Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jest praca dla "agatki"! Można strzec bezpieczeństwa przy bydgoskich szkołach. Centrum Integracji Społecznej szuka jeszcze chętnych do pracy

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
W roku szkolnym 2022/2023 bydgoskie agatki zabezpieczać będą 70 przejść dla pieszych przy 29 szkołach podstawowych.
W roku szkolnym 2022/2023 bydgoskie agatki zabezpieczać będą 70 przejść dla pieszych przy 29 szkołach podstawowych. Tomasz Czachorowski
Uczniowie wrócili do szkół. Wraz z nimi na swoje stanowiska wróciły też agatki. W nowym roku szkolnym na przejściach dla pieszych przy bydgoskich podstawówkach będzie ich 36.

Zobacz wideo: Ćwiczenia służb ratowniczych na S5 pod Bydgoszczą.

od 16 lat

W Centrum Integracji Społecznej im. Jacka Kuronia, które zatrudnia agatki, nadal trwa rekrutacja.

- W tym roku do zabezpieczenia mamy 70 przejść dla pieszych przy 29 szkołach podstawowych - mówi Andrzej Jankowski, dyrektor CIS. - Doszła nam SP nr 30 przy ul. Czackiego 8. Tu przeprowadzacz będzie pracował od 5 września na przejściu przy skrzyżowaniu ul. Czackiego/ks. Skorupki.

Potrzebne jeszcze dwie agatki. CIS czeka na chętnych

Wśród 36 agatek - siedem będzie nowych.

- Musieliśmy ich szukać, bo 3 osoby przebywają na dłuższych zwolnieniach lekarskich, dwie osoby nie były zainteresowane dalszą współpracą, no i znany oraz lubiany fordoński przeprowadzacz Adam Bagiński odchodzi na emeryturę - mówi Andrzej Jankowski. - Już na początku lipca dałem ogłoszenie w Powiatowym Urzędzie Pracy. Sami też szukaliśmy kandydatów za pośrednictwem naszego indywidualnego programu zatrudnienia socjalnego dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. To program edukacyjno-terapeutyczny. Jego celem jest właśnie znalezienie pracy przez takie osoby.

Na razie udało się pozyskać 5 osób.

- Potrzebujemy jeszcze dwóch agatek - mówi Andrzej Jankowski. - Jedną dla SP nr 16, która strzegłaby przejścia dla pieszych przy ul. Nad Torem/Żnińska oraz drugą dla SP nr 23 przy Fordońskiej 17. Ta osoba dbałaby o bezpieczeństwo na przejściu znajdującym się przy ul. Fordońska/Gajowa. Zapraszam zainteresowanych do zgłaszania się do naszego centrum.

Najpierw szkolenie w WORD i test

Nie wszystkie agatki rozpoczną pracę wraz z pierwszym dzwonkiem, czyli 1 września.

- Nowe osoby musiały wcześniej przejść szkolenie w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego, a odbyło się ono dopiero 31 sierpnia - mówi Andrzej Jankowski. - Obejmowało część teoretyczną z zasad ruchu drogowego i część praktyczną. Całość kończyła się testem i wydaniem zaświadczenia, że dana osoba może przez 5 lat być opiekunem dzieci na przejściach dla pieszych w drodze do i ze szkoły. Te osoby, zanim rozpoczną pracę, muszą jeszcze wykonać wstępne badania lekarskie i przejść szkolenie BHP, stąd zakładam, że zaczną pracę od 5 września.

Jak podkreśla dyrektor centrum, o kandydatów wcale nie jest łatwo.

- Nie każdy się nadaje. To też praca na zewnątrz, w różnych warunkach atmosferycznych - mówi Andrzej Jankowski. - Poza tym początkujący przeprowadzacz zarabia najniższą średnią krajową, czyli 3010 zł brutto. Na rękę dostaje 2363 zł, ale jeśli ktoś ma udokumentowany minimum 5-letni staż pracy, to może liczyć też na tzw. stażowe.

Agatki, jako pracownicy budżetówki, otrzymują też trzynastki oraz wsparcie z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, a od listopada do końca marca także - w związku ze świadczeniem pracy na zewnątrz w okresie jesienno-zimowym - dostają posiłki regeneracyjne.

Więcej policyjnych patroli w okolicach szkół

Praca agatek to bardzo odpowiedzialne zajęcie. Najlepiej wie o tym Adam Bagiński, kultowy fordoński “Pan Stopek”, który przez 16 lat strzegł bezpieczeństwa na przejściu przy wiadukcie na Bajce.

- Na pewno trzeba być skoncentrowanym na drodze i szybko reagować, a poza tym być empatycznym i komunikatywnym - mówi pan Adam. - Ja w swojej pracy sam często inicjowałem rozmowę z przechodniami, zarówno dorosłymi, jak i dziećmi. Czasem zwykłe "dzień dobry", czy "miłego dnia" sprawiało, że ludzie uśmiechali się. Czuli się zauważeni. Bywało, że nawet zwierzali mi się ze swoich problemów i dziękowali za dobre słowo. To trudna praca, bo czy słońce czy deszcz pełni się służbę na przejściu. Trzeba mieć zatem zdrowie i kondycję, by wykonywać ten zawód.

Jak informuje Andrzej Jankowski, są szkoły, do których oddelegowuje się nawet 2 lub 3 agatki.

- Wszystko zależy od natężenia ruchu w danej lokalizacji - mówi Andrzej Jankowski. - W te najtrudniejsze miejsca zawsze kierujemy do pracy osoby z doświadczeniem, komunikatywne i w dobrej kondycji zdrowotnej. Jedne z trudniejszych przejść dla pieszych to, m.in., ul. Wojska Polskiego przy SP nr 46, ul. Gdańska na wysokości Radia PiK, ul. Nakielska/Ułańska, ul. Kamienna na wysokości ul. Grabowej. Tu muszą pracować osoby sumienne i obowiązkowe.

Trwa głosowanie...

Czy obawiasz się podwyżek opłat?

W najbliższych dniach nie tylko przeprowadzacze pojawią się na przejściach dla pieszych. Jak co roku, akcję "Bezpieczna droga do szkoły" prowadzić będzie także policja.

- W okolicach szkół pojawi się więcej patroli - mówi kom. Lidia Kowalska z Zespołu Prasowego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy. - Funkcjonariusze będą bacznie przyglądać się również zachowaniu kierowców poruszających się w rejonie placówek oświatowych, kontrolować prędkość pojazdów, stan trzeźwości kierowców, a także sposób przewożenia dzieci. Poza tym planujemy pogadanki w szkołach, w szczególności dla dzieci z klas I-III oraz zajęcia praktyczne na zewnątrz lub przy użyciu specjalnego policyjnego autochodzika. Apelujemy też do kierowców, by wraz z początkiem roku szkolnego zwiększyli czujność w okolicach przejść dla pieszych przy szkołach, bo nie na wszystkich jest sygnalizacja świetlna.

W tych wspaniałych miejscach spędzaliście wakacje. Zobaczcie zdjęcia >>>

Tam Bydgoszczanie jeżdżą na wakacje! Morze, pusta plaża, jez...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto