Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jesienne róże w MCK. Wygraj zaproszenie!

Marta Czarnecka
Marta Czarnecka
Marta Czarnecka
Miejskie Centrum Kultury zaprasza na cykl koncertów "Jesienne róże". Start 13 września!

13 września Miejskie Centrum Kultury ożywia energetycznym graniem. Wystąpią: Plum, Wovoka i Semantik Punk. 26 października ukołyszą melancholijnie przed zimą: Coldair, Twilite i Nathalie And The Loners.

Formację PLUM założyli bracia, Rafał i Marcin Piekoszewscy w 1999 roku, w Stargardzie Szczecińskim. Z pierwszym perkusistą Zbyszkiem Jasińskim wspólnie działali do roku 2008.W tym czasie nagrali trzy albumy: Out of Confusion (Post Post), Nothing Personal (Europeans) , Witness of Your Fall (Gusstaff), oraz epki Express...6 (Every Color), Unrest, Sink or Swim. Jesienią w 2008 roku, do zespołu doszedł perkusista Adam Nastawski. W marcu 2011r. ukazał się pod szyldem wytwórni Lado ABC przełomowy w działalności grupy album pt. Hoax. Płyta została bardzo dobrze przyjęta przez fanów jak i krytykę. Najnowszy piąty album pt. Emergence miał premierę w czerwcu 2012 roku, wydawcą płyty jest Ampersand. Do dziś zagrali dziesiątki koncertów w Polsce (m.in. Off Club, Off Festival, Fląder Festiwal,Asymmetry Festival), Czechach, Niemczech, na festiwalu Sound City Fest w Liverpoolu oraz Primavera sound Festival w Barcelonie.

Wovoka to muzyczny hołd złożony zapomnianym kulturom transowym. Założony w 2012 roku nazwę zaczerpnął od wielkiego Indianina, mistyka i twórcy "Ghost Dance". Źródłem twórczości zespołu jest znalezienie łącznika pomiędzy typowym składem rock’n’rollowym a praźródłem tej muzyki. Stylistycznie miesza się tu blues z muzyką Indian, muzyka psychodeliczna z muzyką ludojadów z Papui Nowej Gwinei, bo wierząc w jeden korzeń łączący całą zaangażowaną muzykę, zespół zwraca się do kultur pierwotnych z pytaniem o muzykę współczesną. Zespół nagrał płytę "Trees Against The Sky" z utworami gospel w swojej aranżacji, która ukazała się latem 2013 w wydawnictwie Lado ABC.

Semantik Punk wyznacza nowe obszary funkcjonowania i znaczenia dla słowa "punk" AD 2012. To już nie tylko kontestacja utartych muzycznych i językowych form ekspresji, ale również formuły funkcjonowania artysty. A wszystko to jest dziełem chłopaków znanych kiedyś jako Moja Adrenalina - grupy uznawanej za jedno z najciekawszych zjawisk polskiej sceny gitarowej ostatnich lat. Ten jedyny w swoim rodzaju performance w postaci zmiany nazwy nastąpił przy okazji wydania w Lado ABC, nagranej w Los Angeles z legendarnymi producentami: Rossem Robinsonem (m.in. The Cure, At The Drive In, Sepultura) i Stevem Evettsem (m.in. The Dillinger Escape Plan) płyty pod tytułem: "abcdefghijklmnoprstuwxyz".

Ten album to awangardowa forma muzyczna i tekstowa, ale podana pod niemalże piosenkową postacią. To 47 minut niczym nie skrępowanej ekspresji wyprzedzającej swój czas. Płyta zdobyła już wiele pozytywnych recenzji oraz uznanie wśród autorytetów środowiska muzycznego, ale przede wszystkim w opiniotwórczym, amerykańskim magazynie muzycznym Decibel (SP udzielił tam wywiadu a płyta – wraz z retorycznie postawionym pytaniem: "the most remarkable band you‘ve ever seen?" otrzymała bardzo wysoką ocenę). Pierwszą, entuzjastyczną reakcją, ale jednocześnie najbardziej znaczącą dla SP, była wypowiedź Fredrika Thordendala z Meshuggah: „Chłopaki, chyba postradaliście zmysły! Wow!!! Nie słyszałem jeszcze nic, co miałoby do tego jakieś dojście! Jesteście zupełnie wyjątkowi! Uwielbiam całą płytę... nie wiem co powiedzieć... Niesamowite to chyba dobre słowo...”. Semantik Punk na specjalne życzenie Meshuggah otwierał koncert szwedzkiego zespołu podczas występu w Progresji 24.04.2013. Poza występem podczas holenderskiego festiwalu Eurosonic w styczniu tego roku, SP zagrał również podczas Targów Muzycznych Co Jest Grane a także na Asymmetry Festival 5.0. Największym sukcesem tego roku był jednak występ na trzech najważniejszych festiwalach: Open’er, T-Mobile Nowe Horyzonty (razem z Mike’iem Pattonem & Tomahawk) oraz na Off Festival. Wszystkie te koncerty zostały, w relacjach dziennikarzy oraz publiczności, uznane za wydarzenia.


26 października


Coldair
Za tą nazwą kryje się Tobiasz Biliński, uznawany obecnie za jednego z najbardziej obiecujących artystów niezależnych w Polsce. Projekt ten ma charakter solowy - Biliński jest autorem muzyki oraz tekstów, aranżuje i produkuje większość utworów. Przeważnie realizuje nagrania na własną rękę, będąc wiernym filozofii DIY. Występuje w różnych konfiguracjach; od solowego setu opartego na komputerowych loopach, rozmarzonej gitarze i delikatnym wokalu, do siedmioosobowej, epickiej mini-orkiestry z udziałem sekcji dętej i wielu innych instrumentów.

