Czym jest liposukcja?
Liposukcja to inaczej odsysanie tłuszczu. Zabieg taki przeprowadza się w obrębie tych części ciała, gdzie trudno zredukować podskórną tkankę tłuszczową wyłącznie za pomocą metod naturalnych, takich jak aktywność fizyczna i niskokaloryczna dieta. Do najbardziej problematycznych miejsc należą brzuch, biodra, uda, pośladki, kark, piersi, kostki, okolica kolan, łydki, policzki i podbródek.
Podczas gdy tradycyjne sposoby odchudzania powodują jedynie obkurczanie się komórek tłuszczowych bez zmniejszenia ich liczby, zabieg liposukcji prowadzi do trwałego usunięcia części z nich.
Chociaż nadmiar tkanki tłuszczowej w organizmie jest ważnym czynnikiem rozwoju chorób zapalnych, zredukowanie jej za pomocą liposukcji nie ma istotnego wpływu na redukcję tego zagrożenia. Dlaczego? Ponieważ zmniejszeniu ulega jedynie ilość tkanki podskórnej, podczas gdy najbardziej szkodliwy tłuszcz trzewny w jamie brzucha pozostaje nienaruszony. Aby uszczuplić jego rezerwy, trzeba schudnąć w klasyczny sposób – wtedy częściowemu spaleniu ulegną też zapasy otaczające narządy wewnętrzne.
Dowiedz się więcej na temat:
Rodzaje liposukcji – klasyczna, kawitacyjna (ultradźwiękowa), iniekcyjna i laserowa
Istnieją różne metody wykonywania liposukcji oraz lipolizy, bo uzyskanie rozkładu komórek tłuszczowych bez ich odsysania to preferowana, mniej inwazyjna opcja).
Do najważniejszych rodzajów zabiegów liposukcji należą:
- Liposukcja klasyczna – to chirurgiczne usuwanie tkanki tłuszczowej. Polega na mechanicznym odessaniu tłuszczu i jest poważną operacją, po której organizm potrzebuje około roku na całkowitą regenerację. Podczas klasycznej liposukcji do głębokich warstw skóry wprowadzane są specjalne igły z rurkami połączonymi z maszyną ssącą, za pomocą których usuwa się tkankę tłuszczową. Zabieg jest nie tylko bolesny i wymaga długiej rekonwalescencji, ale też niesie za sobą spore ryzyko zdrowotne, dlatego obecnie wykonywany jest coraz rzadziej.
- Liposukcja kawitacyjna, inaczej liposukcja ultradźwiękowa – metoda nie jest liposukcją w prawdziwym tego słowa znaczeniu, ale zapewnia podobne efekty znacznie mniejszym kosztem dla organizmu. Jest zdecydowanie mniej inwazyjna, ponieważ polega na rozrywaniu błony komórkowej komórek tkanki tłuszczowej za pomocą fal ultradźwiękowych o niskiej częstotliwości. Taki masaż poprawia też krążenie krwi i limfy oraz przyspiesza procesy metaboliczne, powodując szybsze usuwanie oraz spalanie tłuszczu. Liposukcja kawitacyjna stosowana jest także w celu redukcji cellulitu. Podczas jej wykonywania można zaaplikować na skórę różne preparaty odżywcze, które dodatkowo ją odżywią i wspomogą regenerację. Liposukcja kawitacyjna może być wykonywana na dowolnym obszarze ciała z pominięciem pachwin, pach, zgięć kolan, szyi, głowy, dłoni oraz stóp.
- Liposukcja iniekcyjna – nie jest tak naprawdę liposukcją, tylko zabiegiem rozpuszczania złogów tłuszczowych za pomocą preparatu wstrzykiwanego w problematyczne miejsca. Ze względu na sposób wykonania można więc uznać ją zabieg mezoterapii. Środek lipolityczny podawany jest małymi porcjami miejsce koło miejsca pod skórę, a do zaobserwowania pełnych efektów i ustąpienia ew. zasinień skóry upływa zwykle kilka tygodni. W ten sposób można np. zlikwidować uporczywy cellulit na udach, a efekt można uznać za trwały (chyba, że dojdzie do znacznego przyrostu masy ciała).
- Liposukcja laserowa – jest metodą najnowocześniejszą, przeprowadzaną w znieczuleniu miejscowym. Przez nacięcie w skórze do miejsca, gdzie znajduje się zbędna tkanka tłuszczowa, wprowadzane są światłowody, za pomocą których emitowane jest promieniowanie laserowe. Podgrzewa ono komórki tłuszczowe i sprawia, że błony komórkowe ulegają rozerwaniu. Tłuszcz staje się płynny i w takiej postaci jest częściowo odsysany podczas zabiegu, natomiast większość upłynnionych lipidów (tłuszczów) jest metabolizowana w wątrobie i w naturalny sposób spalana w ciągu kilku dni po zabiegu.