18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak pozbyć się pcheł u kota?

Małgorzata Mincer
Kotka rasy europejskiej /
Kotka rasy europejskiej / Fot. M.Mincer
Czy wiesz jak...? Kot samodzielnie biegający po dworze, często ma styczność z innymi zwierzętami. Niestety konsekwencje spaceru bywają różne. Co zrobić, gdy kot przyniesie do domu pchły?

Wizerunek pchły

Pchły są najczęściej spotykanymi pasożytami zewnętrznymi, które mogą żerować również na człowieku. Ukąszenie pchły jest nie tylko bolesne, ale powoduje także opuchnięcie w miejscu ugryzienia.

Pchły rozmnażają się najbardziej w najcieplejszym okresie roku. Gromadzą się głównie w obrębie głowy zwierzęcia, ale również rozprzestrzeniają się na całym ciele. Pchła zadamawiając się na futrze, wówczas rozmnaża się w miejscach, gdzie sypia kot. Jedna samica pchły składa około 800 jajek, co w sprzyjających warunkach może spowodować prawdziwą plagę.

Jak rozpoznać obecność pcheł?

Kot uporczywie się drapie, a w okrywie włosowej widnieją charakterystyczne dla pcheł odchody. Pchłę można dostrzec gołym okiem.

Jak pozbyć się pcheł?

W pierwszej kolejności należy poddać kota zabiegowi odpchlenia, jak i zarówno jego otoczenie. Jeśli podejrzewasz, że twój kot jest zapchlony, wyczesz go na dworze. Poprzez czesanie, część pcheł zostanie na zewnątrz.

Następnie użyj szamponu przeciw pchłom bądź mydła i umyj nimi kota. Należy pamiętać o szczegółowym zaznajomieniu się z instrukcją, gdyż niektóre toksyczne preparaty muszą być dokładnie zmyte z okrywy włosowej zwierzęcia. Jak wiemy, nie jest to łatwe szczególnie w przypadku kotów panicznie bojących się wody. Tym samym roztworem wypierz legowisko kota. Odkurzaczem dokładnie wyczyść dywany i ich brzegi, gdzie mogą występować jajka pcheł. Tym sposobem pozbędziesz się ich bez problemu.

Użyj specjalnego proszku przeciw pchłom, który jest skuteczny i najłatwiejszy w użyciu. Musisz tylko uważnie obserwować, czy nie wywołuje on u kota nadmiernego ślinienia się. Jeśli tak, natychmiast wyczesz proszek z okrywy włosowej zwierzęcia.

czytaj dalej >>>>>>

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto