Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ile kosztuje utrzymanie dziecka do 18 roku życia? Centrum Adama Smitha wyliczyło, że 254 tys. złotych

Ewa Czarnowska-Woźniak
Ewa Czarnowska-Woźniak
W bydgoskiej siedzibie oddziału regionalnego PCK pojawiła się kolejna partia darów od sponsora
W bydgoskiej siedzibie oddziału regionalnego PCK pojawiła się kolejna partia darów od sponsora Fot. Dariusz Bloch
Co roku 1. czerwca Centrum im. Adama Smitha prezentuje raport podsumowujący, ile trzeba wydać na wychowanie dziecka do 18. roku życia. Otóż - po przeliczeniu możliwych wydatków na żywność, mieszkanie, transport, łączność oraz edukację - wychodzi,że średnio rodzice jedynaka wydali na niego przez 18 lat... 254 tys. zł.Dwójka mogła kosztować 422 tysiące...

Zobacz wideo: W Bydgoszczy pojawiła się instalacja "Kadr na miłość"

Co ciekawe, średnia ta podskoczyła w ciągu ostatniego, pandemicznego, roku o 4 tys. Mimo tego, że tak wielu pracującym rodzicom zdecydowanie pogorszyły się warunki życia. Oczywiście, takie sumy mogą przyprawiać o zawrót głowy, podnoszą też zapewne ciśnienie większości rodziców, dla których to sumy z kategorii kosmicznych. Bo na średnią składają się wszak metropolitarne dzieciaki wożone do amerykańskich szkół z pudełkowymi dietami od szefów kuchni (widziałam na wakacjach rodzinę z „Warszawki” - rodzice z przyjaciółmi przy jednym stole w restauracji, dzieci z anglojęzyczną azjatycką nianią i... pudlem przy drugim...) oraz prawdziwe życie, gdzie często jedynym pomysłem na dodatkowy angielski jest szkolne kółko zainteresowań.

I to życie, które relacjonujemy od przeszło 20 lat na naszych łamach, pisząc o akcjach PCK. Od tego czasu patronacko zachęcamy do wsparcia zbiórek „Wyprawka dla żaka”, pokazując, ile dla wielu kujawsko-pomorskich rodzin znaczy doposażenie szkolnego plecaka. Pandemia nie ograniczyła aktywności czerwonokrzyskich pracowników i wolontariuszy, choć nieznacznie zmieniła formułę działania. Tym większe brawa i ukłony w ich kierunku, bo choćby przykład Caritasu (który zwykle też wspierał w tym dziele potrzebujące rodziny) pokazuje, że epidemia może zniweczyć szlachetne działania.

Dobrze, że są systemowe rozwiązania (jak „300 plus”), bardzo dobrze jednak, że potrzebujący mogą liczyć na dodatkowe, niezależne od warunków i projektów centralnych wsparcie takich ekip jak PCK. Ta bydgoska jest bezkonkurencyjna!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto