Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak zmieni się Myślęcinek w Bydgoszczy? Wkrótce poznamy raport ws. zagospodarowania parku

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
O sporządzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Myślęcinka wnioskował LPKiW, który twierdził, że brak tego dokumentu uniemożliwia rozbudowę parku.
O sporządzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Myślęcinka wnioskował LPKiW, który twierdził, że brak tego dokumentu uniemożliwia rozbudowę parku. Dariusz Bloch/Archiwum
Bydgoszczanie nie oczekują rewolucyjnych zmian w Myślęcinku. Chcą, aby LPKiW był przede wszystkim oazą ciszy i miejscem wypoczynku.

Tak wynika z ankiet, w których podczas konsultacji społecznych mieszkańcy dzielili się swoją wizją parku. Ratusz zapytał bydgoszczan o opinię, bo Miejska Pracownia Urbanistyczna przygotowuje się do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Myślęcinka.

- Przeanalizowaliśmy już wszystkie 616 ankiet - mówi Anna Rembowicz-Dziekciowska, dyrektor MPU w Bydgoszczy. - W tym 584 wypełniono przez internet, a 32 w formie papierowej. Blisko 70 proc. ankietowanych to były osoby w wieku 26-46 lat. Najbardziej aktywni w dzieleniu się swoją opinią byli mieszkańcy Bartodziejów, Osiedla Leśnego, Śródmieścia i Nowego Fordonu.

Zobacz:

Oaza ciszy, miejsce wypoczynku

Jakie są wnioski? Prawie 47 proc. ankietowanych uważa, że LPKiW ma być miejscem o charakterze naturalnym, terenem zieleni, oazą ciszy i wypoczynku. Z kolei ok. 46 proc. wskazuje, że tereny o charakterze naturalnym i tereny zagospodarowane pod atrakcje powinny występować w podobnych proporcjach.

- Tylko 8 proc. ankietowanych uznało, że Myślęcinek ma być miejscem ze znaczącym udziałem terenów zagospodarowanych pod liczne atrakcje - mówi Anna Rembowicz-Dziekciowska. - To dla nas bardzo istotny przekaz. Pokazuje, że ludzie nie oczekują hałaśliwych rozrywek, lecz szukają tam ciszy i relaksu.

Bydgoszczanie nie oczekują w Myślęcinku hałaśliwych rozrywek, lecz szukają tam ciszy i relaksu

Miejska Pracownia Urbanistyczna do poniedziałku (20 stycznia) przygotuje specjalny raport. Jednak samo stworzenie planu potrwa 1,5 roku.

- Jeśli konieczne będzie złożenie wniosków o zmianę gruntów leśnych na nieleśne, to procedura może się wydłużyć - zaznacza Anna Rembowicz-Dziekciowska.

Ścieżki i infrastruktura sportowa

LPKiW w Myślęcinku to dla mieszkańców ważne miejsce rekreacji i sportu. Najczęściej korzystają z niego spacerując, jeżdżąc na rowerze lub rolkach. Najwięcej osób wybiera się tam w weekendy. Jest jednak też wielu mieszkańców, którzy odwiedzają park w ramach rekreacji codziennej. Stąd w ankietach, które podczas konsultacji społecznych wypełniali mieszkańcy, za najbardziej wartościowe w myślęcińskim parku ankietowani uznali: zieleń krajobrazową, otwartą przestrzeń, możliwość wypoczynku w ciszy, ale także trasy spacerowe i ścieżki rowerowe oraz dla rolkarzy.

- Mieszkańcy najczęściej domagali się uregulowania spraw dotyczących ścieżek pieszych i rowerowych - mówi Anna Rembowicz-Dziekciowska, dyrektor MPU w Bydgoszczy. - Ponadto, ich zdaniem, komfortowe korzystanie z parku utrudniają: niewystarczająca infrastruktura sportowa oraz brakujące elementy wyposażenia parku. Tu wymieniali np. toalety, ławki, kosze na śmieci. Warto jednak podkreślić, że takie zmiany, jak ustawienie większej liczby ławek czy wyposażenia parku w dodatkowe kosze nie wymagają opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Można je wprowadzić wcześniej. Tu zdecyduje LPKiW w Myślęcinku.

Propozycje mieszkańców

Jak podkreśla dyrektor Anna Rembowicz-Dziekciowska, uciążliwym dla ankietowanych okazał się także ruch samochodowy po terenie parku oraz koncentracja spacerowiczów, rowerzystów i rolkarzy na głównym deptaku - ul. Hipicznej. Z ankiet wynika też, że najczęściej uczęszczanym obszarem w Myślęcinku jest teren wokół zbiorników wodnych wraz z polaną Różopole i Ogrodem Zoologicznym.

Najczęściej uczęszczanym obszarem w Myślęcinku jest teren wokół zbiorników wodnych wraz z polaną Różopole i Ogrodem Zoologicznym

- Wskazany teren to swoiste „centrum” Myślęcinka, gdzie podczas wizyty w parku dociera i przebywa najwięcej odwiedzających - wynika z ankiet. Mieszkańcy często też korzystają z Ogrodu Botanicznego, Centrum Edukacji Ekologicznej, a także miasteczka ruchu rowerowego. Główny stały przepływ ruchu pieszego, rowerowego i rolkowego o dużym natężeniu ma miejsce na ul. Hipicznej i ul. Konnej.

Zobacz:

Bardzo istotne dla mieszkańców było też wprowadzenie w parku zorganizowanego środka transportu (np. kolejka czy meleksy). Wśród propozycji, jakie zgłosili, padało np.:

  • poszerzenie głównego deptaka o tor dla rolkarzy,
  • palmiarnia,
  • większy teren do minigolfa,
  • więcej miejsc do grillowania,
  • rewitalizacja ścieżki zdrowia,
  • rozbudowa zoo,
  • powstanie niewielkich kawiarni,
  • kemping dla karawaningu,
  • punkty widokowe.

Przypomnijmy, że na sesji w kwietniu ubiegłego roku radni przyjęli uchwałę dotyczącą sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Myślęcinka. Wnioskował o to sam LPKiW, który twierdził, że brak tego dokumentu uniemożliwia rozbudowę parku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto