"Ikony Zwycięstwa #7" w Młynach Rothera w Bydgoszczy. Tak upamiętniono 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego [zdjęcia]

Dominika Sobczyńska
Dominika Sobczyńska
Wystawę można oglądać do końca roku. Więcej zdjęć z wernisażu zamieszczamy w galerii
Wystawę można oglądać do końca roku. Więcej zdjęć z wernisażu zamieszczamy w galerii Dariusz Bloch
Udostępnij:
Bydgoskie instytucje zadbały o to, by każdy zainteresowany bydgoszczanin mógł przypomnieć sobie wydarzenia historyczne, które miały miejsca w latach 1981-1983. Miasto uczciło również pamięć ofiar stanu wojennego, który wprowadzono 40 lat temu

Zobacz wideo: 85. urodziny Jerzego Maksymiuka w Filharmonii Pomorskiej

W Młynach Rothera (ul. Mennica 10) odbył się wernisaż wystawy „Ikony Zwycięstwa #7”. Fotografie Erazma Ciołka, Marka Janickiego, Janusza Kobylińskiego, Jerzego Kośnika, Chrisa Niedenthala, Stanisława Markowskiego i Krzysztofa Raczkowiaka oraz obrazy Ryszarda Waśki, pozwalają na uświadomienie sobie realiów życia w stanie wojennym, z indywidualnego punktu widzenia artysty. Możemy zobaczyć polskie społeczeństwo, dzięki któremu powstała „Solidarność” i na nowo odrodziła się Polska.

Zainteresowani mogą oglądać wystawę do końca roku od poniedziałku do czwartku w godzinach 12-18 i od piątku do niedzieli między 12.00 a 20.00. Wstęp bezpłatny. Organizatorem jest Stowarzyszenie Edukacji i Postępu STEP.

- Ważnym źródłem inspiracji projektu był czas intensywnych przemian lat 80. w Europie środkowej i powstanie „Solidarności”, ale temat jest szerszy i uniwersalny, nawiązuje też do innych ważnych wydarzeń historycznych. Dotyka jak najbardziej aktualnych problemów XXI wieku takich jak: prawda, pamięć, odpowiedzialność, odwaga, przyzwoitość, tolerancja, tradycja – informuje organizator.

Czterdziestu artystów na 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

Kolejna wystawa związana z 13 grudnia ‘81 powstała w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego (ul Mennica 8). Twórcami przedstawionych obrazów jest czterdziestu profesorów, którzy w formacie 40 x 40 cm stworzyli dzieła przedstawiające dramatyczne epizody polskiej historii. Wystawę będzie można oglądać do końca stycznia.

Wydarzeniem towarzyszącym jest wykład dr Andrzeja Purata z UKW "Stan wojenny w 1981 roku. Konfrontacja władzy z Solidarnością od sierpnia 1980 do stycznia 1982", który poprowadzi 15 grudnia o godzinie 18, przy ul. Gdańskiej 4.

Instytut Pamięci Narodowej (ul. Wincentyny Teskowej 1) na swoim budynku wyświetlił hologram upamiętniający ofiary stanu wojennego. O godzinie 19.30 zmienił się on na Światło Wolności w postaci symbolicznej świeczki, do której zapalenia w oknie, przy pomniku lub krzyżu, zachęcali organizatorzy, by również w ten sposób oddać cześć pamięci tych osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie