigi w workach, bieg na czas oraz skok wzwyż przez gumę.

W wyścigu samorządowców na 1000 metrów zwyciężył Marcin Drogorób, reprezentujący Urząd Marszałkowski. I oczywiście odbył się też niezwykły bieg na 800 m w ramach akcji "Bezpieczne Stadiony". Na starcie zaprezentowali się miedzy innymi Rafał Bruski, Ewa Kowalkowska, Adam Topolski i Emil Sajfutdinow.

Paweł Wojciechowski pokonał poprzeczkę zawieszoną zaledwie na 5,42.

Rzut młotem wygrał Kristian Pars. Węgier uzyskał 78,41 w pierwszej serii. Szymon Ziółkowski był szósty - 74,77 m a Paweł Fajdek piąty - 75,94 m.

Marika Popowicz z Zawiszy wraz z koleżankami - Martą Jeschke, Dorotą Jędrusińską i Darią Korczyńską - startowały jako Polska III wśród czterech sztafet,i nie dały szans trzem innym polskim młodzieżowym i juniorskim czwórkom. Zwyciężyły w niezłym czasie 43,99 s., o 0,41 s przed Polską II.

Stephanie Durst wygrała bieg na 100-metrów w czasie 11,39 s wyprzedzając Weronikę Wedler o 0,05 s, która była o trzy setne sekundy lepsza od Bułgarki Inny Eftimovej. Piąta przybiegła reprezentantka Zawiszy Marika Popowicz.

Rabchenyuk była najszybsza w wyścigu płotkarek z czasem 55,54.

39-letni Jamajczyk McFarlane (uzyskał 49,37 s) i pokazał plecy rywalom m.in. Rhysowi Williamsowi.

Angelika Cichocka z najlepszym rezultatem w sezonie wygrała bieg na 800 metrów. Dwa okrążenia bieżni pokonała w 2.01,60 wyprzedzając Ewelinę Sękowską-Dryk.

Lyzhyn prowadził od trzeciej próby i wygrał - jako jedyny pchając kulę na odległość 20,03. Najlepszy z Polaków, Kamil Zbroszczyk, zajął czwarte miejsce, ciesząc się ze swego najlepszego wyniku w życiu - 19,40 m.

Rumunka Roxana Birca zwyciężyła w biegu na 300 m z przewagą blisko 9 sekund. Uzyskała 8:56,79 min. Pół prostej za nią przybiegła Wioletta Frankiewicz, zaś jako szósta linię mety przebiegła Katarzyna Kowalska.

O jedyny rekord postarał się Koel Brown, który pobił rekord mityngu w biegu na 110 metrów przez płotki. Przesądziła o tym dopiero fotokomórka. Wynik 13,26 s. to jego rekord sezonu.

Świetny finisz Perdity Felicien zadecydował o jej zwycięstwie w biegu na 100 metrów przez płotki. Czwarte miejsce zajęła Polka Karolina Tymińska, z rekordem życiowym - 13,39 s.

Jacob Araptany nie dał szans rywalom w biegu na 3 km z przeszkodami. Długodystansowiec z Ugandy nie miał najlepszego rekordu życiowego wśród startujących, ale triumfował bardzo pewnie, w nowej "życiówce" (8:24,22 min.). Uciekł rywalom na ostatnim okrążeniu i triumfował z przewagą sekundy nad Tomaszem Szymkowiakiem.