Biliński przebił się do szerszej publiczności z zespołem Kyst, którego był założycielem, gitarzystą, perkusistą oraz wokalistą. Zespół wydał 2 ciepło przyjęte albumy oraz wystąpił na światowych festiwalach, takich jak SXSW (Austin, Texas), Culture Collide (Los Angeles, California), Primavera Sound (Barcelona, Hiszpania), Eurosonic (Groningen, Holandia), Open‘er Festival, OFF Festival czy Fusion (pod Berlinem).

Po zahibernowaniu Kyst, Biliński podjął się badania mało mu znanego wcześniej gruntu, czyli pisania piosenek. We wrześniu 2010 roku wydał własnym sumptem zbiór "półdemówek", czyli album "Persephone" i wyruszył w 40-dniową trasę po Europie, grając ponad 30 koncertów. Wydanie w 2011 roku pierwszej oficjalnej płyty, czyli "Far South", doprowadziło do występów w telewizji (Poziom 2.0) i radio (Czwórka), a także na większości z wcześniej wymienionych festiwali oraz dodatkowo na Canadian Music Week w Toronto.

"Whose Blood", trzeci album Coldair (drugi oficjalnie wydany), ukaże się we wrześniu tego roku. Do tej pory ukazały się dwa single, "Sign" oraz "In The Nether" - obydwa zostały singlami tygodnia w audycji Agnieszki Szydłowskiej w Trójce. Płytę promować będzie na koncertach w Polsce, Europie oraz Stanach Zjednoczonych.

Twilite tworzą Paweł Milewski i Rafał Bawirsz, którzy wspólne muzykowanie rozpoczęli w 2006 roku. Scenicznie grupa rozrasta się czasami do tria bądź kwartetu, podstawą są jednak niezmiennie dwie akustyczne gitary i dwa męskie głosy.

Twilite wydali dotąd 2 EP’ki (szerokim echem odbiła się ostatnia EP’ka zespołu, zatytułowana „Remixed”, z remiksami takich tuzów jak m.in. KAMP!, Kari Amirian czy Drivealone) oraz 2 płyty długogrające: “Bits & Pieces” (2009, Electric Eye) oraz “Quiet Giant” (2011, Isound Labels/Ampersand Records) - album ten został wyróżniony w wielu rankingach na najlepszą polską płytę 2011 roku. Grupa ma na swoim koncie występy na największych polskich festiwalach (Open’er i OFF) oraz ponad 80 klubowych koncertów w Polsce (w tym występy u boku takich gwiazd jak Jose Gonzalez, The Twilight Singers, The Whitest Boy Alive).

W muzyce Twilite anglosaska tradycja spotyka słowiańską melancholię a liryczną atmosferę przerywają wybuchy gorącej pasji. To piosenki, które porywają swoją autentycznością, szczerością i (przede wszystkim) doskonałymi melodiami. Utwory Twilite są przy tym szalenie uniwersalne i zrozumiałe pod każdą szerokością geograficzną, czego dowodzą liczne zaproszenia na występy na zagranicznych festiwalach.

W roku 2012 Twilite reprezentowali Polskę na kultowym amerykańskim festiwalu SXSW w Austin, oprócz tego pojawili się na kilku festiwalach w Europie, takich jak Europavox we Francji, Waves w Austrii czy Glimps w Belgii.

Rok 2013 to ciąg dalszy zagranicznych wojaży zespołu. Pojawili się na jednym z najbardziej znaczących europejskich festiwali - Primavera Sound w Barcelonie, poza tym gościły ich takie imprezy jak Liverpool Sound City Festival czy BOtanique Festival w Bolonii.

Nathalie & The Loners to solowy projekt Natalii Fiedorczuk, jednego z najbardziej intrygujących kobiecych wokali w polskiej alternatywie.

Muzyka Nathalie & The Loners to oddech od pióropuszy na głowie i doczepianych wąsów oraz ukłon w stronę wrażliwości i melodii. To delikatne melodie, prowadzone przez ciepły i przejmujący wokal Natalii. Żaden dźwięk nie jest tu przypadkowy, każda historia ma swoje miejsce.

Zespół zadebiutował w 2009 roku albumem "Go, Dare" (Ampersand). Płyta została uznana za jedno z najciekawszych zjawisk w polskiej muzyce alternatywnej w 2009 roku.

W listopadzie 2012 roku ukazała się druga płyta projektu „On Being Sane (In Insane Places”). W nagraniach brali udział Natalia Fiedorczuk, Maciej Cieślak (Ścianka, Lenny Valentino), Tomek Śliwka (Kombajn do Zbierania Kur po Wioskach), Jerzy Rogiewicz (Levity) i Karolina Rec (Ścianka, Cieślak i Księżniczki).

Bilet na dwa dni koncertowe kosztuje 30 zł. Na jeden - 20 zł.


KONKURS!

Mamy dla Was JEDNO PODWÓJNE ZAPROSZENIE na dwa dni koncertów w ramach wydarzenia Jesienne róże w MCK. Aby je wygrać, wystarczy w komentarzu pod artykułem napisać dlaczego to właśnie Ty powinieneś  dostać zaproszenie.

Prosimy także o wysłanie maila z imieniem, nazwiskiem i loginem na adres: [email protected]. Na Wasze komentarze czekamy do 10 września włącznie.

Uwaga! Konkurs tylko dla zarejestrowanych Użytkowników MM-ki!
od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto