Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Imprezowy sierpień - propozycje MOK na lato

MM Bydgoszcz
MM Bydgoszcz
organizator
Nudzisz się w Bydgoszczy? Sprawdź co na początku sierpnia zaplanował Miejski Ośrodek Kultury w Bydgoszczy. Będzie koncertowo i filmowo

05.08.2011 (piątek), 19:00

ELA 2011 - Muzyczny Ogród WOKiS – Kuro Blues - koncert.

kategoria: Europejskie Lato Artystyczne

gdzie: Stary Rynek

wstęp: wolny

Tomasz „Kuro” Kalemba - harmonijkarz z dużym doświadczeniem scenicznym, laureat festiwali w kategorii "harmonijka": Olsztyńskie Noce Bluesowe, Noc Bluesowa w Rawie Mazowieckiej, założyciel zespołów Caramba Blues Band , Hebel, The Chicken.

Jarosław „Jaromi” Drażewski - kompozytor, oraz autor tekstów. Wokalista, oraz multiinstrumentalista: gitara, harmonijka, saksofon, fletnia, banjo, ukulele, melodica, gopiyantra, gitara basowa, organy elektryczne, kalimba, kazoo... oraz wszystko to, co wydaje dźwięki między 16 a 20000 Hz.

Na polskiej scenie bluesowej działa od 1990 roku. Latem roku 1993 dołącza do zespołu Blues Flowers, z którym do dziś występuje i nagrywa płyty. Gra, oraz nagrywa również solowo, oraz z różnymi innymi muzykami lub zespołami: Yassny Gvint, Blues Menu, Szulerzy, Cielak & Jaromi, Polish Blues Session - Adama Kulisza, Olek Blues, Jam Ping Pong, Jaromi zez Ekom.


Czytaj też: Ed Wood - wywiad z zespołem i wideo z koncertu.


06.08.2011 (sobota), 20:00

ELA 2011 - DoriFi - koncert

kategoria: Europejskie Lato Artystyczne

gdzie: Stary Rynek

wstęp: wolny

DoriFi to pasjonatka życia, wokalistka, autorka muzyki i wyrazistych tekstow, energetyczna frontman'ka i siła sprawczo-napędowa zespołu DoriFi, zarówno w tekstach jak i muzyce ceni sobie prawdziwość i radość z tworzenia.

Pisze prostolinijnie, czasami wręcz bezczelnie, żartobliwie lub też całkiem na odwrót - poetyzująco, bardzo kobieco. Niezwykle energetyczna na scenie, kocha ciekawe melodie oparte na osadzonych groovach, a najblizsze stylistycznie jej sercu są wszystkie swing'ujące nurty: hip-hop, jazz, nu soul, r'n'b, funky i ragga. Skład DoriFi z miksującym się właśnie materiałem zagrał już całkiem sporo koncertów.

Skład:

* DoriFi
* Marta Koszarek, Maciek Starnawski - głosy wspomagające
* Artur Michalski – klawisze
* Piotr Gajewski – bas
* Tomek Mądzielewski – bębny
* Artur Twarowski – gitara
* Christian Broniarz – saksofon
* Miłosz Gawryłkiewicz – trąba

07.08.2011 (niedziela), 16:00

ELA 2011 - Teatr Gargulec, „Nowe przygody Smoka Wawelskiego - czyli Wisłą przez Polskę"spektakl dla dzieci.

kategoria: Europejskie Lato Artystyczne

gdzie: Stary Rynek

Bardzo wesoły spektakl, pozwalający zapoznać się z historią i charakterem ważniejszych miast, leżących nad najdłuższą rzeką w Polsce. Spektakl oparty na polskich legendach.

Nie bójmy się - nasz Smok to sympatyczna i dystyngowana postać; czasem tylko zdarzy mu się kichnąć dymem. Czeka go pełna przygód podróż z Krakowa do Gdańska. Na swej drodze spotka rycerza- Zawiszę Czarnego, warszawską Syrenkę, ducha ze starego zamku. Spektakl wzbogaca nastrojowa muzyka.

07.08.2011 (niedziela), 18.00

ELA 2011 - Sentido del Tango – koncert i warsztaty tanga argentyńskiego – Szkoła Nexus

kategoria: Europejskie Lato Artystyczne

gdzie: Stary Rynek

wstęp: wolny

W programie koncertu grupy Sentido del Tango znajdą się m.in.:

- L.A. Fernandez – "El pollo Ricardo"
- C. Gardel – "Por una cabeza"
- A. Piazzolla – "Oblivion"
- A. Piazzolla – "Libertango"
- A. Villoldo – "El choclo"
- M. Rodriguez – "La Cumparsita"
- A. Stampone – "Mi Amigo Cholo"
- A. Piazzolla – "Chau Paris"
- P. Castellanos – "La puñalada"
- A. Piazzolla – "S.V.P."
- A. Piazzolla – "Bando"
- R. Melo – "Desde el alma"
- R. Melo – "Desde el alma"

Zespół tworzą:

Piotr Kopietz (bandoneon, akordina) - absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie akordeonu ad. Klaudiusza Barana. Należy do grona kilku muzyków w Polsce, grających na narodowym instrumencie argentyńskim - bandoneonie oraz jest jedynym w Polsce artystą koncertującym na francuskiej akordinie. W roku akademickim 2005/2006 otrzymał roczne stypendium na studia w Universitat fur Musik und darstellende Kunst Graz w Austrii w klasie akordeonu prof. Janne Rättyä.

Wielokrotnie brał udział w Międzynarodowych Kursach Interpretacji Muzycznej pracując pod kierunkiem takich mistrzów jak: Włodzimierz Lech Puchnowski, Fridrich Lips, Alfred Melichar, Mika Vayrynen, Jurij Shyshkin, Wiktor Romanko.

Jest laureatem kilkunastu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych, m.in. w Przemyślu, Lublinie, Chełmie, Mławie, Sanoku, Klingenthal (Niemcy), Castelfidardo (Włochy). Za swe osiągnięcia artystyczne został trzykrotnie uhonorowany stypendium Ministra Kultury i Sztuki. Występuje solo, jak również w zespołach kameralnych koncertując w kraju i poza jego granicami (Austria, Czechy, Niemcy, Włochy, Litwa, Wielka Brytania).

Gabriela Machowska - Kopietz (fortepian) - absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w klasie fortepianu oraz Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego. Była stypendystką Ministra Kultury i Sztuki, odbyła także roczne studia w Conservatoire Royal de Bruxelles w Belgii. Pobierała lekcje mistrzowskie u takich pianistów jak Elżbieta Tarnawska, Andrzej Jasiński, Evgeny Moguilevsky, Olga Roumchevitch.


Czytaj także: ARTPOP festival - relacja z imprezy


Szczególnie interesuje się muzyką kameralną. Współpracowała z wieloma muzykami i zespołami, m.in.: The Jacques Thibaut String Trio oraz The Talich String Quartet.

Mateusz Szemraj (gitara) - ukończył warszawską Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w klasie gitary klasycznej. Ponadto gra na gitarze elektrycznej oraz instrumentach etnicznych, m.in. lutni arabskiej (al oud), lutni perskiej (tar) i polskich cymbałach. Dwukrotnie otrzymał stypendium artystyczne Ministra Kultury i Sztuki. Jest laureatem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów gitarowych. Pobierał lekcje mistrzowskie u takich muzyków jak Sergio Assad, Jorge Cardoso, Abel Carlevaro, David Russell czy Pavel Steidl.

Współpracował z orkiestrami warszawskiej Opery Narodowej i Filharmonii Narodowej, Filharmonii Świętokrzyskiej, Sinfonietty Cracovii. Uczestniczył w nagraniach muzyki filmowej i teatralnej. Występuje m.in. w zespołach Sentido del Tango oraz Mosaic, z którym został laureatem festiwalu Nowa Tradycja '08.

08.08.2011 (poniedziałek), 19:00

ELA 2011 - Eddie Henderson & Leszek Kułakowski Quartet - koncert

kategoria: Europejskie Lato Artystyczne

gdzie: Stary Rynek

wstęp: wolny

Premierowy projekt Eddie Henderson & Leszek Kułakowski Quartet proponuje szeroki stylistycznie program od groove\'owych utworów po wysublimowaną poetykę i zabawę brzmieniem. Naczelną ideą kompozycji jest kontrast, szukanie nowych barw pomiędzy fortepianem i trąbką. W tej melodycznej dyskusji uczestniczą również kontrabas i perkusja. Kompozycje są nasycone osobowością L. Kułakowskiego i posiadają jazzowy drive. Spotkanie artystycznych osobowości Eddiego Hendersona (jednego z najwybitniejszych trębaczy współczesnego jazzu, kontynującego davisowski liryzm i brzmienie) z wizjonerem jazzu Leszkiem Kułakowskim (artystą odważnym i bezkompromisowym) doprowadzi do ekscytujących zdarzeń muzycznych.

Eddie Henderson - wychowany w miłości do jazzu - pierwsze lekcje gry na trąbce pobierał u samego Luisa Armstronga . W tajniki wiedzy muzycznej wprowadzali Eddiego: Duke Ellington, Count Basie, Billie Holiday. Artysta współpracował z ikonami jazzu: H. Hancockiem, W. Shorterem, i całą plejadą wybitnych osobowości współczesnego jazzu .Jest geniuszem jazzowej trąbki.

Z kolei Leszek Kułakowski to artysta o ogromnej wyobraźni muzycznej, kreatywnie eksperymentuje ze swoją muzyką, inspirując się m.in. Chopinem, folklorem kaszubskim, tzw. trzecim nurtem. Stworzył projekt komedowski z yassowcami, a dla Tomasza Stańki zaaranżował K. Komedę na orkiestrę symfoniczną. Laureat płyty roku - Eurofonia - w ankiecie Jazz Forum za 2000 r. Obsadę zespołu uzupełniają znakomity Jacek Pelc na perkusji i młody "lew jazzowy" Piotr Kułakowski na kontrabasie.

* Leszek KUŁAKOWSKI - fortepian
* Eddie HENDERSON - trąbka, flugelhorn
* Piotr KUŁAKOWSKI - kontrabas
* Jacek PELC - perkusja

09.08.2011 (wtorek), 19:00

ELA 2011 - Trio Taklamakan - koncert

kategoria: Europejskie Lato Artystyczne

gdzie: Stary Rynek

wstęp: wolny

Zespół o sobie: Jesteśmy absolwentami Akademii Muzycznej w Poznaniu, a nasz zespół - TRIO TAKLAMAKAN - istnieje od czerwca 1998 r. Mimo „klasycznego” wykształcenia i składu, nie jesteśmy zespołem klasycznym. Chociaż bliski nam jest folkowy rodzaj ekspresji, nie jesteśmy także kapelą folkową (mimo, że to pojęcie w ostatnich latach okazało się bardzo pojemne).

To co gramy można określić mianem: „folkowy nurt muzyki klasycznej”. Szperając w bibliotekach, antykwariatach i rodzinnych szpargałach (pochodzimy z rodzin o muzycznych tradycjach) szukamy tego, co stworzone zostało wczasie spotkań muzyki tzw. „poważnej” z muzyką taneczną.

Znajdujemy na ogół szczątkowe materiały, więc - siłą rzeczy - przyprawiamy je własnymi pomysłami. W ten sposób powstają utwory, które nazywamy „tańcami nieoczywistymi”. Czasem zdarza się, że pomysłów jest tak dużo, iż zaczynają żyć własnym życiem. Tak powstają nasze kompozycje, głęboko osadzone w klimatach naszych muzycznych zauroczeń.

Wśród naszych muzycznych fascynacji znajdują się ogniste czardasze i „połamane” rytmicznie tańce bałkańskie, żywiołowe (a niekiedy nostalgiczne) melodie klezmerskie oraz zadziorne tanga - nie tylko argentyńskie. Szczególną estymą darzymy twórczość Astora Piazzolli.

10.08.2011 (środa), 18:15

ELA 2011 - EuroŚroda - Hiszpania.
kategoria: Europejskie Lato Artystyczne

gdzie: Stary Rynek

wstęp: wolny

Godz. 18:15 - spektakl taneczny szkoły tańca Fundacji Duende Flamenco "Andaluzyjski Sen", w przedstawieniu wykorzystano fragmenty tekstów F.Garci Lorki.

* S. Dolata - gitara
* M. Giżejewski - cajón
* D. Dzięcioł - choreografia

Podczas Europejskiego Lata Artystycznego 2011 wystąpią artyści z wielu państw, co sprawia, że mieszkańcy regionu mają możliwość poznawania szeroko pojętej kultury wielu krajów europejskich dzięki prezentacji ich tradycji i dziedzictwa narodowego, sztuki oraz obyczajów.

Dzięki temu organizatorzy, artyści oraz publiczność wspólnie zacieśniają, a także rozwijają wzajemną współpracę na polu kulturotwórczym.

Godz. 19:00 - Koncert Danza del Fuego
Grupę tworzą:

* Dorota Dzięcioł - taniec, śpiew
* Sławomir Dolata - gitara flamenco, spiew
* Adam Mordka - gitara klasyczna
* Maciej "Mustafa" Giżejewski - instrumenty perkusyjne
* Marcin Pawlik - flet, saksofon

Historia zespołu Danza del Fuego rozpoczęła się w 1991 roku, kiedy pod tą nazwą skupiła się grupa muzyków zafascynowanych sztuką flamenco. Założycielem i menedżerem zespołu jest Sławomir Dolata - jeden z pierwszych gitarzystów flamenco w Polsce. Przez kilkanaście lat swojego istnienia zespół koncertował w kraju i za granicą, w różnych składach, współpracując z artystami flamenco z Polski, Hiszpanii, Czech i Słowacji. Grupa wystąpiła obok znanych artystów flamenco, jak Juan Polvillo, Rafael Cortes, Rafael de Huelva, Tomatito, Canizares, Maria Serrano, Carmen Segura, Teo Barea Munoz oraz grupa Agustito. Muzyka, którą tworzy grupa, jest ich własną wizją flamenco, powstałą na bazie tradycyjnej sztuki Cyganów z Andaluzji, jazzu, muzyki latynoskiej i orientalnej. W programie zespołu znajdują się tradycyjne i znane formy flamenco, jak również własne kompozycje i aranżacje.

Muzycy Danza del Fuego sięgają do wschodnich korzeni flamenco, skłaniając się przy tym ku tradycyjnym formom i znanym motywom muzycznym, nie rezygnując jednocześnie z nowoczesnych elementów będących wyznacznikiem naszych czasów. Dziś zespół, oprócz działalności koncertowej, zajmuje się organizacja największego festiwalu flamenco w tej częsci Europy Duende Międzynarodowy Festiwal Flamenco.

W skład spotkań z kulturą zagraniczną, poza koncertami, spektaklami, seansami, prelekcjami, wystawami z udziałem zagranicznych wykonawców, wejdzie także „Dzień Hiszpański", którego ideą jest zacieśnianie oraz rozwój współpracy kulturalnej, edukacyjnej i społecznej pomiędzy Polską a Hiszpanią; promowanie szeroko rozumianej kultury hiszpańskiej; promowanie sztuki i wizerunku województwa kujawsko – pomorskiego w Europie.

11.08.2011 (czwartek), 19:00

ELA 2011 - Oyster Eye - koncert

kategoria: Europejskie Lato Artystyczne

gdzie: Stary Rynek

wstęp: wolny

Oyster Eye to funkcjonująca od 2006 roku formacja bydgosko-chełmińska, w której skład wchodzą: Michalina Bruzdewicz (voc.), Michał Mielewczyk (bas.), Mariusz Mitura (perk.) i Marcin Maniewski (git.). Muzykę zespołu określa się jako okołorockową, jazzującą, jednak sami muzycy dalecy są od tak „jednoznacznych” ocen.

„Każdy z nas słucha bardzo różnorodnych dźwięków, które na pewno mają wplyw na to, co gramy i tworzymy, jednak dla nas najważniejsze jest, aby ta muzyka była szczera i niebanalna. Chodzi o to, aby oddać emocje, które są w nas. Gramy, bo kochamy to robić i nie zawracamy sobie głowy dookreślaniem naszej twórczości. Rzeczywiście muzykę tę ciężko jest nazwać. Słychać elementy jazzu, chilloutu czy bardziej rockowej energii.

Mamy nadzieję, że można doszukać się w tym co tworzymy nowych rozwiązań, a to zawsze przecież prowadzi do czegoś dobrego.” - mówi o muzyce Oyster Eye gitarzysta Marcin Maniewski.

11.08.2011 (czwartek), 21:00

ELA 2011 - Kino Letnie - projekcja filmu „Fish Tank"

kategoria: Europejskie Lato Artystyczne

gdzie: Stary Rynek

wstęp: wolny

Film opowiada o kilku dniach z życia 15 - letniej dziewczyny (Mia Williams - w tej roli Katie Jarvis), zamieszkałej na anonimowym blokowisku gdzieś w Wielkiej Brytanii. Mia jest osobą zdystansowaną do świata, wyobcowaną, bez przyjaciół. Ukojenia szuka w samotnym tańcu do utworów hip-hopowych. Mieszka z matką i młodszą siostrą. Stosunki rodzinne są głęboko patologiczne - wulgarny język, używki, itp. Rodzina i sąsiedzi posługują się trudnym do zrozumienia slangiem z brytyjskich blokowisk.



emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto