Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jedziesz na wakacje za granicę? EKUZ może nie wystarczyć na leczenie

Małgorzata Wąsacz
Coraz większą popularnością cieszy się Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego.
Coraz większą popularnością cieszy się Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Joanna Jagiełka
W kwietniu w regionie padł rekord w liczbie wydanych Europejskich Kart Ubezpieczenia Zdrowotnego. W maju chętnych będzie jeszcze więcej. EKUZ otrzymamy na darmo.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego uprawnia do darmowego leczenia w publicznych placówkach służby zdrowia za granicą. Obowiązuje na terytorium całej Unii Europejskiej, a także Islandii, Lichtensteinu, Norwegii oraz Szwajcarii. Od 14 lutego jest wydawana aż na rok - wcześniej na pół roku.

Dlatego też chętnych po Kartę jest coraz więcej. W lutym tego roku wniosków o EKUZ w całym regionie było 7034, w marcu - 9343, a w kwietniu - aż 12 120. - Wraz z nadchodzącą majówką odczuliśmy wzmożone zainteresowania Kartami. W kwietniu wydaliśmy ich o ponad tysiąc więcej. Zapowiada się, że w maju padnie kolejny rekord. Do 12 maja wydaliśmy 5054 Kart - informuje Przemysław Pankowski, naczelnik Wydziału Współpracy Międzynarodowej Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Bydgoszczy.

>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<

EKUZ dostaną osoby, które są zatrudnione, prowadzą pozarolniczą i rolniczą działalność gospodarczą lub pobierają rentę. O Kartę mogą się również starać studenci zgłoszeni do ubezpieczenia zdrowotnego przez uczelnię oraz członkowie rodzin (dziecko w wieku powyżej 18 lat - po przedstawieniu dokumentu potwierdzającego fakt kontynuacji kształcenia).

By otrzymać EKUZ, wystarczy podejść do Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia:

Karta jest wydawana od ręki. Formalności można załatwić od poniedziałku do piątku, w godz. 8-16. Za EKUZ nic nie zapłacimy.

Jak wspomnieliśmy, Karta pozwala leczyć się wyłącznie w placówkach publicznych. Tymczasem w wielu miejscowościach turystycznych, do których wyjedziemy, lekarze przyjmują tylko prywatnie. Poza tym każdy kraj ma swoje zasady i kryteria udzielania świadczeń medycznych.

Usługi, które w naszym rozumieniu są podstawowe, w innym kraju mogą być częściowo lub w całości płatne. Np. w ramach EKUZ nie można liczyć na transport sanitarny (np. powrót do kraju), ratownictwo górskie oraz - w najgorszym wypadku - transport zwłok do Polski.

Dlatego też, jeśli jedziemy do kraju, w którym pacjent musi dopłacać do leczenia albo do kurortu, w którym jest tylko prywatna opieka zdrowotna, warto wykupić odpowiednie ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia. Np. siedmiodniowa polisa kosztuje ok. 50-80 zł.

Mając wykupioną polisę możemy uchronić się przed bardzo wysokim rachunkiem za leczenie. Poniżej podajemy kilka przykładów.

W Hiszpanii leczenie udaru mózgu spowodowanego przemęczeniem i długim przebywaniem na słońcu to wydatek ok. 8,5 tys. euro. Obejmuje on pobyt w szpitalu, diagnostykę i zakup niezbędnych leków. Dodatkowo transport medyczny do szpitala w Polsce kosztuje ok. 10 tys. euro!

Drogo jest też w Niemczech. Tutaj leczenie zapalenia wyrostka robaczkowego kosztuje ok. 4,5 tys. euro. To opłata za pobyt w szpitalu, diagnostyka, operację i zakup leków.

Z kolei we Włoszech za leczenie ataku lumbago (to tzw. postrzał, ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym - dop. red.) zapłacimy ok. 2 tys. euro.

INFO Z POLSKI - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju (05-11 maja 2017)

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto