Jak będziemy się leczyli w 2004 roku w Kujawsko-Pomorskiem

.
Pieniądze: 1 miliard 522 miliony 328 tysięcy to budżet na świadczenia medyczne i refundację leków, jaki będzie miał do dyspozycji w roku 2004 Kujawsko-Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ w Bydgoszczy.

Pieniądze:

1 miliard 522 miliony 328 tysięcy to budżet na świadczenia medyczne i refundację leków, jaki będzie miał do dyspozycji w roku 2004 Kujawsko-Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ w Bydgoszczy. Za te pieniądze Fundusz będzie w roku przyszłym leczył 2,09 miliona osób.

Kontraktacja:

1 Podstawowa opieka zdrowotna

Świadczenia w zakresie POZ ukierunkowane są na promocję i profilaktykę zdrowotną, zapobieganie, diagnostykę schorzeń, leczenie, zapobieganie lub ograniczanie niepełnosprawności, usprawnianie oraz pielęgnację i edukację zdrowotną. Świadczenia POZ będą realizowane w dalszym ciągu przez: lekarza POZ, pielęgniarkę środowiskowo/rodzinną, położną środowiskowo/rodzinną, pielęgniarkę środowiskową w środowisku nauczania i wychowania. Utrzymana zostaje deklaracja wyboru lekarza POZ, pielęgniarki i położnej. Dotychczasowe deklaracje wyboru zachowują swoją ważność. Przypominamy, iż zmiany lekarza, pielęgniarki i położnej możemy dokonać nie częściej niż dwa razy w roku kalendarzowym. Metoda finansowania POZ oparta jest o roczną stawkę kapitacyjną na jednego ubezpieczonego.

Lekarz POZ musi przyjmować pacjentów od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-18.00 w miejscu wykonywania praktyki lub poprzez wizyty domowe. Rejestracja chorych może się odbywać w każdej formie: osobiście, telefonicznie lub za pośrednictwem osoby trzeciej. Nie wolno limitować przyjęć ubezpieczonych. Po godzinach funkcjonowania przychodni lub gabinetu oraz w święta i dni wolne od pracy lekarz POZ jest zobowiązany do zabezpieczenia całodobowej opieki medycznej.

Uwaga!

Mimo różnych przekazów medialnych, informujemy pacjentów, iż mogą się czuć bezpieczni. Fundusz nie wprowadza żadnej rewolucji w tym zakresie. Całodobowa opieka nie oznacza, że nasz lekarz będzie dyżurował 24 godziny na dobę w naszej przychodni. Może on podpisać umowę z innym świadczeniodawcą, także ze szpitalem (jak było do tej pory), na udzielanie pomocy medycznej swoim pacjentom. Informacja o zabezpieczeniu opieki całodobowej przekazywana jest i będzie do właściwego oddziału Funduszu oraz umieszczana na tablicy informacyjnej wewnątrz i na zewnątrz budynku przychodni lub praktyki lekarza POZ ? obowiązkowo!

Ważne!

Świadczeniodawca POZ nie ma już obowiązku pracy w każdą sobotę w godzinach od 8.00-12.00. Sobota będzie traktowana jak dzień wolny i świadczenia medyczne w te dni będą miały charakter pomocy doraźnej i zostaną udzielone tylko w przypadkach nagłych zachorowań.

Pielęgniarka w środowisku nauczania i wychowania ? jest to nowe świadczenia, które planuje kupić Fundusz. Zadaniem tej pielęgniarki będzie organizacja profilaktycznej opieki nad dziećmi i młodzieżą w środowisku nauczania i wychowania. Pielęgniarka szkolna obejmie opieką dzieci od klasy 0 do ostatniej klasy szkoły ponadgimnazjalnej.

2 Ambulatoryjna opieka specjalistyczna:

W dalszym ciągu będą obowiązywały skierowania od lekarza POZ do lekarzy specjalistów z wyjątkami, które dopuszcza ustawa o NFZ.

Przypominamy, iż skierowanie nie jest wymagane do świadczeń: ginekologa i położnika, stomatologa, dermatologa, wenerologa, onkologa, okulisty, psychiatry, dla osób chorych na gruźlicę, dla osób zakażonych wirusem HIV, dla inwalidów wojennych, dla osób uzależnionych od alkoholu, środków odurzających i substancji psychoaktywnych ? w zakresie lecznictwa odwykowego. Tam, gdzie potrzebne będzie skierowanie - zachowa ono ważność przez cały proces leczenia, nie trzeba będzie za każdą wizytą legitymować się kolejnym skierowaniem od lekarza POZ.

Lekarz POZ, który skieruje ubezpieczonego do lekarza specjalisty, zobowiązany zostanie do wykonania i dołączenia do skierowania wyników badań diagnostycznych z koszyka lekarza POZ (rozporządzenie Ministra Zdrowia z dn. 30.04.2003.), zgodnie z rozpoznanym schorzeniem, aktualną wiedzą i praktyką medyczną w celu potwierdzenia wstępnego rozpoznania. Zlecenia na badania kontrolne związane z leczeniem specjalistycznym wystawi i opłaci lekarz specjalista. Nie wolno mu będzie odesłać pacjenta do POZ celem wykonania badań kontrolnych np. krwi, moczu etc.

Dla świadczeniodawców wprowadzono 4 typy porad - od najtańszej typu1 do najdroższej typu 4. Jednostką rozliczeniową dla specjalistyki będzie punkt rozliczeniowy przeliczony na złotówki. Nowością są tzw. świadczenia współfinansowane przez lekarzy specjalistów, np. angiografia, rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa, scyntygrafia i inne. Lekarze będą musieli podpisać więc stosowne umowy z zakładami diagnostycznymi i laboratoriami spełniającymi określone standardy. Dlatego kiedy dostaniemy skierowanie na powyższe badania, lekarz specjalista wskaże miejsce, gdzie będziemy je mogli wykonać w ramach ubezpieczenia.

Poradnie specjalistyczne, zgodnie z ujednoliconymi zasadami będą czynne minimum 3 razy w tygodniu po 4 godziny dziennie, w tym raz w tygodniu w godzinach popołudniowych ? między 14.00 a 18.00. Jeżeli w danej poradni świadczeń udzielało będzie 2 lub więcej lekarzy, to powinna ona być dostępna dla ubezpieczonych przez 5 dni w tygodniu od 8.00. do 18.00. Średni czas porady szacuje się na ok. 20 minut.

Dokończenie za miesiąc, w następnym wydaniu "Pacjenta"

Cytrynka z Ustronia Morskiego – świetny biznes z mikropożyczką

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie