Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak to uruchomić? Nowe technologie to wyzwanie nie tylko dla seniorów! Nie ma co się ich bać

Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
Z takich bransoletek życia korzystają seniorzy z regionu uczestniczący w marszałkowskim projekcie teleopieki domowej
Z takich bransoletek życia korzystają seniorzy z regionu uczestniczący w marszałkowskim projekcie teleopieki domowej Grzegorz Olkowski
Nowe technologie otwierają przed seniorami nowe możliwości, ale bywają też wyzwaniem sprawiającym trudności. Jak sobie z nimi radzić? Na ten temat rozmawialiśmy czwartego dnia Forum Seniora.

W studiu „Gazety Pomorskiej” w Bydgoszczy gościła dr Agnieszka Woźniewicz z Katedry Geriatrii Collegium Medicum UMK. Przybliżyła informacje o tym, w jaki sposób radzić sobie z nowościami, które nas otaczają.

Nowinki na rynku - wyzwanie, którego nie trzeba się bać

- Nowe technologie - czy to są możliwości, czy trudności? - pytała dr Woźniewicz. - Z pewnością dla osób w wieku senioralnym jedno i drugie. Nowinki technologiczne, z którymi ma-my do czynienia, zaskakują nie tylko seniorów, natomiast dla nich są szczególnym wyzwaniem. Postęp technologiczny przebiega bardzo szybko. Można nawet powiedzieć, że gwałtownie.

Dr Woźniewicz zaznaczyła, że brak kompetencji i umiejętności obsługi urządzeń technologicznych może prowadzić do wykluczenia społecznego.

- Szczególnie jest to niebezpieczne w czasach izolacji, z którymi mamy do czynienia obecnie - dodała.

Nowe technologie dają nam także wiele możliwości, chociażby szybką wymianę informacji pomiędzy użytkownikami (rozmowy telefoniczne, sms-y, połączenia wideo, e-maile, przesyłane zdjęcia).

- Związane z nowymi technologiami możliwości przeciwdziałają osamotnieniu, dają możliwość kontaktu - mówiła dr Woźniewicz. - Mają więc szczególne znaczenie dla osób starszych, które często mają wokół siebie już mniej osób z rodziny wokół siebie.

Na rynku jest wiele urządzeń, które mogą być ciekawe dla seniorów i wspomagać ich w codziennym życiu. Kilka z nich (m.in. telefon komórkowy, laptop, drukarkę) zaprezentowała nasza prelegentka.

Jednym z niech jest bransoletka życia, która jednocześnie może zawierać pulsometr i krokomierz (urządzenia można nabyć też pojedynczo). Warto przypomnieć, że w naszym regionie działa marszałkowski program teleopieki domowej. Uczestniczący w nim seniorzy bezpłatnie otrzymali bransoletki życia, które przypominają zegarek na rękę. Mają wbudowany GPS, czujnik upadków, mierzą tętno, liczą kroki, a wciśnięcie guzika alarmowego powoduje połączenie z centrum operacyjnym, które podejmuje odpowiednie działania.

Nie tylko elektronika

Dr Woźniewicz wspomniała też o fotoramce, do której można wgrać wiele wspomnień i zdjęć przypominających piękne momenty życia.

- Można również (w formie zdjęcia) do fotoramki wprowadzić komunikaty dużymi literami, które co jakiś czas będziemy widzieć i będą nam przypominały o jakichś istotnych elementach - dodała.

Czymś, co może ułatwić seniorom codzienne funkcjonowanie jest także: elektryczny otwieracz do słoików, chwytak, umożliwiający podniesienie, czy przyciągnięcie czegoś oraz „zakładaczka” do skarpetek i butów (można ją kupić m.in. w sklepach medycznych czy na Allegro).

- Zakładaczka do skarpetek jest urządzeniem rewelacyjnym - zachwalała dr Woźniewicz. - Siedząc, na wysokości, na której mamy dłonie, zakładamy na ten sprzęt skarpetkę, po czym wyciągarką wsuwamy skarpetkę na nogę. Będąc dodatkowym opiekunem dla pewnej osoby, mam takie doświadczenie, że to urządzenie zmieniło ogromnie jakość życia, ponieważ osoba zamieszkująca samodzielnie nie była sobie w stanie sama założyć skarpetek. Krótko mówiąc, stópki jej marzły notorycznie i odkąd ma to urządzenie, świat się zmienił.

Nowości - jak sobie poradzić?

Nowinki technologiczne często budzą obawy w seniorach. Dr Woźniewicz podkreślała, że wszelkie umiejętności zdobywamy przez praktykę, nie inaczej jest także w tym przypadku. - Nie bójcie się prosić o pomoc - mówiła. - To jest ten pierwszy, najważniejszy krok - przełamanie lęku, może związanego z oceną, co ktoś by o was pomyślał czy powiedział: ,,jak to nie umiesz, przecież to proste”?

Przy nauce użytkowania nowych urządzeń warto więc poprosić kogoś o pomoc i robić własnoręczne notatki, które później - gdy będziemy już sami próbowali korzystać z nowego telefonu czy komputera - ułatwią nam obsługę urządzenia. - Notatkę umieszczamy przy urządzeniu, nie kładziemy jej w tzw. pamiętne miejsce, do którego później nie możemy trafić, tylko trzymamy ją razem z urządzeniem - mówiła dr Agnieszka Woźniewicz.

Podkreślała też, żeby nie kupować zbyt skomplikowanych urządzeń. - Zachęcam, żebyście nie zostawali sami ze swoimi rozterkami, tylko żebyście odważyli się poprosić innych o pomoc w obsłudze, w przedstawieniu jak sobie radzić z różnymi urządzeniami, które są w dzisiejszym świecie dostępne, a które - jak już się nauczy-my ich obsługi - bardzo mogą nam uprzyjemnić i ułatwić codzienne funkcjonowanie - mówiła dr Woźniewicz na zakończenie.

PARTNER AKCJI
KODANO OPTYK

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koronowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto