Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak bezpiecznie kupić mieszkanie od dewelopera?

Lilia Łada
Lilia Łada
To pytanie zadaje sobie wiele osób, które planują taki zakup. ...
To pytanie zadaje sobie wiele osób, które planują taki zakup. ... LTM Communications
To pytanie zadaje sobie wiele osób, które planują taki zakup. Właśnie dla nich Polski Związek Firm Deweloperskich przygotował specjalny przewodnik pod tym właśnie tytułem.

Polski Związek Firm Deweloperskich istnieje od 2002 roku i jednym z jego podstawowych celów jest dbałość o odpowiednie relacje swoich członków z ich klientami.

- Deweloperzy, którzy są naszymi członkami, podpisują Katalog Zasad Umowy Deweloperskiej i Kodeks dobrych praktyk  - wyjaśnia Aleksandra Walczyńska z PZFD. - Członkiem PZFD może zostać tylko ta firma, która zwraca uwagę na zachowanie dobrych standardów w relacjach z klientami. Dla klienta to czytelna informacja: firma jest członkiem PZFD, a więc kupując u nich można to zrobić bezpiecznie.

PSFD przygotowało też krótki poradnik dla wszystkich, którzy chcą kupić mieszkanie lub dom.
- Doradzamy w nim, na co warto zwrócić uwagę decydując się na kupno i od czego zacząć przygotowania - mówi Alicja Ogorzała z PZFD.

Według poradnika kupowanie najlepiej zacząć od... sprawdzenia dewelopera. jeśli już upatrzymy sobie konkretny dom lub mieszkanie, a jego cena odpowiada naszym możliwościom finansowym, to warto przyjrzeć się bliżej firmie, która buduje nasze M. Najlepiej jest sprawdzić, co już wybudował - jeśli ma na swoim koncie kilka inwestycji, to znaczy, że to stabilna i doświadczona firma. Ale czy dobra? To, że ktoś buduje dużo, niekoniecznie musi znaczyć, że robi to dobrze. Dlatego warto popytać lokatorów mieszkających w budynkach naszego dewelopera o jakość wykonania, sposób przygotowania i terminowość inwestycji.

Kolejną rzeczą, na jaką należy zwrócić uwagę, jest stan prawny inwestycji. Warto poprosić dewelopera o aktualny odpis z księgi wieczystej nieruchomości, na któej powstaje budynek - powinien być tam wpisany jak właściciel lub użytkownik wieczysty. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na obciążenia nieruchomości. Jeśli jest ona obciążona hipoteką na rzecz banku kredytującego budowę, to deweloper powinien mieć oświadczenie banku o bezobciążeniowym odłączeniu mieszkania po zapłaceniu całości jego ceny.

Warto sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego terenu, na którym stanie dom, by dowiedzieć się, jakie inwestycje są planowane w najbliższym otoczeniu. To pomoże uniknąć niemiłego zaskoczenia wybudowaniem za rok czy za dwa dużego marketu tuż za granicą działki lub dużego skrzyżowania...

Jeśli teren nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego - trzeba zainteresować się planem ogólnym, a także studium uwarunkowań przestrzennych. Oba te dokumenty w dużym stopniu określają to, co może zostać wybudowane w okolicy. jeśli więc w którymkolwiek z nich znajdzie się zapis, że teren został przeznaczony np. na działalność gospodarczą lub usługi bez adnotacji, że mają to być usługi nieuciążliwe dla otoczenia - to lepiej się zastanowić nad kupnem.

Gdy jednak zdecydujemy się zawrzeć umowę przedwstepną zakupu domu lub mieszkania, to koniecznie trzeba zadbać o to, by taka umowa zawierała wszystkie istotne postanowienia, jakie znajdą się także w umowei ostatecznej.

Według tego katalogu najważniejszymi elementami, jakie powinny się znaleźć w umowie, są: oświadczenie dewelopera o posiadaniu wszelkich dokumentów umożliwiających realizację inwestycji pod względem technicznym i prawnym, dokładny opis budynku, lokalu mieszkalnego oraz informacje o sąsiadującym terenie, określenie ceny nieruchomości, harmonogramu płatności i terminu realizacji inwestycji, określenie równoprawnych dla obu stron zasad rozliczania niedotrzymanych zobowiązań, a także określenie sposobów i terminów odbioru oraz przeniesienia własności.

Jeśli przez wszystkie etapy kupna udało się klientowi przebrnąć w miarę bezboleśnie, to pozostaje mu etap ostatni, czyli odbiór mieszkania. Na tę okazję najlepiej się umówić w ciągu dnia tak, by wnętrze można było obejrzeć jeszcze przy świetle dziennym. Ze sobą trzeba wziąć projekt, by w każdej chwili można było sprawdzić, czy to, co odbieramy, jest zgodne z projektem.

Dokładne wymierzenie powierzchni to kolejny obowiązek - ta w mieszkaniu odbieranym nie powinna być mniejsza o więcej niż 2 procent od tej zapisanej w projekcie. Przy okazji trzeba sprawdzić, czy ściany między sobą łączą się pod kątem prostym i czy taki sam kąt jest między ścianami a podłogą.

Ważne jest dokładne obejrzenie jakości stolarki okiennej i tynku na ścianach. Nie wszystkie wady mogą być widoczne dla laika, dlatego jeśli się ma zaprzyjaźnionego inżyniera - warto go poprosić, by obejrzał mieszkanie przed odbiorem.

Wszystkie odkryte wady powinny zostać zapisane w protokole zdawczo-odbiorczym, który jest swego rodzaju oświadczeniem o przyjęciu nieruchomości, a następnie należy ustalić z deweloperem termin usunięcia usterek. Warto pamiętać, że zgodnie z kodeksem cywilnym nabywca lokalu ma trzyletnią rękojmię i wszystkie wady, jakie w tym czasie się pojawią, deweloper powinien usunąć na własny koszt.

Ostatnim krokiem przy kupnie mieszkania jest przeniesienie praw własności lokalu na nowego właściciela przez podpisanie umowy ostatecznej. Musi ona mieć formę aktu notarialnego i na jej mocy właściciel lokalu staje się właścicielem nie tylko swojego mieszkania, ale także współwłaścicielem terenu wokół nieruchomości oraz części budynku przeznaczonych do wspólnego użytku.

Czytaj także:
Za ile dom lub mieszkanie w Poznaniu?

Mieszkanie dwupokojowe i nie za duże w Poznaniu - albo stumetrowy dom pod Poznaniem. Takie oferty wystawców Targów Mieszkań i Domów cieszyły się największym zainteresowaniem poznaniaków.



**

**

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto