Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak wyglądało codzienne życie dawnych mieszkańców Bydgoszczy? Dowiecie się w MOB

Marta Mikołajska
Marta Mikołajska
Tak wygląda fragment ekspozycji "Bydgoszcz nie tylko pieniądzem stała", którą mieszkańcy mogą podziwiać do 31 grudnia.
Tak wygląda fragment ekspozycji "Bydgoszcz nie tylko pieniądzem stała", którą mieszkańcy mogą podziwiać do 31 grudnia. MOB/nadesłane
Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy zaprasza na niedawno otwartą wystawę pt. „Bydgoszcz nie tylko pieniądzem stała”. W Zbiorach Archeologicznych (ul. Mennica 2) zwiedzający będą mieli okazję zapoznać się z różnymi aspektami życia dawnych mieszkańców Bydgoszczy.

Jak mówi kurator wystawy, Jolanta Szałkowska-Łoś, inspiracją do stworzenia wystawy było odkrycie skarbu w Bydgoskiej Katedrze w 2018 r.

- Odkrycie to poruszyło naszą wyobraźnię, a przede wszystkim pobudziło do refleksji nad przyczynami, które doprowadziły do świetności miasta i do zamożności bydgoszczan w okresie staropolskim. Z kolei wybudowanie Kanału Bydgoskiego doprowadziło do ponownego rozkwitu Bydgoszczy w XIX wieku. Zatem potęga miasta budowała się w oparciu o dogodne położenie nad Brdą i kanałem – opowiada Jolanta Szałkowska-Łoś.

Trwa głosowanie...

Czy kary za jazdę po po pijanemu są wystarczające

Zwiedzający ekspozycję będą mieli okazję zapoznania się między innymi z czynnikami, które miały wpływ na rozwój gospodarczy, ale także z elementami życia codziennego i duchowego oraz osiągnięciami intelektualnymi i kulturalnymi. Wystawa przygotowana została głównie w oparciu o najnowsze znaleziska archeologiczne. Na ekspozycji znajdą się np. miecz z początku XV wieku, odkryty w 2019 roku w trakcie przebudowy Teatru Kameralnego, a także stroje z krypt z katedry czy znaleziska: ceramiczne, szklane, porcelanowe i skórzane z badań na Placu Kościeleckich. Jak podkreśla kurator wystawy, istotnym elementem ekspozycji są również zabytki ze zbiorów historycznych MOB, takie jak np. pamiątki cechowe czy cynowe naczynia do piwa.

- Całość dopełniają eksponaty wypożyczone z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy oraz dokumenty udostępnione przez Archiwum Państwowe w Bydgoszczy – opowiada Jolanta Szałkowska-Łoś. Do przygotowania oprawy plastycznej wykorzystano widoki miasta upamiętnione na XIX- i XX-wiecznych przedstawieniach.

Ze względu na sytuację epidemiczną oficjalny wernisaż nie odbył się. Wystawa będzie czynna do końca roku.

Bydgoszcz wciąż się zmienia, prowadzone są nowe inwestycje, powstają nowe budynki, osiedla mieszkaniowe, remontowane są ulice. Część budynków już nie istnieje, inne zostały przebudowane. Niektóre miejsca zmieniły się na przestrzeni lat tak bardzo, że ciężko je dziś rozpoznać. Przygotowaliśmy dla Was niezwykłe zdjęcia Bydgoszczy, na których doskonale widać zmiany i upływ czasu. Na każdym slajdzie prezentujemy dwa zdjęcia do porównania - jak dane miejsce w Bydgoszczy wyglądało kiedyś (często lata temu) i jak wygląda obecnie.

Zobaczcie te niezwykłe zdjęcia. Poznajecie te miejsca? >

Na zdjęciu ulica Jatki przy Starym Rynku w Bydgoszczy

Bydgoszcz dawniej i dziś. Tak się zmieniło miasto! Poznaliby...

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto