Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Instalację gazową sprawdzali... zapalniczką!

wm
Z gazem nie ma żartów! Wybuch potrafi wyrządzić ogromne szkody.
Z gazem nie ma żartów! Wybuch potrafi wyrządzić ogromne szkody. Dariusz Bloch
Lekceważenie przepisów i stanu technicznego instalacji oraz samych budynków to główne - zdaniem strażaków - przyczyny katastrof. Miasto o kamienice dba, prywatni właściciele też... o ile mają pieniądze.

- W tego rodzaju tragediach przyczyny są dwie - mówi „Expressowi” st. brygadier Paweł Frątczak, rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej. - Pierwsza to czynniki niezależne od człowieka, osunięcie się ziemi, działanie żywiołu... Druga to nonszalanckie lekceważenie przepisów. Podczas niedawnego badania zleconego przez jednego z operatorów gazowniczych w Polsce zadano pytanie, w jaki sposób kontroluje się szczelność pojemników z gazem propan-butan. Jedna trzecia respondentów powiedziała, że zapalniczką!

Kiedy ktoś wezwie
Za utrzymywanie w należytym stanie instalacji gazowej w budynkach odpowiadają - w teorii i praktyce - inspektorzy nadzoru budowlanego. Tyle że oni pojawiają się wtedy, kiedy ktoś, np. budując instalację lub ją przerabiając, po prostu ich wezwie. - My kontrolujemy jedynie, czy przegląd został wykonany, nie wykonujemy za kogoś jego pracy wynikającej z przepisów - mówi kpt. Aleksandra Starowicz, rzecznik Komendy Miejskiej PSP w Bydgoszczy.

Największym zasobem budynków w mieście zarządza Administracja Domów Miejskich. Jej pracownicy nie ukrywają, że średni wiek bydgoskiej kamienicy to... 110 lat!

Przeczytaj także: Wybuch gazu na Byszewskiej. Piesek wydobyty spod gruzów domu [zdjęcia]

Książka prawdę powie
- Dla wszystkich budynków założone i prowadzone są książki obiektu budowlanego, w których na bieżąco wpisywane są informacje o przeprowadzonych remontach i okresowych kontrolach stanu technicznego budynku - uspokaja Magdalena Marszałek, rzecznik spółki. - Stan wszystkich naszych budynków jest nam dobrze znany. Co roku wykonujemy wszystkie konieczne kontrole stanu technicznego wynikające z prawa budowlanego. W naszych zasobach jest wiele budynków wymagających generalnego remontu i mamy tego świadomość.

Takie inwestycje, to jednak ogromne nakłady finansowe. Priorytetem zazwyczaj są remonty konieczne, wynikające z eksploatacji, a mające na celu usunięcie bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa ludzi i mienia. Na bieżąco realizujemy wszystkie konieczne i niezbędne remonty w oparciu o znane nam potrzeby wynikające z okresowych kontroli, a także ze zgłoszeń lokatorów.

Można przyjść
Inaczej sytuacja wygląda z budynkami wspólnotowymi, tam o wszystkich pracach i ich kolejności decydują właściciele lokali, którzy co roku uchwalają własne plany gospodarcze, wiedząc, ile i na co mogą przeznaczyć pieniądze. O tym, czy obowiązków regularnych kontroli instalacji dopełniają właściciele prywatnych nieruchomości - nie wiadomo. W przypadku wspólnot mieszkaniowych każda z nich ma indywidualną polisę na bryłę budynku.

- Każdy lokator, który zauważy coś niepokojącego albo chciałby po prostu sprawdzić, czy w jego kamienicy przeprowadzono wszystkie przeglądy i czy są one aktualne, może się zgłosić do odpowiedniego rejonu obsługi mieszkańców - mówi Magdalena Marszałek.

Pięć milionów
W tym roku ADM chce na remonty swoich starych kamienic wydać prawie 5 mln zł. Nowe dachy mają dostać 52 kamienice, prawie dwieście mieszkań ma mieć wymienione instalacje elektryczne. Na dwadzieścia trzy budynki mają zostać przygotowane ekspertyzy, które ocenią ich stan techniczny i wskażą niezbędny zakres prac remontowych. W 56 przypadkach zdunowie zajmą się piecami ogrzewającymi komunalne lokale.

INFO Z POLSKI - przegląd najciekawszych informacji ostatniego tygodnia w kraju (07.04-13.04)

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto