Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jest Rada ds. Równego Traktowania na dyskryminację w Bydgoszczy. Jak działa?

Dorota Witt
Dorota Witt
Radę ds. Równego Traktowania powołano w lipcu zeszłego roku
Radę ds. Równego Traktowania powołano w lipcu zeszłego roku Dariusz Bloch
Rada ds. Równego Traktowania działa w Bydgoszczy od lipca zeszłego roku. Ma, m.in., monitorować i analizować zjawiska dyskryminacji i opiniować projekty uchwał i programów przyjmowanych przez radnych. Ile udało się dotąd zdziałać?

- Pracę zaczęliśmy po wakacjach, od tego czasu mieliśmy cztery posiedzenia. Kolejne odbędzie się jeszcze w lutym. Ustalimy na nim skład grup roboczych, które będą spotykać się częściej, by debatować nad konkretnym zagadnieniem, usprawni to prace całej rady - mówi Iwona Waszkiewicz, zastępczyni prezydenta Bydgoszczy, współprzewodnicząca rady. - Na ten miesiąc planujemy też szkolenie dla członków rady z zakresu różnych form dyskryminacji, które poprowadzi Anna Strzałkowska, współzałożyciela gdańskiej Rady ds. Równego Traktowania, której pierwsza kadencja właśnie się kończy.

Wzorem Gdańsk

[wytloczenie]Gdańska rada to jedyny organ, na którym wzorować mogliby się członkowie bydgoskiej, bo w kraju podobnych rozwiązań jest wciąż niewiele. Tyle że zdaniem niektórych członków bydgoskiej rady ta w Gdańsku działa sprawniej.[/wytloczenie]

- Jesteśmy na etapie spajania grupy i rozpoznawania rzeczywistych aktów dyskryminacji występujących w naszym mieście. To ważne, bo rada nie ma kreować sztucznych problemów, a przeciwdziałać tym faktycznym. Ten etap budowania relacji wśród członków rady jest istotny i dobrze, że nie będzie pomijany. Dzięki temu możemy uczyć się od siebie nawzajem - mówi Anna Mackiewicz, przedstawicielka rady miasta w radzie.

- Nasze cele pomoże wyznaczyć diagnoza problemów i potrzeb mieszkańców w zakresie walki z dyskryminacją. Do tego potrzebne jest wsparcie naukowców, liczymy na współpracę ze specjalistami z UKW w Bydgoszczy - zapowiada Iwona Waszkiewicz.

Współpraca z fundacjami

Członkowie rady zadeklarowali już, m.in., zaangażowanie w projekt „Szkoła otwarta i tolerancyjna”, który w Bydgoszczy prowadzony jest od kilku lat. Chcą być widoczni w internecie (strona w budowie) i w mediach społecznościowych, a także być dostępni dla bydgoszczan podczas dyżurów. Rozważają podjęcie współpracy z fundacją Diversity Polska, która chce w Gdańsku, Wrocławiu i Bydgoszczy zrealizować projekt dotyczący przeciwdziałaniu dyskryminacji w miejscu pracy. Chcą także rozszerzyć współpracę z fundacją Emic, która wspiera cudzoziemców.

Nasze cele pomoże wyznaczyć diagnoza problemów i potrzeb mieszkańców w zakresie walki z dyskryminacją. Do tego potrzebne jest wsparcie naukowców, liczymy na współpracę ze specjalistami z UKW w Bydgoszczy.

Co planuje rada?

  • Na następnym posiedzeniu rada przedyskutuje pomysł wprowadzenia karty różnorodności (miałaby być formą deklaracji walki z dyskryminacją w miejscu pracy).
  • Wkrótce też zostanie ogłoszony konkurs na logo rady, w którym udział będą mogli wziąć mieszkańcy miasta.
od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jest Rada ds. Równego Traktowania na dyskryminację w Bydgoszczy. Jak działa? - Express Bydgoski

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto