Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Już niebawem wystartuje pierwszy w Bydgoszczy żłobek z kompleksową rehabilitacją

Joanna Pluta
- Utworzenie kolejnego już żłobka  to wynik ogromnego zapotrzebowania na specjalistyczne świadczenia rehabilitacyjne dla dzieci we wczesnej fazie rozwoju - słyszymy na WSG
- Utworzenie kolejnego już żłobka to wynik ogromnego zapotrzebowania na specjalistyczne świadczenia rehabilitacyjne dla dzieci we wczesnej fazie rozwoju - słyszymy na WSG
Dokładnie 1 kwietnia Wyższa Szkoła Gospodarki uruchomi u siebie żłobek terapeutyczno-rehabilitacyjny. Opieką będą objęte nie tylko maluchy. Również ich rodzice i opiekunowie mogą liczyć na wsparcie.

- Wpadliśmy na pomysł uruchomienia żłobka z kompleksową opieką rehabilitacyjną i terapeutyczną myśląc o rodzicach - mówi Adrianna Szuflicka, dyrektor Akademickiego Centrum Medycznego WSG. - Gdy rodzi im się niepełnosprawne dziecko, skupiają się na nim i podejmują trud rehabilitacji. Z czasem jednak chcą wrócić do zawodowej aktywności, a dziecko powierzyć opiekunom, ale jednocześnie mieć pewność, że ktoś tę rehabilitację będzie kontynuował, że ich dziecko będzie odpowiednio stymulowane.

Edukacja, opieka, leczenie, rehabilitacja

Opieka w nowym żłobku na WSG zakłada działanie wielotorowe - lecznicze, psychologiczne, edukacyjne, społeczne i organizacyjne. - Zajęcia, jakie zostaną zlecone po indywidualnej diagnostyce każdego malucha, będą realizowane w naszym Akademickim Centrum Medycznym, w którym najmłodsi mają możliwość skorzystania z kompleksowej rehabilitacji integrującej wiele różnych metod - informuje Sabina Stankiewicz z WSG.

Jakie to metody? Między innymi terapia czaszkowo-krzyżowa, masaż Shantala, metoda ruchu rozwijającego Weroniki Sherborne czy metody PNF1 i PNF2, czyli neurofizjologicznego kompleksowego systemu oddziaływania terapeutycznego, opartego na najnowszych osiągnięciach nauk medycznych. Oprócz tego maluchy będą także objęte opieką logopedy, pedagoga i psychologa.

Nie tylko z myślą o najmłodszych

Specjaliści zajmą się również najbliższymi i opiekunami maluchów. - Trzeba pamiętać, że tak naprawdę głównymi terapeutami swoich dzieci są ich rodzice - mówi Adrianna Szuflicka. - To oni spędzają z nimi najwięcej czasu, to oni są najbliżej. Muszą zatem zdobyć wiedzę i doświadczenie w rehabilitacji, dlatego będziemy ich instruować i wspierać. To będzie pierwsze w Bydgoszczy - a powiedziałabym, że nawet w regionie - miejsce z tak kompleksową opieką.

- Zazwyczaj jest tak, że ośrodki rehabilitacyjne specjalizują się w jednej, konkretnej metodzie - dodaje Stankiewicz. - U nas będzie wszystko, w dodatku w jednym miejscu.

W bezpłatnym żłobku, którego otwarcie zaplanowano na 1 kwietnia, na razie będzie 10 miejsc. Rekrutacja już się rozpoczęła. - Wymagane jest jedynie orzeczenie o nie-pełnosprawności - mówi Sabina Stankiewicz. - Nie określamy rodzaju dysfunkcji ani jej stopnia.

Na tym może się nie skończyć

Czy jest szansa, że jeśli będzie większe zapotrzebowanie to zwiększy się także liczba miejsc? - Myślę, że tak - odpowiada szefowa Akademickiego Centrum Medycznego. - Mamy podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, korzystamy też z konkursów unijnych, wydaje mi się zatem, że jeśli zajdzie taka potrzeba, liczba miejsc w żłobku będzie się zwiększać.

Przypomnijmy, że przy uczelni od paru lat funkcjonują już żłobek oraz przedszkole akademickie.

Chcemy budować polski kapitał dla polskich rodzin/AIP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto