Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak zorganizowane będą szczepienia uczniów przeciw COVID-19 w kujawsko-pomorskich szkołach? Znamy więcej szczegółów

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Szczepienia uczniów w kujawsko-pomorskich szkołach, w tym w Bydgoszczy, planowane są od 13 września.
Szczepienia uczniów w kujawsko-pomorskich szkołach, w tym w Bydgoszczy, planowane są od 13 września. Mariusz Kapała/Archiwum
Od 13 września w kujawsko-pomorskich szkołach, w tym w Bydgoszczy, mają rozpocząć się szczepienia uczniów od 12. roku życia przeciw COVID-19. Kuratorium Oświaty szacuje, że 8-9 września powinna być już znana liczba szkół, w których szczepienia odbędą się na miejscu. Rodzice muszą bowiem złożyć deklarację dotyczącą udziału dziecka w szczepieniu.

Zobacz wideo: Kiedy szczepimy dzieci przeciw koronawirusowi?

- Zakładamy, że aby uruchomić taki punkt w danej szkole powinno być minimum 20 chętnych - mówi Marek Gralik, kujawsko-pomorski kurator oświaty. - Jeśli samych uczniów będzie mniej, to do tej grupy mogą dołączyć też nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi szkoły, a także członkowie rodziny ucznia, którzy dotychczas się nie zaszczepili.

Dyrektorzy będą zbierali deklaracje i wówczas poinformują punkt szczepień o liczbie chętnych do zaszczepienia.

- W zależności od liczby zainteresowanych oraz ustaleń z punktem szczepień, dyrektor szkoły przygotuje miejsce w szkole lub zorganizuje wyjście do punktu szczepień - mówi Marek Gralik. - Jeśli szczepienia będą na terenie szkoły, to musi zadbać, m.in., o wyznaczenie miejsca na szczepienie, zorganizowanie poczekalni. W przypadku dzieci od 12. roku życia konieczna jest też obecność lekarza, który kwalifikuje do szczepienia.

Uczniowie będą szczepieni Pfizerem lub Spikevax Moderna

Jak się dowiedzieliśmy, Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy w sprawie szczepień uczniów podpisało porozumienie z 27 podmiotami medycznymi w województwie.

- To powszechne punkty szczepień utworzone we współpracy z samorządami - mówi Marek Gralik. - W Bydgoszczy będą to Promedica-GP sp. z. o.o. (Przychodnia Bajka), która prowadzi we współpracy z miastem punkt szczepień powszechnych na UTP oraz podmiot medyczny Asklepios medica, prowadzący podobny punkt w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym w Myślęcinku. To w tych dwóch miejscach - jeśli szczepienie nie będzie bezpośrednio na terenie szkoły - zostaną zaszczepieni chętni uczniowie z Bydgoszczy. Dyrektorzy szkół będą zobowiązani zorganizować wyjścia uczniów do punktu szczepień, po uzgodnieniu terminu z podmiotem medycznym.

Jak poinformował nas kurator oświaty, uczniowie mają być szczepieni dwiema szczepionkami: Pfizerem lub Spikevax Moderna (wcześniej był to wyłącznie preparat firmy Pfizer - przyp. red).

Rodzic nie będzie musiał być obecny przy szczepieniu dziecka

Resort edukacji przygotował już dla szkół pakiet informacyjny dotyczący szczepień uczniów w wieku 12-18 lat. I tu ważna informacja: rodzic nie będzie musiał być obecny podczas szczepienia dziecka. Wymagana jest jednak zgoda przedstawiciela ustawowego dziecka/rodzica na przeprowadzenie szczepienia złożona na kwestionariuszu wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem. W przypadku szczepienia dziecka w wieku 12-15 obecność rodzica w punkcie szczepień także nie jest wymagana. Rodzic może upoważnić inną osobę, która podczas szczepienia będzie towarzyszyła dziecku i sprawowała nad nim faktyczną opiekę. W szkole opiekę nad uczniami sprawuje nauczyciel.

Szczepienia przeciw COVID-19 poprzedzą pogadanki w szkołach

Już w pierwszym tygodniu września ma ruszyć w szkołach akcja informacyjna na temat szczepień. Potem zbieranie będą przez wychowawców deklaracje i zgody od rodziców lub opiekunów prawnych na szczepienie dzieci, a same szczepienia w szkołach planowane są od 13 września.

- W najbliższy czwartek mam naradę online z dyrektorami szkół z całego województwa - mówi Marek Gralik. - Będzie na niej obecny przedstawiciel Przychodni Bajka w Bydgoszczy. W trakcie tego spotkania dyrektorzy szkół będą mogli zadawać pytania na czacie. By rozwiać wszelkie wątpliwości, wszystkie pytania zbierzemy i podmiot medyczny opracuje na nie odpowiedzi. Te materiały będzie można właśnie wykorzystać podczas pogadanek w szkołach z uczniami. Będę też rekomendował dyrektorom, aby już 2 i 3 września tak zmodyfikowali plany lekcji, by każda klasa miała w tych dniach godzinę wychowawczą poświęconą szczepieniom. W razie potrzeby można też zorganizować spotkania z rodzicami. Szacuję, że do 8-9 września powinniśmy wiedzieć, jakie jest zainteresowanie i wtedy powstanie lista szkół, w których szczepienia się odbędą.

W SP nr 18 w Bydgoszczy taki punkt mógłby powstać, ale... - Ważne, ilu będzie chętnych. Gdy będę to wiedział, jestem gotowy go uruchomić na terenie naszej szkoły w gabinecie szkolnej pielęgniarki - mówi Eugeniusz Sobieraj, dyrektor szkoły.

Bydgoski ratusz potwierdza, że decyzje dotyczące sposobu przeprowadzenia szczepień podejmą dyrektorzy szkół po zebraniu informacji o skali zainteresowania szczepieniami.

- Będzie to miało miejsce dopiero po rozpoczęciu roku szkolnego. - mówi Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy. - Informacje dotyczące organizacji szczepień pojawiły się 18 sierpnia br. na stronie MEiN i cały pakiet informacyjny został przekazany do szkół.

Trwa głosowanie...

Czy działasz/działałeś jako wolontariusz?

Moje Miasto Bydgoszcz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto