Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jubileuszowy 10. Bydgoski Festiwal Podróżnicy w nowym miejscu - w Fabryce Lloyda w Bydgoszczy [4-5 IX, program]

Justyna Tota
Justyna Tota
Ręcznie rzeźbione statuetki im. Tony’ego Halika stały się symbolem Bydgoskiego Festiwalu Podróżnicy. Jednym z pierwszych laureatów nagrody Halika był Aleksander Doba, który odbierał ją w Bydgoszczy z rąk Elżbiety Dzikowskiej. Do kogo w tym roku powędrują Haliki? Przekonamy się 5 września podczas uroczystej gali!
Ręcznie rzeźbione statuetki im. Tony’ego Halika stały się symbolem Bydgoskiego Festiwalu Podróżnicy. Jednym z pierwszych laureatów nagrody Halika był Aleksander Doba, który odbierał ją w Bydgoszczy z rąk Elżbiety Dzikowskiej. Do kogo w tym roku powędrują Haliki? Przekonamy się 5 września podczas uroczystej gali! Dariusz Bloch
Posłuchać na żywo opowieści z niezwykłych wypraw. Ba, zobaczyć nawet pojazdy, którymi się na nie wybrano. Spotkać się z gośćmi specjalnymi: Moniką Witkowską, Markiem Niedźwiedzkim czy Krzysztofem Wielickim. Wziąć udział w warsztatach i konkursach - to tylko część wrażeń, jakie nas czekają podczas 10. Bydgoskiego Festiwalu Podróżnicy 4 i 5 września w Fabryce Lloyda w Bydgoszczy. Wstęp wolny!

Na dwa dni (4 i 5 września) przyjadą do Bydgoszczy jak do domu, by opowiedzieć o swoich przygodach przeżytych w drodze.

Fajna, rodzinna atmosfera. Z tego słynie nasz festiwal wśród podróżników - przyznaje Karolina Sypniewska-Wida, inicjatorka Bydgoskiego Festiwalu Podróżnicy, która wraz z siostrą Malwiną Sypniewską-Pietch organizuje podróżnicze święto nad Brdą już po raz 10

Na jubileuszowy festiwal bydgoszczanki siostry Sypniewskie, jak zawsze, zaprosiły gości specjalnych. W tym roku są nimi: Marek Niedźwiecki - wielbiciel Australii, który do Bydgoszczy przyjedzie ze swą najnowszą książką „DyrdyMarki”; Monika Witkowska - kobieta wielu pasji, żeglarka, miłośniczka gór, autorka książek, a także legendarny himalaista Krzysztof Wielicki - kierownik polskich zimowych wypraw na najwyższe góry świata. - To już festiwalowa tradycja, że co roku jest z nami wybitny człowiek gór - podkreśla Malwina.

Wśród tegorocznych gości specjalnych będzie także Marcin Korzonek, który zabierze nas rowerem na 6000 m n.p.m. Pojawi się także ulubieniec słuchaczy Grzegorz Dzik, który za samotne przejście Skandynawii na bydgoskim festiwalu zdobył nagrodę Halika 2018, teraz opowie o swoim nowym szalonym projekcie! Maliną na torcie podróżniczego święta będzie wyprawa w Himalaje i to na długie dystanse (łącznie ok. 1700 km) Wielkim Szlakiem Himalajskim (Nepal,Indie, Pakistan, Bhutan) z Bartoszem Malinowskim - również laureatem Halika (2016).

Aż 30 nominacji. Nagrody Halików są trzy!

O swych niezwykłych wyprawach, jak zawsze, opowiedzą także ci, którzy pretendują do nagród im. Tony’ego Halika. W tym roku samych nominacji nadesłano aż 30.

- Festiwal trwa dwa dni, nie bylibyśmy w stanie zaprezentować wszystkich, dlatego zaprosiliśmy wybrane osoby, by festiwalowej publiczności opowiedziały na żywo o swoich przygodach - wyjaśnia Karolina Sypniewska-Wida, dodając, że wśród 11 prezentacji podróżniczych są wyprawy, które na sobotniej gali (5 IX godz. 20.45) otrzymają Halika 2020 w kategoriach: Woda, Ziemia, Góry oraz trzy wyróżnienia.

- Kapituła na czele z Elżbietą Dzikowską wybrała już tegorocznych laureatów - potwierdza Karolina. - My już wiemy, kto otrzyma ręcznie rzeźbione statuetki Halika. Zdradzę tylko, że znowu płeć męska zdominuje podium - dodaje Malwina.

Wśród podróżników, walczących o Haliki, są bydgoszczanie

Co ciekawe, wśród prelegentów nie brak bydgoszczan, których wyprawy dowodzą, że ekscytujące jest nie tylko podróżowanie w pojedynkę. Przykład? Co byście powiedzieli na to, by poznać Sri Lankę na własną rękę, bez miejscowego przewodnika, za to z trójką dzieci w wieku: 9 lat, 3 latka oraz z 9-miesięcznym niemowlakiem? Taka wyprawa jest jak najbardziej może się udać! Przekonacie się o tym, słuchając Agnieszki Molik-Matyga, której w rodzinnej wyprawie towarzyszył także mąż Jarek.

Z kolei Jacek Brychczyński, instruktor narciarstwa, z żoną Colette opowie o życiu w niezwykłej Japońskiej Krainie Śniegu.

Natomiast Maks Libera wraz z Dominiką - wówczas swoją dziewczyną, dziś żoną - powie o tym, jak para dwudziestolatków kupiła 40-letniego vana T3, by wybrać się na północ, a później południe starego kontynentu. O swej przygodzie życia bydgoszczanie napisali książkę „Bus Lapidus. W drogę”, która miała premierę w lutym br. Książkę nie tylko bydgoszczan, ale również Marka Niedźwiedzkiego, Krzysztofa Wielickiego i innych gości festiwalu będzie można nabyć na stoisku z książkami. O festiwalowych kramach więcej za chwilę.

Ludzie kochają podróże, kochają wolność. Jeśli sami z różnych powodów nie mogą zwiedzać świata, chcą posłuchać innych. Tym bardziej teraz, kiedy świat jest w kwarantannie - wyjaśnia nam fenomen Festiwalu Podróżnicy Malwina Sypniewska-Pietch

Arek Winiatorski w drodze spotkał towarzyszkę wyprawy przez życie

Wróćmy jeszcze na chwilę do festiwalowych prelegentów, którzy zdadzą nam relacje ze swych wypraw. Podróże są jak życie - wyruszasz się w pojedynkę, ale w drodze spotykasz swoją miłość. Taka właśnie jest historia Arka Winiatorskiego, który wyruszył w samotną podróży z Panamy. Zdobywając najwyższe szczyty, po drodze - na południu Meksyku - Arek odnalazł swoją miłość: Polkę Olę Synowiec, która z nim przemierzyła kolejne 7000 km, aż do celu, do Kanady.

Kajakiem wzdłuż równika, „Ogórkiem” dookoła Ameryki

Jeszcze inną niezwykłą parą podróżników jest małżeństwo Jureckich, które zabrało ze sobą 4-letnią córeczkę Dobrawę, by lądując we wschodniej Indonezji, kajakami popłynąć w stronę równika.

Parą podróżników, która dla życia w drodze rzuciła dosłownie wszystko, są Agnieszka i Bartosz Wrzosek - „Ogórkiem” wyruszając dookoła Ameryki Północnej!

Na Alasce 1000 mil w samotności dla bezdomnych psiaków w Polsce

Oczywiście, wśród pretendentów do Halików 2020 nie brakuje samotnych wilków jak Michała Kiełbasińskiego z projektu runDOG, który w 33 dni samotnie przebiegł, ciągnąć sanki, trasę najdłuższego i najtrudniejszego na świecie wyścigu psich zaprzęgów Yukon Quest (z Kanady do USA). W ekstremalnych warunkach pokonał 1000 mil (1600 km), zbierając pieniądze na rzecz psów z polskich schronisk. Ponadto wysłuchamy też m.in. wyjątkowych opowieści z Afryki czy Gruzji.

Jubileuszowe gadżety, konkursy, zdjęcia z fotobudki

Jubileuszowy Festiwal Podróżnicy odbędzie się w nowym miejscu - odrestaurowanej Fabryce Lloyda (ul. Fordońska 156), której historię przybliży dostępna na miejscu wystawa fotograficzna „Fabryka Lloyda w pigułce”.

Podczas dwóch dni festiwalu będą dodatkowe atrakcje jak stoiska z podróżniczą biżuterią, wspomnianymi już książkami podróżników i gości czy specjalną, jubileuszową kolekcją festiwalowych gadżetów (koszulki, bluzy, tory, kubki czy pamiątkowe magnesy).

Fabryka Lloyda w swym barze serwować będzie smaki świata, a na zewnątrz – na parkingu – będzie można zobaczyć pojazdy, którymi podróżnicy przemierzyli kawał świata. Jak nam zdradzono, będzie m.in. „Ogórek” Calluna Trip czy 40-letni Bus Lapidus bydgoszczan.

Warsztaty ze znanymi fotografikami

Ponadto, będzie możliwość, m.in., wypożyczenia sprzętu firmy Olympus, a dwaj znani fotograficy Patryk Erbetowski i Przemysław Jakubczyk poprowadzą warsztaty z fotografii krajobrazowej oraz podróżniczej, jest jeszcze szansa zapisać się na ostatnie wolne miejsca – zgłoście się mailem pod adres: [email protected], koszt 20 zł.

W sobotę każdy będzie mógł mieć pamiątkę z „magicznego lustra” , czyli wykonać sobie za darmo zdjęcie w festiwalowej fotobudce.

Zobacz, jak zmieniła się Bydgoszcz

Z kolei kadry wykonane przez mieszkańców zobaczymy na pokonkursowej wystawie „Bydgoszcz zmienia się”.
- Na konkurs fotograficzny, który ogłosiliśmy razem z Miastem Bydgoszcz, wpłynęło sporo zgłoszeń, natomiast plansz na festiwalu będzie 15 - są to prace, które nadesłano do nas praktycznie z całego regionu, pokazując metamorfozy, jakie przeszła Bydgoszcz - mówi Karolina Sypniewska-Wida, a jej siostra podpowiada nam, że będzie jeszcze jedna ciekawa wystawa, a w zasadzie gablota podróżniczych artefaktów. - To zbiór z podróży Karoliny z tak odległych zakątków świata, że warto je zobaczyć! – dodaje Malwina.

Podczas festiwalu będą się też odbywać się liczne konkursy z nagrodami od festiwalowych partnerów, a na zakończenie Festiwalu Podróżnicy w sobotę wieczór odbędzie się uroczysta gala wręczenia statuetek im. Tony’ego Halika.

Wstęp na wszystkie wydarzenia bezpłatny. Program festiwalu TUTAJPamiętajcie o maseczkach!

POLECAMY:

Bydgoszcz również, jak wiele innych miast w Polsce, możemy obejrzeć na zdjęciach Google Street View. 

Przygotowaliśmy galerię z bydgoszczanami uchwyconymi przez kamery Google'a. 

Sprawdźcie, może znajdziecie się na zdjęciach!

Mieszkańcy Bydgoszczy uchwyceni przez kamery Google Street V...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto