Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jubileusz 50-lecia istnienia VII LO w Bydgoszczy. Niejednemu łza się zakręciła w oku [zdjęcia]

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Obchody jubileuszowe rozpoczęły się mszą świętą w parafii pw. Zmartwychwstania Pańskiego. Potem uczniowie, absolwenci, nauczyciele i zaproszeni goście wzięli udział w gali w Kinoteatrze przy ul. Dwernickiego.
Obchody jubileuszowe rozpoczęły się mszą świętą w parafii pw. Zmartwychwstania Pańskiego. Potem uczniowie, absolwenci, nauczyciele i zaproszeni goście wzięli udział w gali w Kinoteatrze przy ul. Dwernickiego. Dariusz Bloch
Dla całej społeczności szkolnej VII LO w Bydgoszczy to był wyjątkowy i niezapomniany dzień. W sobotę (3 czerwca) liceum na osiedlu Leśnym świętowało jubileusz 50-lecia istnienia. Z tej okazji w Kinoteatrze odbyła się wielka gala. Szkoła otrzymała nowy sztandar.

Obchody jubileuszowe rozpoczęły się mszą świętą w parafii pw. Zmartwychwstania Pańskiego. Potem uczniowie, absolwenci, nauczyciele i zaproszeni goście wzięli udział w gali w Kinoteatrze przy ul. Dwernickiego.

- To wyjątkowe dla nas miejsce - mówi Janusz Kitajgrodzki, dyrektor VII LO i zarazem absolwent tego liceum (matura rocznik 1976). - Odbywały się tu wszystkie nasze najważniejsze uroczystości szkolne, np. przekazanie pierwszego sztandaru, które miało miejsce 10 czerwca 1976 r. To był szczególny dla nas moment, bo tego dnia naszemu liceum nadano imię Janusza Kusocińskiego, a świadectwa maturalne odebrał pierwszy rocznik maturzystów, w tym ja.

Nowy sztandar dla bydgoskiej "Siódemki"

Galę 50-lecia poprowadzili absolwenci "Siódemki". Jej niezwykle podniosłym punktem było przekazanie szkole nowego sztandaru.

- Ufundował go jeden z naszych absolwentów, za co jesteśmy wdzięczni, bo poprzedni sztandar już się wysłużył - mówi Janusz Kitajgrodzki. - Gwoździe honorowe na drzewcu przybili, m.in., prezydent Bydgoszczy czy dyrektorzy, którzy kierowali przez lata naszym liceum.

Potem odbyły się wywiady z pierwszym dyrektorem VII LO Edwardem Stramowskim (kierował placówką w latach 1972-1987) i Aliną Kaloszą (dyrektor w latach 1987-2000) oraz ich zastępcami. To była niesamowita podróż sentymentalna.

W czasie gali nie mogło zabraknąć też podziękowań dla emerytowanych nauczycieli VII LO, następnie odbyła się część artystyczna. Wkrótce budynek VII LO przejdzie kompleksową termomodernizację, dlatego na zakończenie uroczystości w Kinoteatrze zaprezentowano wizualizację przedstawiającą gmach szkoły po remoncie. Młodzież zaśpiewała też piosenkę z repertuaru Marka Grechuty "Dni, których nie znamy".

Trzy ławeczki dyrektorskie stanęły przy szkole

Od godz. 13.30 rozpoczęły się spotkania absolwentów w murach szkoły. Na skwerku u zbiegu ulic Świerkowej i 11 Listopada, gdzie powstał ogród jubileuszowy, odsłonięte zostały trzy ławeczki dyrektorskie opatrzone specjalnymi tabliczkami z nazwiskami Edwarda Stramowskiego, Aliny Kaloszy i Janusza Kitajgrodzkiego. W ciepłe dni będą mogli z nich korzystać uczniowie.

Skoro to 50. urodziny liceum, to nie mogło, oczywiście, zabraknąć tortu jubileuszowego. Była też okazja do zwiedzania szkoły i spotkań poszczególnych roczników w klasach.

Przypomnijmy, że z okazji jubileuszu powstał też biuletyn dokumentujący ostatnie 10 lat szkoły. Nad jego przygotowaniem pracowali nauczyciele VII LO. Podobny wydany został na 40-lecie VII LO, dlatego nowe wydawnictwo jest z kodem QR i możliwością przejrzenia wydarzeń szkolnych z wcześniejszych lat.

Jubileusz szkoły zakończył bal 50-lecia w Fabryce Lloyda. Wzięło w nim udział 150 osób.

Takie były początki liceum na osiedlu Leśnym

Pierwszy dzwonek w VII LO na osiedlu Leśnym zabrzmiał 1 września 1972 roku. Liceum mieściło się wówczas na II piętrze w budynku ówczesnej SP nr 42 przy ul. 22 Lipca 4 (obecnie ul. 11 Listopada). Po dwóch latach budynek był już w całości przeznaczony na potrzeby liceum, a SP nr 42 przeniosła się na budujące się wówczas osiedle Wyżyny.

Obecnie w VII LO kształci się 523 uczniów. W gronie pedagogicznym aż 8 z 38 nauczycieli jest absolwentami tego liceum. Przez pół wieku szkoła doczekała się znanych wychowanków. Absolwentami “Siódemki” są, m.in., Antoni Milancej, aktor Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i zarazem maturzysta z numerem 7000, czy Romuald Kosieniak, wojewoda kujawsko-pomorski w latach 2001-2006.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto