Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jubileusz mistrza karate

h
Jubileusz 20 lat pracy trenerskiej obchodzi w tym roku jeden z najbardziej znanych polskich trenerów karate - bydgoszczanin Grzegorz Cukrowski. Kiedy w roku 1982 po ukończeniu Akademii Wychowania Fizycznego przyjechał ...

Jubileusz 20 lat pracy trenerskiej obchodzi w tym roku jeden z najbardziej znanych polskich trenerów karate - bydgoszczanin Grzegorz Cukrowski.
Kiedy w roku 1982 po ukończeniu Akademii Wychowania Fizycznego przyjechał do Bydgoszczy rozpoczął pracę szkoleniową w klubach Polonia i Zjednoczeni w karate shotokan, zdobywając wrazu ze swoimi zawodnikami niezliczoną liczbę trofeów sportowych. W roku 1990 założył w Bydgoszczy klub "Sandan".

Zawodnicy tego klubu zostawali wielokrotnie zwycięzcami najtrudniejszej konkurencji karate, jaką były mistrzostwa Polski. Obok wielu znakomitych sukcesów samego trenera, głośno było o sukcesach jego podopiecznych: Jacka Polewskiego, Michała Grabarka, Pauliny Cukrowskiej, Adama Paśnickiego, Macieja Ciepłucha i Krzysztofa Krzysztofka. Dwaj ostatni byli ponadto zdobywcami tytułów mistrzów Europy, pierwszych w historii bydgoskiego karate.
Grzegorz Cukrowski jest pierwszym bydgoskim karateką, który zdobył czarny pas i został mistrzem Polski już w roku 1983 oraz pierwszym, który zdobył najwyższy stopień nadawany na świecie za umiejętności mistrzowskie - 5 DAN w roku 1998. Tylko posiadaczom stopnia karate od 5 DAN wzwyż nadaje się zaszczytny tytuł SHIHAN. Jest to japoński odpowiednik europejskiego trenera klasy "S". Stopień 5 DAN po specjalistycznym egzaminie jubilat otrzymał z rąk wnuka twórcy współczesnego karate - Kennetha Funakoshi.

Trener Grzegorz Cukrowski na swoich treningach zwraca szczególną uwagę na taktykę walki. Jest to również temat skończonych przez niego w roku 2001 studiów podyplomowych. Od 21 lat jest również nauczycielem wychowania fizycznego w IX Gimnazjum. Obecnie opracował program wf wzbogacony o autorskie elementy karate shotokan, za które uczniowie otrzymują oceny do dziennika. Jego program nauczania łączy karate z elementami wielu różnych dyscyplin sportowych. Należy dodać, że właśnie Gimnazjum nr IX należy do najbardziej usportowionych Bydgoszczy. W tym roku szkolnym rodzice zgłosili na nieodpłatne zajęcia sportowe pozalekcyjne z karate aż 70 uczniów. Cieszy, że gimnazjalna młodzież docenia elitarne wartości tej dyscypliny sportu.
Grzegorz Cukrowski jest aktualnie przedstawicielem JKA - Japan Karate Association. Główna siedziba jednej z najstarszych organizacji karate na świecie mieści się w Tokio, a w Polsce jest nią Poznań. Zawodnicy "Sandana" są również członkami Polskiego Związku Karate. Są ubezpieczeni i posiadają licencje. Zdają systematycznie na kolejne pasy karate.

Treningi tej specjalistycznej sekcji dla dzieci już od piątego roku życia odbywają się w poniedziałki i środy w godz. 17.00 - 18.00 Młodzież i dorośli ćwiczą we wtorki i czwartki od 19.00 - 20.30. Zaawansowani mają dowolną ilość treningów. Baza mieści się tradycyjnie przy ul. Gajowej 94 w IX Gimnazjum na bydgoskich Bartodziejach. Bliższe informacje na temat treningów telefonicznie 606 67-97-07.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomeczowe wypowiedzi po meczu Włókniarz - Sparta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto