Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak klasycystyczny pałac w centrum Bydgoszczy wyobraził sobie projektant niemal 160 lat temu? Teraz będzie wyglądał dokładnie tak

Dorota Witt
Dorota Witt
Tak wygląda oryginalny projekt budynku przy ul. Jagiellońskiej 9 z 1863 roku.
Tak wygląda oryginalny projekt budynku przy ul. Jagiellońskiej 9 z 1863 roku. Proj. F. Müller
W świetnie zachowanym klasycystycznym pałacu przy ul. Jagiellońskiej 9 w Bydgoszczy działa obecnie Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli. Co ciekawe od samego początku, czyli od blisko 160 lat, w budynku były szkoły, biblioteki, instytucje edukacyjne. Zgodnie z projektem z 1863 roku na budynku miał być zegar, a przed wejściem - zaprojektowana z finezją latarnia. Pomysł architekta sprzed dwóch wieków może zostać zrealizowany właśnie teraz.

Zobacz wideo: To już pewne. W 2021 roku będzie Czternasta Emerytura.

Ważni bydgoszczanie związani z budynkiem przy Jagiellońskiej 9 w Bydgoszczy

Budynek przy ul. Jagiellońskiej 9 w Bydgoszczy został wzniesiony w 1864 r. dla szkoły obywatelskiej dla chłopców. Od blisko 160 lat działały instytucje, które niosły kaganek oświaty: szkoły, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka, placówki doskonalenia nauczycieli, księgarnie. Z tym miejscem związanych jest bardzo wiele osób, o których dziś mówi świat, m.in. muzealnik Rajmund Kuczma, artysta malarz Tadeusz Tarkowski czy mieszkający w Australii Edmund Obiała, absolwent bydgoskiego technikum geodezyjnego, działającego dawniej właśnie przy ul. Jagiellońskiej 9, projektant obiektów sportowych, który pracował, m.in., nad stadionem olimpijskim w Sydney, brał także udział w pracach przy nowym stadionie Wembley.

Tak wygląda oryginalny projekt budynku przy ul. Jagiellońskiej 9 z 1863 roku.
Tak wygląda oryginalny projekt budynku przy ul. Jagiellońskiej 9 z 1863 roku. Proj. F. Müller

Projekt budynku w centrum Bydgoszczy pochodzi z 1863 roku

W budynku więc przysłowiowy kaganek był, ale brakowało blasku - ten, zgodnie z projektem F. Müllera z 1863 roku - miała nadawać z finezją zaprojektowana latarnia ustawiona tuż przy głównym wejściu do pałacu. A nad wejściem, w trójkącie wieńczącym cały budynek, miał być umieszczony zegar. Do archiwalnych rysunków i pocztówek dotarł Robert Preus, dyrektor KPCN w Bydgoszczy. - Chciałbym nadać blask temu świetnie zachowanemu budynkowi, wykonać te elementy zgodnie z założeniem projektanta. Nie mamy dowodów na to, ze zegar i latarnia kiedykolwiek zostały wykonane i zdobiły budynek. Ale właśnie takie było zamierzenie projektanta. Urzeczywistniając je, nadalibyśmy budynkowi xix-wieczny blask. To byłaby wartość dodana od współczesnych - dla tych, którzy minęli, ale o których trzeba pamiętać i dla tych, którzy nastaną, żeby pamiętali.

Zegar i latarnia miałyby ozdobić zabytkowy pałac

Budynek i działające tu instytucje mocno wpisują się w historię Bydgoszczy i całego regionu. Nic więc dziwnego, że po dwóch tygodniach wysyłania w świat krótkiej, rzeczowej informacji: Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy podjęło decyzję o zakupieniu i zamontowaniu zegara ściennego nad gzymsem koronującym elewacji frontowej oraz latarni przy wejściu do budynku po to, by przywrócić elementy charakterystyczne dla jego pierwotnego wyglądu, do KPCEN zgłaszają się kolejne osoby, które wspominają, jak ich losy związane były z historycznym budynkiem. Więcej jeszcze: zgłaszają się darczyńcy.

- Rozesłałem ponad 100 listów do osób i instytucji. Na realizację pomysłu w wersji minimum potrzeba 30 tysięcy złotych - nie potrzeba żadnych prac budowlanych, to koszt zakupu zegara wskazówkowego i odpowiedniej latarni. Plan maksimum zakłada montaż podświetlanego zegara z kurantem, żeby nie tylko wybijał godziny, ale i wygrywał melodie, co - mam nadzieję - skłoniłoby przechodzących tędy bydgoszczan do chwili refleksji, uniesienia głów do góry. Zatrzymania się - mówi Robert Preus.

Tak wygląda dziś budynek Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kształcenia Nauczycieli w Bydgoszczy.
Tak wygląda dziś budynek Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kształcenia Nauczycieli w Bydgoszczy. Dariusz Bloch

Jest zgoda Miejskiego Konserwatora Zabytków w Bydgoszczy

  • Na podjęcie tego przedsięwzięcia KPCEN otrzymało zgodę Sławomira Marcysiaka, Miejskiego Konserwatora Zabytków.
  • Działa już zespół oceniający projekty, w skład którego wchodzi Marek Iwiński Plastyk Miasta i Bogna Derkowska-Kostkowska historyk sztuki.
  • Każdy, kto chciałby dołożyć się do realizacji przedsięwzięcia, może wpłacić datek. Szczegóły na stronie www.cen.bydgoszcz.pl.

Polecamy

Te suknie ślubne są modne w 2021 r. Trendy w modzie weselnej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto