Ile ma radny

Paweł Smoliński
Czytelnicy, którzy wzięli udział w naszym wczorajszym dyżurze redakcyjnym, byli wyjątkowo jednomyślni. Zgodnie uznali, że oświadczenia majątkowe bydgoskich radnych powinny być skrupulatnie sprawdzane i publicznie ...

Czytelnicy, którzy wzięli udział w naszym wczorajszym dyżurze redakcyjnym, byli wyjątkowo jednomyślni. Zgodnie uznali, że oświadczenia majątkowe bydgoskich radnych powinny być skrupulatnie sprawdzane i publicznie weryfikowane. - Wtedy będziemy mieli pewność, że ci, których wybraliśmy, postępują uczciwie - przekonywali.

Przypomnijmy, że zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, oświadczenia majątkowe składają parlamantarzyści, wyżsi urzędnicy oraz samorządowcy. Jednak praktycznie tylko w Sejmie istnieje możliwości weryfikacji tych dokumentów. Stanu posiadania i dochodów całej rzeszy urzędników i samorządowców tak naprawdę nie sposób sprawdzić. Chociaż w Bydgoszczy pojawiła się taka szansa. Rok temu poseł Grzegorz Schreiber, przewodniczący Komisji Etyki Poselskiej napisał list do przewodniczącej Rady Miasta Felicji Gwincińskiej. Apelował w nim o powołanie komisji etyki radnych, która mogłaby sprawdzić ich oświadczenia majątkowe. Na próżno. Bydgoscy rajcy pomysł ten odrzucili.

Argumentowali, że nie nikomu nie wolno zaglądać do cudzych oświadczeń majątkowych. Wkrótce o całej sprawie zapomniano.
- Do tej pory nie doczekałem się żadnej odpowiedzi na moją propozycję - powiedział nam poseł Grzegorz Schreiber.
Tymczasem nasi Czytelnicy uważają, że inicjatywa bydgoskiego posła zasługiwała na poparcie.
- Nie mam wątpliwości, że oświadczenia majątkowe składane przez naszych radnych powinny być ujawnione. Chcemy wiedzieć, jak wygląda bilans ich dochodów i stanu posiadania. Te infomacje nam, wyborcom, należą się - mówi pan Henryk D.

- Gorąco popieram pomysł posła Schreibera. Radni powinni rozliczać się ze swych dochodów przed nami, wyborcami. Ich oświadczenia majątkowe nie mogą, jak dotychczas, trafiać do szuflady. Powinny być skrupulatnie - linijka po linijce - weryfikowane przez niezależnych kontrolerów. Wtedy nie będzie miejsca na nieuczciwość, korupcję i wykorzystywanie pozycji do osiągania korzyści majątkowych - tłumaczy Elżbieta Chojnacka.
Kolejny Czytelnik nie może wybaczyć bydgoskim rajcom, że nie zgodzili się na powołanie komisji etyki radnych, która dokonałaby weryfikacji ich oświadczeń majątkowych.
- Jeśli nasi radni są "czyści" i faktycznie nie mają nic do ukrycia, to dlaczego nie chcieli się zgodzić, aby ich oświadczenia majątkowe były sprawdzane? - zastanawia się Zdzisław Nowaczyk.
- Moim zdaniem, postawa samorządowców może budzić nasze wątpliwości. Jeżeli się mylę, to niech mnie wyprowadzą z błędu i publicznie pokażą swe oświadczenia majątkowe. Jeśli żyli uczciwie, korona z glowy im przecież nie spadnie - twierdzi prywatny przedsiębiorca.

- Sytuacja w Polsce jest trudna. Oficjalnie nikt nie bierze i nikt nie daje, a łapówkarstwo kwitnie, jak za starych czasów. Czas z tym skończyć - mówi pan Kazimierz ze Śródmieścia. - Osobiście nie oskarżam o korupcję żadnego z bydgoskich radnych. Chcę mieć tylko pewność, że postępują uczciwie, a ich wydatki nie są wyższe od dochodów. Do tego potrzebna jest jawność oświadczeń majątkowych.
- Nasze prawo jest niedoskonałe. Co z tego, że wyżsi urzędnicy i samorządowcy składają oświadczenia o stanie majątku, jeśli nie można ich później zweryfikować. To już chyba lepiej w ogóle nie wypełniać tych dokumentów - twierdzi Barbara K.

- Uważam, że bydgoscy rajcy także powinni zgodzić się na publiczną weryfikację oświadczeń majątkowych - twierdzi pan Dariusz z Inowrocławia. - Powinni zrozumieć, że nie chodzi nam o to, aby ich prześladować, napiętnować, tylko zwyczajnie sprawdzać.
Z oczywistych względów nie mogliśmy zamieścić wszystkich opinii naszych Czytelników. Za wszystkie jednak bardzo dziękujemy.

Polacy boją się biedy

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie