Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jest szansa, że UTP w Bydgoszczy stanie się politechniką. Co to oznacza dla uczelni?

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Projekt ustawy o przekształceniu UTP w Bydgoszczy w politechnikę zostanie skierowany do prac legislacyjnych.
Projekt ustawy o przekształceniu UTP w Bydgoszczy w politechnikę zostanie skierowany do prac legislacyjnych. Dariusz Bloch/Archiwum
Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy ma duże szanse, by rozpocząć nowy rok akademicki 2021/2022 jako Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich. Projekt ustawy o przekształceniu uczelni w politechnikę został właśnie skierowany do prac legislacyjnych.

Zobacz wideo: Sztuczne płuca Bydgoszczy pociemniały.

W piątek (26 lutego) Ministerstwo Edukacji i Nauki poinformowało o pozytywnej ocenie wniosku o przekształcenie UTP w politechnikę. Minister Przemysław Czarnek, w obecności rektora UTP dr. hab. inż. Marka Adamskiego, przekazał na ręce Łukasza Schreibera, przewodniczącego Komitetu Stałego Rady Ministrów, wniosek o wszczęcie prac legislacyjnych nad projektem ustawy o zmianie nazwy uczelni.

- Spełniamy wszelkie wymogi formalne - zaznacza dr hab. inż. Szymon Różański, prof. uczelni i zarazem rzecznik UTP. - By stać się politechniką uczelnia musi mieć prawo do nadawania stopnia naukowego doktora w minimum 6 dyscyplinach, w tym co najmniej 4 w zakresie nauk technicznych. My mamy takie prawo w 8 dyscyplinach, w tym w 4 z obszaru nauk technicznych. Teraz projekt musi uzyskać zgodę Sejmu, Senatu i prezydenta RP. Liczymy, że zyska poparcie i nowy rok akademicki 2021/2022 rozpoczniemy już jako politechnika.

- Poza zmianą nazwy - która ma znaczenie marketingowe, prestiżowe i promocyjne - strukturalnie uczelnia się nie zmieni, ale będziemy kładli większy nacisk na aspekt praktyczny - współpracę z gospodarką - mówi dr hab. inż. Szymon Różański, prof. uczelni i zarazem rzecznik UTP.

UTP w Bydgoszczy chce być politechniką - postawi większy nacisk na współpracę z gospodarką

Temat zmiany nazwy uczelni na politechnikę poruszany był od wielu lat wśród społeczności akademickiej. W referendum, które trwało od 5 do 9 lutego br. na uczelni, wypowiedzieli się w tej sprawie wykładowcy i pracownicy administracji UTP. Ostatecznie frekwencja wyniosła 75 proc. wśród nauczycieli akademickich i 60 proc. wśród pozostałych pracowników. Aż 83,2 proc. głosujących było za zmianą nazwy uczelni na Politechnika Bydgoska. Za byli też Rada Uczelni i Senat Uczelni. Inicjatywa spotkała się też ze zrozumieniem lokalnych i regionalnych władz samorządowych.

Polecamy

Tak kiedyś wyglądały Wyżyny. Poznajecie te miejsca? jedna cześć tego wiaduktu już po remoncie, druga - dopiero go przejdzie.

Tak powstawały w latach 70. PRL-u Wyżyny - to drugie najwięk...

- Poza zmianą nazwy - która ma znaczenie marketingowe, prestiżowe i promocyjne - strukturalnie uczelnia się nie zmieni, ale będziemy kładli większy nacisk na aspekt praktyczny - współpracę z gospodarką - mówi dr hab. inż. Szymon Różański. - Przygotowujemy nowe kierunki, choć szczegółów jeszcze nie mogę ujawnić. Przekształcając się w politechnikę chcemy podkreślić charakter naszej uczelni, jej interdyscyplinarność w zakresie nauk technicznych i przyrodniczych. Na UTP mamy przewagę wydziałów technicznych, ale ta zmiana w żaden sposób nie wpłynie na tożsamość i autonomię pozostałych wydziałów. Te przyrodnicze są równie ważne i nadają tytuły zawodowe inżyniera.

UTP w Bydgoszczy w tym roku obchodzi jubileusz 70-lecia istnienia

UTP jest największą uczelnią techniczną w województwie kujawsko-pomorskim i od samego początku istnienia kształci inżynierów.

- Obecny rok akademicki jest 70. w historii uczelni - mówi dr hab. inż. Marek Adamski, prof. UTP i zarazem rektor uczelni. - Jubileusz jest okazją nie tylko do świętowania, ale także do podejmowania ważnych decyzji dotyczących przyszłości uczelni. Taką jest niewątpliwie przekształcenie w politechnikę, co mam nadzieję wkrótce na mocy ustawy stanie się faktem.

Trwa głosowanie...

Które osiedle w Bydgoszczy jest najlepiej skomunikowane? (autobusy, tramwaje, drogi rowerowe, dojazd do centrum, wylotówki...)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto