Ile ma radny

Paweł Smoliński
Czytelnicy, którzy wzięli udział w naszym wczorajszym dyżurze redakcyjnym, byli wyjątkowo jednomyślni. Zgodnie uznali, że oświadczenia majątkowe bydgoskich radnych powinny być skrupulatnie sprawdzane i publicznie ...

Czytelnicy, którzy wzięli udział w naszym wczorajszym dyżurze redakcyjnym, byli wyjątkowo jednomyślni. Zgodnie uznali, że oświadczenia majątkowe bydgoskich radnych powinny być skrupulatnie sprawdzane i publicznie weryfikowane. - Wtedy będziemy mieli pewność, że ci, których wybraliśmy, postępują uczciwie - przekonywali.

Przypomnijmy, że zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, oświadczenia majątkowe składają parlamantarzyści, wyżsi urzędnicy oraz samorządowcy. Jednak praktycznie tylko w Sejmie istnieje możliwości weryfikacji tych dokumentów. Stanu posiadania i dochodów całej rzeszy urzędników i samorządowców tak naprawdę nie sposób sprawdzić. Chociaż w Bydgoszczy pojawiła się taka szansa. Rok temu poseł Grzegorz Schreiber, przewodniczący Komisji Etyki Poselskiej napisał list do przewodniczącej Rady Miasta Felicji Gwincińskiej. Apelował w nim o powołanie komisji etyki radnych, która mogłaby sprawdzić ich oświadczenia majątkowe. Na próżno. Bydgoscy rajcy pomysł ten odrzucili.

Argumentowali, że nie nikomu nie wolno zaglądać do cudzych oświadczeń majątkowych. Wkrótce o całej sprawie zapomniano.
- Do tej pory nie doczekałem się żadnej odpowiedzi na moją propozycję - powiedział nam poseł Grzegorz Schreiber.
Tymczasem nasi Czytelnicy uważają, że inicjatywa bydgoskiego posła zasługiwała na poparcie.
- Nie mam wątpliwości, że oświadczenia majątkowe składane przez naszych radnych powinny być ujawnione. Chcemy wiedzieć, jak wygląda bilans ich dochodów i stanu posiadania. Te infomacje nam, wyborcom, należą się - mówi pan Henryk D.

- Gorąco popieram pomysł posła Schreibera. Radni powinni rozliczać się ze swych dochodów przed nami, wyborcami. Ich oświadczenia majątkowe nie mogą, jak dotychczas, trafiać do szuflady. Powinny być skrupulatnie - linijka po linijce - weryfikowane przez niezależnych kontrolerów. Wtedy nie będzie miejsca na nieuczciwość, korupcję i wykorzystywanie pozycji do osiągania korzyści majątkowych - tłumaczy Elżbieta Chojnacka.
Kolejny Czytelnik nie może wybaczyć bydgoskim rajcom, że nie zgodzili się na powołanie komisji etyki radnych, która dokonałaby weryfikacji ich oświadczeń majątkowych.
- Jeśli nasi radni są "czyści" i faktycznie nie mają nic do ukrycia, to dlaczego nie chcieli się zgodzić, aby ich oświadczenia majątkowe były sprawdzane? - zastanawia się Zdzisław Nowaczyk.
- Moim zdaniem, postawa samorządowców może budzić nasze wątpliwości. Jeżeli się mylę, to niech mnie wyprowadzą z błędu i publicznie pokażą swe oświadczenia majątkowe. Jeśli żyli uczciwie, korona z glowy im przecież nie spadnie - twierdzi prywatny przedsiębiorca.

- Sytuacja w Polsce jest trudna. Oficjalnie nikt nie bierze i nikt nie daje, a łapówkarstwo kwitnie, jak za starych czasów. Czas z tym skończyć - mówi pan Kazimierz ze Śródmieścia. - Osobiście nie oskarżam o korupcję żadnego z bydgoskich radnych. Chcę mieć tylko pewność, że postępują uczciwie, a ich wydatki nie są wyższe od dochodów. Do tego potrzebna jest jawność oświadczeń majątkowych.
- Nasze prawo jest niedoskonałe. Co z tego, że wyżsi urzędnicy i samorządowcy składają oświadczenia o stanie majątku, jeśli nie można ich później zweryfikować. To już chyba lepiej w ogóle nie wypełniać tych dokumentów - twierdzi Barbara K.

- Uważam, że bydgoscy rajcy także powinni zgodzić się na publiczną weryfikację oświadczeń majątkowych - twierdzi pan Dariusz z Inowrocławia. - Powinni zrozumieć, że nie chodzi nam o to, aby ich prześladować, napiętnować, tylko zwyczajnie sprawdzać.
Z oczywistych względów nie mogliśmy zamieścić wszystkich opinii naszych Czytelników. Za wszystkie jednak bardzo dziękujemy.

Religia i etyka w szkole. Kto ma kształcić nauczycieli etyki?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie