Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ulice w centrum Bydgoszczy wymierają. Co zrobić, by przyciągnąć ludzi do Śródmieścia?

(ast)
Z Dworcowej, podobnie jak z innych śródmiejskich ulic, uciekają handlowcy.
Z Dworcowej, podobnie jak z innych śródmiejskich ulic, uciekają handlowcy. Jarosław Pruss
Dworcowa, chociaż ostatnio nie mogła narzekać na brak inwestycji, wciąż nie zyskała miana ulicy - wizytówki miasta. A przecież to właśnie Dworcową jako pierwszą widzą turyści przyjeżdżający do Bydgoszczy pociągiem. W remontach mają pomóc powstające właśnie plany zagospodarowania.

Zdaniem urbanistów, ulice w centrum Bydgoszczy wymierają między innymi dlatego, że uciekają z nich mieszkańcy. - To oni również tworzą klimat danego miejsca, decydują o tym, jak ono wygląda - wyjaśnia Anna Rembowicz-Dziekciowska, dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej.

Niektórych odstraszają też zbyt długo ciągnące się formalności. - Jak chociażby uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy. A taka jest potrzebna chociażby w sytuacji, kiedy chcemy zmienić charakter lokalu i na przykład w dawnym sklepie urządzić gabinet dentystyczny - mówi szefowa MPU.

Przeczytaj także: Ulica Dworcowa w Bydgoszczy jest już gotowa. Uważaj na znaki
Decyzja nie jest potrzebna, jeżeli na danym terenie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Wtedy projekt budowlany wykonuje się w oparciu o ustalenia planu miejscowego.

Trzy kolejne plany, obejmujące tereny w ścisłym centrum Bydgoszczy, właśnie powstają w Miejskiej Pracowni Urbanistycznej. - Niezależnie od tego, jaką powierzchnię obejmuje obszar, który chcemy objąć planem, cała procedura trwa ok. roku - tłumaczy Anna Rembowicz-Dziekciowska.

Te, nad którymi miejscy urbaniści pracują, mają szansę być gotowe jeszcze w tym roku. A chodzi o plany:
- "Śródmieście-Dworcowa-Zduny" obejmujący kwartały zabudowy o powierzchni ok. 8,5 ha, zawarte pomiędzy ulicami: Zduny-Pomorską-Dworcową-Warmińskiego-Obrońców Bydgoszczy-Marcinkowskiego-Sienkiewicza,
- "Śródmieście-Dworcowa-Lipowa" obejmującego teren o powierzchni ok. 11,8 ha zawarty pomiędzy ulicami: Królowej Jadwigi-Śniadeckich-Ślusarską-Lipową-Sienkiewicza-Marcinkowskiego i rzeką Brdą,
- "Śródmieście-Obrońców Bydgoszczy" obejmujący teren położony naprzeciwko Opery Nova, o powierzchni ok. 6,5 ha, zawarty pomiędzy ulicami: Obrońców Bydgoszczy-Warmińskiego-Focha i rzeką Brdą.

W 2011 roku zakończyła się rewitalizacja Dworcowej na odcinku od Gdańskiej do Matejki, rok później na ulicę wrócił tramwaj. Kończy się remont bulwarów nad Brdą, pomiędzy mostem Królowej Jadwigi a mostami Solidarności.

Urbaniści widzą w przyszłości Dworcową jako ulicę łącząca funkcje usługowe z rozrywką oraz równie ważną funkcją mieszkaniową.
- Oczywiście mówimy o wyeliminowaniu ciężkiej produkcji, uciążliwej dla otoczenia - zwraca uwagę Rembowicz-Dziekciowska. - Chcemy odwrócić trend uciekania ludzi z centrum i pokazać, jakie są walory mieszkania tutaj. Ale żeby to pokazać, musi być coś, co mieszkańców do Śródmieścia przyciągnie - dodaje.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska