Nasza Loteria

Jak zadbać o przyszłość dziecka? Czytaj mu książki

Materiał informacyjny Instytutu Książki
Zastanawiasz się, co możesz zrobić, by zadbać o przyszłość swojego dziecka? To jedno z kluczowych wyzwań rodzicielstwa. Odpowiedź może być prostsza niż Ci się wydaje – wystarczy otworzyć książkę! Czas spędzony nad wspólną lekturą jest jak najlepsza inwestycja, bo procentuje z każdą przeczytaną stroną. Dostrzegł to Instytut Książki, tworząc kampanię „Mała książka – wielki człowiek”, która promuje czytanie dzieciom już od kołyski.

Czytaj dla rozwoju dziecka

Badania naukowe potwierdzają, że czytanie ma ogromny wpływ na rozwój mózgu dziecka. Tworzy nowe połączenia neuronalne i kształtuje zdolności poznawcze. Dzieci, które mają regularny kontakt z literaturą, szybciej nabywają umiejętności komunikacyjne, poszerzają swoje słownictwo i rozwijają zdolność analitycznego myślenia. Czytanie dostarcza także wiedzy z różnych dziedzin, pomagając dzieciom odkrywać zainteresowania i pasje.

Jak książki kształtują wyobraźnię i empatię

Gdy czytasz dziecku, codziennie odkrywa ono nowe światy i spotyka fascynujących bohaterów. Książki otwierają drzwi do krainy nieograniczonych możliwości, pobudzając kreatywność i ucząc umiejętności rozwiązywania problemów. Czytanie pomaga również dzieciom w kształtowaniu empatii. Mali czytelnicy wchodzą w skórę bohaterów książek, przeżywają ich przygody i doświadczenia. Dzięki temu mogą zrozumieć, jakie uczucia towarzyszą innym ludziom w różnych sytuacjach życiowych.

Chwile, które budują więzi

Wspólne czytanie tworzy wyjątkową atmosferę pełną ciepła i bliskości. To czas, kiedy rodzic może przytulić malucha, otoczyć go swoją miłością i uwagą. Intymność tych chwil sprawia, że maluch czuje się kochany i ważny. Lektura książki bywa też okazją do rozmów o trudnych tematach, na które w codziennym natłoku spraw nie wystarcza czasu. Opowieści mogą działać terapeutycznie i pomagać rozwiązywać problemy, które trapią dziecko.

Poznaj więcej zalet czytania i dowiedz się, jak wpływa ono na dzieci na różnych etapach rozwoju. Odwiedź stronę kampanii „Mała książka – wielki człowiek”: http://wielki-czlowiek.pl.

„Mała książka – wielki człowiek”

„Mała książka – wielki człowiek” to największy w Europie i jeden z największych na świecie projektów bookstartowych promujących czytelnictwo wśród najmłodszych. Instytut Książki zapoczątkował go w 2017 roku. Inicjatywa skierowana jest do trzech grup wiekowych: noworodków, przedszkolaków i uczniów pierwszej klasy szkoły podstawowej. Maluchy otrzymują dostosowane do ich wieku bezpłatne Wyprawki Czytelnicze. W każdej znajdują się także broszury informacyjne dla rodziców.

Rodzice noworodków mogą odebrać Wyprawki na oddziałach położniczych w niemal 320 szpitalach w całej Polsce. Zawierają one książkę „Mama, tata i ja. Hop-la-la!”. To antologia wierszy znanych twórców, m.in.: Marii Konopnickiej, Wandy Chotomskiej, Joanny Papuzińskiej czy Jana Brzechwy. Ilustracje stworzyła Elżbieta Wasiuczyńska.

Przedszkolaki odbierają Wyprawkę wraz z rodzicami, zakładając kartę biblioteczną w jednej z prawie 6 770 bibliotek publicznych biorących udział w akcji. Czytelniczą przygodę zaczynają od książki „Krasnal w Krzywej Czapce”, która swoją premierę miała w 2022 roku. Jej autorem jest Wojciech Widłak, a ilustracje wykonała Aleksandra Krzanowska. Otrzymywana wraz z Wyprawką Karta Małego Czytelnika umożliwi maluchowi zbieranie naklejek za każde przyjście do biblioteki zakończone wypożyczeniem książek. Kiedy dziecko zbierze ich dziesięć, otrzyma imienny dyplom potwierdzający jego czytelnicze zainteresowania. Sprawdź listę bibliotek w Twoim regionie, które biorą udział w projekcie.

Jak zadbać o przyszłość dziecka? Czytaj mu książki

Uczniowie pierwszych klas szkoły podstawowej to grupa, której w tym roku poświęcono szczególną uwagę. W szkołach czeka na nich książka Justyny Bednarek – „Wnuczka antykwariusza” – z pięknymi ilustracjami Emilii Dziubak. To historia, która zabiera najmłodszych w podróż do przeszłości, ucząc, że warto odkrywać rodzinne korzenie. Książka znalazła się w spocie promującym kampanię.

od 16 lat

„Całym sercem popieram ideę projektu Instytutu Książki, która włącza rodziców, ale też dziadków, rodzeństwo, bibliotekarzy i nauczycieli w to ważne zadanie, jakim jest przekazanie najmłodszym miłości do książek” – podkreśla aktor Przemysław Stippa, który w tym roku dołączył do grona ambasadorów kampanii.

Kampanię dofinansowano z budżetu państwa, ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Jak zadbać o przyszłość dziecka? Czytaj mu książki - Express Bydgoski

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto