Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jest praca dla osób niepełnosprawnych!

BRAK PROFILU
BRAK PROFILU
Wczoraj w Galerii Pomorskiej odbyła się giełda pracy dla osób niepełnosprawnych. Zainteresowanie było dużo, a ofert pracy także nie brakowało.

To już druga tego typu giełda organizowana przez Polską Organizację Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON). Pierwsza odbyła się w ubiegłym roku, 28 listopada, także w Galerii Pomorskiej i także cieszyła się dużym zainteresowaniem.

- Podczas giełdy wystawiają się różne urzędy, biura i pracodawcy, którzy mają oferty pracy przygotowane dla osób niepełnosprawnych. Dzisiaj jest 15 stosik z tym, że na jednym ze stoisk często znajduje się więcej niż jedna oferta, a nawet po kilkanaście - mówi w MM-ce Magdalena Słonecka z POPON, jedna z organizatorek. - Zainteresowanie dzisiejszą giełdą a zeszłoroczną jest porównywalne. Choć rok temu trwała dłużej o godzinę, bo do godz. 16.00. W sumie dzisiaj jest około 50 ofert pracy. Przeważają oferty sprzątaczki, portiera czy pracowników produkcyjnych. Można znaleźć także ofertę dla przedstawiciela handlowego oraz taką, gdzie jest potrzebne wyższe wykształcenie np. informatyk - dodaje.

W czasie dzisiejszej giełdy można było znaleźć oferty pracy w takich firmach i instytucjach, jak: Hanplast, Manpower Polska, Domar Bydgoszcz, Komendy Wojewódzkiej w Bydgoszczy, Admar Grupa Polska, Impel Cleaning, P.P.U.H "Erplast", Rekompensa, ING Bank Śląski, Drozapol-Profil, Międzywojewódzka Spółdzielnia Usługowa, POPON, Telecom Consulting. Oprócz ofert pracy, można było zasięgnąć porady w sprawach z zakresu prawa pracy przy stoisku Państwowej Inspekcji Pracy.

- Zainteresowanie jest duże. Musieli dowieźć nam ulotki, bo zabrakło. Łącznie nasze stanowisko odwiedziło około 50 osób. Były to osoby prywatne, przychodziły całe grupy, ludzie z ośrodków pomocy osobom niepełnosprawnym, czy opiekunowie. Jesteśmy za tym, aby takie akcje były organizowane - opowiadają Dorota Adamczak i Kinga Pliszczyńska, przedstawicielki Międzywojewódzkiej Spółdzielni Usługowej, która podczas giełdy oferowała pracę na stanowisku pracownika ochrony.

- W ubiegłym roku było więcej osób, niż dzisiaj. Do godziny 14.00 odwiedziło nas około 30 osób. Było wiele ludzi z ośrodków pomocy, czy grup zorganizowanych. My szukamy osób na dwa stanowiska - mówi Renata Witkowska z Domar Bydgoszcz.

- Nie mam porównania z rokiem ubiegłym, bo jestem pierwszy raz na takiej giełdzie. Tłumów nie było, zainteresowanie średnie. Pracy szukało około 15 osób, a reszta to byli ludzie, którzy się tylko rozglądali - stwierdza Anna Górska z Impel Cleaning.

- Jest duże zainteresowanie osób niepełnosprawnych, a także zdrowych. Według mnierok temu było mniejsze, to pewnie wynik większej reklamy w tym roku. Mamy około 40 ofert pracy dla osób niepełnosprawnych, a poza nimi oferty dla ludzi sprawnych, np. szukających stażu. Przychodzą ludzie w różnym wieku, ale większość szuka konkretnych ofert pracy - mówi nam Justyna Rutkowska z Powiatowego Urzędu Pracy w Bydgoszczy.

- W tym roku na nasze stoisko przyszło około 70 osób, to mniej niż rok temu - informują Anna Wachowska i Bogumiła Bzdawska-Wróblewska z KWP w Bydgoszcz. - Nasze zadanie dzisiaj polega na odsyłaniu osób zainteresowanych na stronę internetową, gdzie znajdują się aktualne oferty pracy. Zachęcamy do sprawdzania i próbowania, jeśli spełnia się wymagania. Przychodzą osoby w różnym wieku. Był pan z siwym wąsem, który pytał czy w ogóle może pracować w takim wieku. Naszym zdaniem takie akcje są potrzebne, choć wymagają większej reklamy. Wiele osób myśli, że praca w Policji to tylko w służbach mundurowych, a my szukamy pracowników cywilnych, którymi mogą być osoby niepełnosprawne.

- Takie giełdy są pożyteczne mimo, że na moim stanowisku nie ma dużego zainteresowania. Jeżeli już przychodzą do mnie osoby zainteresowane, to są one z reguły w średnim wieku lub starsze. W pracy u nas ważne są predyspozycje psychiczne - relacjonuje Krzysztof Dalasiński, prezes Centrum Odszkodowań Rekompensa. - Pracownik musi umieć wysłuchać osobę, którą dotknęła jakaś wielka tragedia, np. wypadek, choroba, czy nawet błąd w sztuce lekarskiej. Jesteśmy pierwszy raz na tego typu targach, ale są one potrzebne. Dzięki temu osoba, która szuka pracy może zweryfikować wyobrażenia danej oferty i swoje możliwości - dodaje.

W giełdzie pracy dla osób niepełnosprawnych uczestniczyli również przedstawiciele ING Banku Śląskiego S.A. Jak podkreślali w rozmowach z MM-ką, są tutaj aby złamać stereotyp, wobec którego osoby niepełnosprawne to wyłącznie pracownicy ekipy sprzątającej, portierni czy też ochrony.

- Szukamy przedstawicieli bankowych ds. small business, chcąc zarazem promować samozatrudnienie wśród osób niepełnosprawnych. Do tej pory współpracowaliśmy już z dwiema osobami niepełnosprawnymi i wiemy, że są to pracownicy godni zaufania, oddający się całkowicie pracy, dążą do celu, mając jednocześnie szansę realizować swoje marzenia - mówią przedstawiciele ING Banku Śląskiego S.A.

- Przyszedłem, aby znaleźć pracę. Osobie niepełnosprawnej, takiej jak ja, nie przychodzi to łatwo z powodu ograniczeń. Taka giełda bardzo ułatwia szukanie - w rozmowie z nami relacjonuje 42-letni pan Michał.

- Jestem zdrowa, ale liczę, że może coś znajdę dla siebie tutaj. Młodzi ludzie nie mają łatwo na bydgoskim rynku pracy, więc każda okazja, aby się gdzieś zaczepić jest ważna - komentuje 23-letnia Asia Bąk.

Organizatorzy wraz z Powiatowym Urzędem Pracy w Bydgoszczy mają w planach organizację podobnych przedsięwzięć co rok.

- Chcemy nawet spróbować robić takie akcje co miesiąc, ale z mniejszą ilością firm. Sprawdzimy, czy lepiej jest jak giełda odbywa się częściej z mniejszą ilością pracodawców, czy rzadziej ale z większą - mówi organizatorka z POPON.


Wybrane adresy, gdzie niepełnosprawni mogą szukać zatrudnienia:

Rekompensa - Centrum Odszkodowań, ul. Hetmańska 38, tel: 052-321-31-75 lub 0669-993-195

KWP w Bydgoszczy - treści ogłoszeń dostępne są na stronach:
http://bip.kprm.gov.pl
http://www.kujawsko-pomorska.policja.gov.pl

Międzywojewódzka Spółdzielnia Usługowa przyjmie na stanowisko pracownika ochrony, szczegóły pod numerem telefonu:
052-374-88-79 lub 052-374-88-95

Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych
Oddział Kujawsko-Pomorski
tel: 052-348-63-83
www.popon.pl


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto