Ile pieniędzy trafi do Bydgoszczy z funduszy europejskich? Na razie wiadomo o 108 mln euro

Maciej Czerniak
Maciej Czerniak
Temat unijnych funduszy w ramach nowej perspektywy finansowej 2021-2027 elektryzuje władze samorządów. Do podziału jest w sumie ponad 1,7 mld euro
Temat unijnych funduszy w ramach nowej perspektywy finansowej 2021-2027 elektryzuje władze samorządów. Do podziału jest w sumie ponad 1,7 mld euro Dariusz Bloch/Archiwum
Udostępnij:
To pieniądze w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego. Bydgoszczy zależy, by ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych uzyskać jak największe finansowanie. Władze województwa mają projekt, zatwierdzić go musi jednak Komisja Europejska.

Zobacz wideo: Od lutego rosną opłaty za parkowanie w Bydgoszczy

Wracamy do sprawy podziału pieniędzy w ramach unijnych dotacji dla regionu. Chodzi o 1 735 mln euro z Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza (FEdKP, czyli następcy wcześniejszych planów RPO) na lata 2021-2027. Pieniądze mają trafić do samorządów i m.in. organizacji pozarządowych, przy czym projekt FEKP musi jeszcze być zatwierdzony na poziomie resortowym, a później przez KE.

Przypomnijmy, że jednym z priorytetów tego programu ma być spójność i dostępność regionu (pieniądze na drogi lokalne), podkreślono również potencjał "endogeniczny regionu" (projekty zrównoważonej turystyki i bezpieczeństwa). W projekcie zauważyć można również nacisk na społeczny wymiar województwa (równy dostęp do opieki zdrowotnej) i sprawienie, by Kujawsko-Pomorskie stało się regionem bliskim mieszkańcom (działania aktywizujące młodych na rynku pracy i m.in. podnoszenie kwalifikacji zawodowych).

Ile z tych pieniędzy trafi do Bydgoszczy? Z bydgoskiego ratusza uzyskaliśmy póki co informację o 108 510 100,75 euro, które mają być rozdysponowane w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Ośrodka Województwa (MOF OW). Obszar ten tworzą wszystkie samorządy tworzące Stowarzyszenie Metropolia Bydgoszcz. Warto dodać, że to potencjalna kwota.

Między małymi a dużymi graczami

Jednym z wątków w zakończonych w ubiegłym roku konsultacjach z samorządami, które zorganizował zarząd województwa z marszałkiem Piotrem Całbeckim, była wykazywana (szczególnie przez mniejsze gminy) dysproporcja w podziale pieniędzy między duże miasta i te mniejsze oraz wsie. Podczas styczniowej konferencji podsumowującej konsultacje uwagę na to zwrócił Marcin Skonieczka, wójt gminy Płużnica. Przekonywał, że powinno się zmienić proporcje unijnych dotacji na głowę między mieszkańcami obszarów ZIT (ok. 114 euro) i innych gmin (54 euro). Włodarz Płużnicy wątpi, czy polityka wzmacniania dużych ośrodków przekłada się na kondycję całego regionu.

Ile zatem będzie pieniędzy w ramach ZIT? I na co konkretnie zostaną przeznaczone?

- Ile środków w danych priorytetach będzie przeznaczone na ZIT oraz jakie będziemy mieli obszary tematyczne do realizacji na ten moment, nie jest znane - mówi Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy. - Jednym z obszarów tematycznych, który będzie realizowany na pewno w ZIT będzie mobilność miejska.

W drugim kwartale 2022 roku ma być gotowy Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej SUMP-BydOF dla MOF-u OW Bydgoszczy. To dokument, który zgodnie z zapisami projektu Umowy Partnerstwa dla realizacji Polityki Spójności 2021-2027 będzie warunkiem w dostępie do środków.

Bydgoski ratusz nie wchodzi w polemikę z włodarzami mniejszych gmin, którzy podważają działanie ZIT-ów. To, co wiadomo na pewno, to że obszary te dalej odgrywać będą kluczową rolę w dysponowaniu unijnymi pieniędzmi.

- Wszystkie MOF-y dostały od marszałka propozycję powierzenia pełnienia funkcji IP (czyli instytucji pośredniczącej, red.) ZIT w nowej perspektywie 2021-2027 - mówi Marta Stachowiak. Zgodnie z przepisami ZIT powinna pełnić funkcje IP, "jeśli wykonuje zadania wchodzące w zakres odpowiedzialności instytucji zarządzającej inne niż wybór operacji". Ponadto taką wolę wyraziły władze samorządów Stowarzyszenia Metropolii Bydgoszcz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie