Jednolity rynek

Barbara Dybkowska ? Pełnomocnik Wojewody
Jednolity rynek obejmuje cały obszar Unii Europejskiej bez granic wewnętrznych. Powstał dzięki zniesieniu kontroli na granicach wewnątrz-unijnych. Stworzenie jednolitego rynku jest jednym z etapów prowadzących do ...

Jednolity rynek obejmuje cały obszar Unii Europejskiej bez granic wewnętrznych. Powstał dzięki zniesieniu kontroli na granicach wewnątrz-unijnych. Stworzenie jednolitego rynku jest jednym z etapów prowadzących do utworzenia Unii Gospodarczej i Walutowej. Jednolity rynek skupia 375 milionów ludności, wytwarza około 25 proc. produkcji przemysłowej świata. Łączny produkt krajowy brutto (PKB) krajów członkowskich w wysokości około 8 bilionów euro, to 20 proc. udziału w światowym obrocie towarowym.

Celem jednolitego rynku Unii Europejskiej jest realizacja czterech zasad:

? swobody przepływu towarów,
? swobody przepływu usług,
? swobody przepływu osób,
? swobody przepływu kapitału.

Zasada swobodnego przepływu towarów zapewnia:

? zniesienie ceł i opłat granicznych pomiędzy krajami Unii,
? brak dyskryminacji dotyczącej opodatkowania wewnętrznego,
? zakaz wprowadzania ograniczeń ilościowych w imporcie i
eksporcie.

Odnosi się ona wyłącznie do produktów pochodzących z państw UE oraz takich, które zostały w sposób legalny wprowadzone na terytorium Unii. Kolejną kwestią związaną ze swobodnym przepływem towarów są unijne normy i wymagania dotyczące poszczególnych towarów. Największym problemem są standardy, jakim muszą odpowiadać te same towary we wszystkich krajach UE. Ich ujednolicenie było trudniejsze niż pierwotnie zakładano, gdyż dotyczyło ponad 100 tysięcy standardów, które w 1985r. obowiązywały jeszcze w krajach Piętnastki. Ujednolicenie wszystkich standardów okazało się niemożliwe; przyjęto zasadę wzajemnego uznawania tej części z nich, przy których ustalaniu kierowano się podobnymi kryteriami. Pozostałe są harmonizowane stopniowo.

Polskie normy różnią się od unijnych: określają wygląd i skład produktu, podczas gdy unijne mówią, jakie ogólne standardy powinien spełniać ten produkt. W państwach Unii Europejskiej producent odpowiada za swój wyrób gwarantując zgodność z obowiązującymi normami. Tę zasadę wprowadzono także w Polsce na początku 2001 roku.

W UE obowiązuje zakaz dyskryminacji podatkowej towarów podobnych, a pochodzących z innych państw członkowskich. Państwa te nie mogą nakładać na towary sprowadzane z innych państw UE podatków wyższych, niż nakładane na towary krajowe.

Zabronione są również ograniczenia ilościowe (kontyngenty, kwoty) określające ilość towaru, która może zostać importowana do danego państwa. Kraje UE posiadają jednak możliwość wprowadzenia ograniczeń importowych, eksportowych oraz tranzytowych, jeśli wymagają tego względy moralności publicznej, porządku i bezpieczeństwa publicznego, ochrony zdrowia i życia ludzi, ochrony zwierząt i roślin, ochrony narodowych dóbr kultury, ochrony własności przemysłowej lub handlowej.

Wzrost zakażeń. Będą szpitale tymczasowe

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie