Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak się gminy nie obudzą, nie popływamy latem

Dorota Kowalewska
Dorota Kowalewska
Mamy pięć miejsc wokół Bydgoszczy, gdzie kąpiemy się latem. Nie ...
Mamy pięć miejsc wokół Bydgoszczy, gdzie kąpiemy się latem. Nie ... sxc.hu
Mamy pięć miejsc wokół Bydgoszczy, gdzie kąpiemy się latem. Nie wiadomo, czy wszystkie będą czynne.

To Pieczyska, Samociążek, Chmielniki, Borówno i Wierzchucinek.

Nowe prawo, nowe obowiązki

W zeszłym roku nowelizacja ustawy Prawo Wodne wprowadziła nowe prawo dotyczące kąpielisk. Do tej pory wystarczyło, aby organizator zgłosił do Sanepidu 14 dni przed sezonem chęć otwarcia takiego miejsca, a wyniki badań wody wypadły pozytywnie. Teraz, trzeba spełnić szereg innych kryteriów, aby takie miejsce mogło funkcjonować.

- Przede wszystkim musi się tym zająć Rada Gminy - mówi Renata Dobosz, rzecznik Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Bydgoszczy. - To do niej należy podjęcie uchwały, czy na ich terenie powstanie kąpielisko. Ale ważniejsze jest to, że wójt, prezydent czy inny organ zarządzający gminą powinien przedstawić szereg dokumentów, których zebranie zajmuje dużo czasu. Na organizatora kąpieliska spadnie też obowiązek przeprowadzania dodatkowych badań wody - zaznacza Dobosz.

Koronowo już działa

Pod koniec ubiegłego roku zamieściliśmy na naszej stronie internetowej informację o nowych obowiązkach nałożonych na organizatorów kąpielisk, w związku z wejściem w życie nowelizacji ustawy Prawo wodne - mówi Jarosław Stoba z Urzędu Miejskiego w Koronowie. Organizatorzy kąpielisk mieli obowiązek złożyć w terminie do 31 grudnia 2010 r. wniosek o umieszczenie kąpieliska w wykazie kąpielisk prowadzonym dla terenu gminy. - Na obecną chwilę jesteśmy na etapie przygotowywania projektu uchwały Rady Miejskiej w Koronowie w sprawie wykazu kąpielisk na terenie Gminy Koronowo na rok 2011. Następnie projekt zostanie wyłożony do wiadomości publicznej na okres 21 dni, podczas których będzie można zgłaszać do niego uwagi i propozycje zmian. Po upływie tego terminu i rozpatrzeniu zgłoszonych uwag i propozycji, projekt musi zostać przesłany (do 15 kwietnia) wraz z całą dokumentacją do zaopiniowania przez Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej, Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska i Państwowego Powiatowego Inspektora.
Jak przyznaje Stoba, w tym roku otwarcie kąpieliska wymaga wiele dodatkowej pracy. Sanitarnego. Dopiero po uzyskaniu pozytywnej opinii tych organów, możliwe będzie podjęcie uchwały Rady Miejskiej i wpisanie kąpielisk do ewidencji – mówi Stoba.
Jak przyznaje, w tym roku otwarcie kąpieliska wymaga wiele dodatkowej pracy.

Można się starać o dofinansowanie

Nowe zasady oznaczają też dodatkowe koszty. Spada na nich na przykład obowiązek przeprowadzania dodatkowych badań wody. Każde takie badania, to koszt kilkuset złotych. Można się postarać o dofinansowanie ich z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

- Jak gminy się nie pospieszą, może się zdarzyć, że w niektórych miejscach nie popływamy - ostrzega Dobosz. - Mam jednak nadzieję, że organizatorzy podejdą poważnie do tematu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto