MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Jeszcze mniej pieniędzy i licencje...

.
,.. z takim problemami zmagały się kluby polskiej ekstraklasy, które już dziś rozpoczną zmagania ligowe sezonu 2002/2003. Po zakończeniu poprzednich rozgrywek wielu klubom zagrażało widmo niedopuszczenia do gry w I ...

,.. z takim problemami zmagały się kluby polskiej ekstraklasy, które już dziś rozpoczną zmagania ligowe sezonu 2002/2003. Po zakończeniu poprzednich rozgrywek wielu klubom zagrażało widmo niedopuszczenia do gry w I lidze przez PZPN, który wprowadził licencje. Okazało się że kryteria PZPN są zbyt ostre jak na polskie warunki, gdyż na pierwszym posiedzeniu komisji tylko 11 klubów otrzymało zgodę na grę w ekstraklasie. Wobec tego PZPN złagodził licencyjne wymogi i w rezultacie na pierwszoligowych boiskach ujrzymy wszystkie 16 drużyn. W przyszłym roku PZPN może ponownie stanąć przed wyborem - stopniowo obniżać wymogi licencyjne, czy też stanowczo przestrzegać przyjętych na początku zasad i nie dopuścić kilku drużyn do rozgrywek. Ciekawe, czy przed sezonem 2003/04 PZPN zgodzi się na prowizoryczne zadaszenie (właściwie daszek) trybuny głównej, jakie zrobiono na stadionie warszawskiej Polonii?
Niektóre kluby nie mają co marzyć o spełnieniu wymogów PZPN nawet w przyszłym roku. Wiąże się to ze zmniejszeniem wypłat przez głównego sponsora ligi, Canal Plus, nawet o 40 procent. Pieniądze z telewizji stanowią lwią część dochodów klubów i bez nich może będziemy mieli 12 zespołową ligę, na którą nie chcą się zgodzić działacze klubów, a co uparcie stara się wprowadzić w życie PZPN.
Kibicom kujawsko-pomorskiego ponownie przyjdzie się emocjonować grą drużyn z innych miast. Jedynym akcentem z naszego regionu będzie sędzia Jarosław Żyro z Bydgoszczy, który awansował do grupy sędziów I ligi.

Legia Warszawa
"Naszym celem w zbliżających się rozgrywkach jest obrona tytułu mistrza Polski i awans przynajmniej do rozgrywek grupowych Ligi Mistrzów" - powiedział dyrektor sportowy Legii, Janusz Olędzki.
Legia, zamiast wzmacniać skład przed batalią o Ligę Mistrzów pozbyła się najlepszych zawodników, co nie wróży niczego dobrego przed ewentualnymi meczami z Barceloną. Klub opuścili Bartosz Karwan (Hertha Berlin), Maciej Murawski (Arminia Bielefeld), Sylwester Czereszewski (AEL Limassol), Mariusz Piekarski (Anorthosis Famagusta) i Marcin Mięciel (Iraklis Saloniki). Znaczącymi wzmocnieniami mogą być Dariusz Dudek (GKS), Krzysztof Szewczyk (Śląsk) i Jugosławianin, Rudi Gusnić. Na Łazienkowską powrócił Marek Citko.

Wisła Kraków
Jeden z głównych kandydatów do mistrzostwa Polski, wzmocnił się przed sezonem czterema wartościowymi graczami - Maciej Stolarczyk (Pogoń), Jacek Paszulewicz (Widzew), Marcin Kuźba (St. Etienne), Angelo Hughes (Olympique Lyon). Największą niespodzianką jest zakontraktowanie tego ostatniego, 36-letniego bramkarza francuskiego, który ostatnio był rezerwowym mistrza Francji. Drużynę opuścili m.in. Bogdan i Marek Zającowie oraz Ryszard Czerwiec. Trener Wisły, Henryk Kasperczak stwierdził:
"Będziemy walczyć w ekstraklasie o jak najwyższe miejsce. Jakie ono będzie, pokaże czas. Także w pucharze UEFA chcemy zajść jak najwyżej".

Amica Wronki
Trzecią drużynę minionego sezonu opuścili m.in Bartosz Bosacki (Lech), Jerzy Podbrożny, Piotr Mosór (Wisła Płock) i Mariusz Kukiełka (PAOK Saloniki). Trener Mirosław Jabłoński ma natomiast do dyspozycji trzech nowych obrońców - Mamia Jikia (Ruchu), Paweł Skrzypek i Vaselin Doković (obaj Pogoń).
Celem Amiki jest przynajmniej powtórzenie sukcesu z poprzednich rozgrywek i zajęcie miejsca gwarantującego grę w europejskich pucharach.

Polonia Warszawa
Klub, który miał kłopoty z otrzymaniem licencji od PZPN. Chodziło o zadaszenie głównej trybuny. Działacze w końcu spełnili wymóg instalując na przestarzałym stadionie prowizoryczną konstrukcję z blachy falistej i PZPN przymknął oko. Do drużyny z wypożyczenia powrócili Emmanuel Ekwueme, Arkadiusz Bąk i Jacek Dąbrowski. W porównaniu z poprzednim sezonem w Polonii nie zagrają Mariusz Pawlak, Bartosz Tarachulski i Tomasz Ciesielski.

Odra Wodzisław
Plan minimum postawiony przed piłkarzami Odry Wodzisław w nowym sezonie to zajęcie w ekstraklasie ósmego miejsca. O realizację będzie trudno gdyż rewelacja rundy jesiennej poprzednich rozgrywek pozbyła się sześciu podstawowych zawodników Dariusz Dudek (Legia), Ariel Jakubowski (Wisła Płock), Artur Kościuk (KSZO), Marcin Malinowski i Jacek Matyja (obaj Ruch Chorzów), Łukasz Sosin (Wisła Kraków). W zamian przybyło jedenastu nowych piłkarzy. Ciekawym ruchem jest na pewno pozyskanie króla strzelców II ligi Jacka Ziarkowskiego (Hetman).

GKS Katowice
Do Katowic przybyli bramkarz Dariusz Klytta (Ruch Radzionków), Paweł Adamczyk (Górnik), Adam Nocoń (Bełchatów), Robert Sierka (Groclinu), Stanisław Wróbel (Górnik), Marcin Bojarski (Radomsko). Szkoleniowiec katowiczan, Jan Żurek, jeszcze nie wie jakim dokładnie składem będzie dysponował, gdyż na GKS ciąży jeszcze zakaz transferów, który prawdopodobnie będzie jednak zniesiony przez PZPN tuż przed inauguracją.

Ruch Chorzów
W drużynie Ruchu, w porównaniu z poprzednim sezonem doszło do kilku zmian. W linii ataku nowym zawodnikiem jest Marcin Narwojsz (Polar). Z wypożyczenia do Zabrza powrócili Marcin Molek, a z Odry Wodzisław przybyli Jacek Matyja i Marcin Malinowski. W bramce Marek Matuszek pozyskał rywala w osobie Chorwata Toniego Jurieva, grającego poprzednio w belgijskim Harelbeke. Odeszli Robert Górski (Odra) i Mamia Jikia (Amica).
Ciekawostką jest fakt, że w roli grającego asystenta trenera Oresta Lenczyka zadebiutuje najskuteczniejszy obecnie napastnik chorzowskiego Ruchu, Mariusz Śrutwa. Kapitan "niebieskich" nadal będzie się starał powiększyć swój dorobek 99. goli.

Pogoń Szczecin
W Szczecinie zapomniano chyba o kłopotach finansowych, gdyż do drużyny dołączyło sześciu obcokrajowców. Działacze chyba wyszli z założenia, że im bardziej egzotyczny zawodnik tym lepiej. Takim oto sposobem w Pogoni zagrają Dickson Choto (Zimbabwe), Admir Adżem, Edin Saranovicz (obaj Bośnia), Geof Dwyer (Australia), Ferdinand Chifon (Kamerun) oraz pierwszy Chilijczyk w lidze polskiej Sebastian Rodriguez. Poważną stratą, jest na pewno brak Pawła Drumlaka, który już w sobotę rozegra spotkanie w barwach Zagłębia Lubin przeciwko swoim niedawnym kolegom.

Górnik Zabrze
Zabrzański klub z powodu długów miał nie otrzymać licencji od PZPN na występy w ekstraklasie. Klub oświadczył, że spłaci wszystkie zaległości, a PZPN wspaniałomyślnie uznał iż to wystarczy i dopuścił zespół do rozgrywek. Pomimo pustki w kasie drużyna była na obozie przygotowawczym w Ustroniu i... Austrii. Zespół wzmocniono Marcinem Szulikiem (Stomil), Mariuszem Nosalem (Wisła Płock) oraz dwoma chorwackimi obrońcami - Mario Andraciciem i Ivicą Kriżanacem.

Widzew Łódź
Klub z Łodzi przed sezonem stawia sobie wysoko poprzeczkę. Celem jest wywalczenie miejsca, gwarantującego grę w europejskich pucharach. W Widzewie doszło do rewolucji kadrowej. Klub opuściło trzynastu zawodników, a pozyskano jedenastu. Nowymi twarzami są m.in. Rafał Grzelak (Duisburg), Maciej Terlecki (Stomil), Tomasz Ciesielski (Polonia) i Robert Dymkowski (Pogoń). Do zespołu dołączyło też dwóch Jugosłowian, dwóch Brazylijczyków i dwóch Argentyńczyków. Właśnie na obcokrajowcach chce swój zespół oprzeć trener Dariusz Wdowczyk, który powiedział.
"Zdaję sobie sprawę, że jest to rewolucja w naszej lidze, ale to są naprawdę dobrzy piłkarze i kosztujący mniej od polskich".

Zagłębie Lubin
Do znaczących zmian kadrowych doszło w Lubinie. Przybyli m.in. Paweł Drumlak (Pogoń), Olgierd Moskalewicz, Bogdan i Marek Zającowie (wszyscy Wisła Kraków). Z krakowskiego klubu wykupiono także Grzegorza Nicińskiego, który ostatnie kilka miesięcy spędził w Lubinie na zasadzie wypożyczenia. Z takim składem Zagłębie poważnie może myśleć o wywalczenie miejsca w pierwszej szóstce. Jednak trener Adam Nawałka zapowiada, że będzie robić wszystko, aby pozycja była jeszcze wyższa.

Groclin Grodzisk Wielkopolski
W Grodzisku jak zwykle przed sezonem mówi się o pierwszej ósemce ligi, jednak nic z tych zamierzeń nie wychodzi. Czy tym razem będzie podobnie? Plany na ten sezon są takie same jak co roku.
"Przed szkoleniowcami i zawodnikami Groclinu postawiono zadanie minimum - awansu w tym sezonie co najmniej do pierwszej ósemki najlepszych zespołów ekstraklasy. Sądzę, że stać nas na taki wynik" - powiedział trener Groclinu, Bogusław Kaczmarek.
Drużynę wzmocnili Mariusz Pawlak (Polonia) i Marcin Zając (Widzew).

KSZO Ostrowiec
Na podstawie spotkań sparingowych, wygrywanych przez KSZO, trudno oceniać formę i przygotowanie zespołu, bowiem trener Janusz Batugowski w żadnym z tych meczów nie miał możliwości sprawdzenia wszystkich piłkarzy. Dopiero w zeszłym tygodniu udało się skompletować skład, który ma walczyć o miejsce w środku tabeli ekstraklasy.
"Zabrakło nam tygodnia na dobre przygotowanie do pierwszych spotkań, bowiem kilku zawodników pozyskaliśmy w ostatnim okresie i nie zdążyli się zgrać z pozostałymi" - uważa Batugowski.

Garbarnia Szczakowianka Jaworzno
O beniaminku było głośno w czasie przerwy w rozgrywkach głównie za sprawą sporu z RKS Radomsko. W rezultacie drużyna z Radomska nie przystąpiła do trzeciego meczu barażowego i zespół z Jaworzna zagra w I lidze. Problemy były także z licencją na grę w ekstraklasie, jednak stadion Victorii Jaworzno przeszedł gruntowną modernizację i ostatecznie przyznano pozwolenie. Działacze dokonali dwóch znaczących wzmocnień - Marek Kubisz (GKS), Ryszard Czerwiec (Wisła Kraków).
Trener Marek Motyka zapowiada, że piłkarze pokażą charakter i podejmą walkę z każdym rywalem w lidze.

Lech Poznań
Beniaminek ekstraklasy postanowił szukać wzmocnień w swoich byłych piłkarzach. Do Poznania powrócili Bartosz Bosacki, Krzysztof Piskuła (Amica), a także Waldemar Kryger (Wolfsburg). Największe kłopoty trenerowi Bogusławowi Baniakowi przysparza linia ataku. Nie udało się zakontraktować Roberta Dymkowskiego, który wybrał ofertę Widzewa.
W sezonie 2002/03 poznaniacy stawiają sobie za cel miejsce w czołowej ósemce.
"Z pokorą przystępujemy do rozgrywek, ale mierzymy w górę tabeli, a nie w dół" - powiedział Baniak.

Wisła Płock
W Płocku powrócono do tradycyjnej nazwy klubu. Jak zwykle po awansie klubu działacze wpadli szał zakupów, czego efektem jest pozyskanie 10 nowych graczy, którzy mają utrzymać drużynę w ekstraklasie. Do drużyny dołączyli m.in. Jerzy Podbrożny, Piotr Mosór (obaj Amica), Paweł Holc (Górnik Łęczna), Grzegorz Bonk (Górnik), Sławomir Nazaruk, Marcin Wasilewski (obaj Śląsk) i Ariel Jakubowski (Odra).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto