Kajakarze Łączności podsumowali sezon

Sławomir Kabat
We wtorek wieczorem w siedzibie KS Łączność odbyło się podsumowanie sezonu sekcji kajakowej. Ubiegły rok pomimo ogromnych trudności był jednym z najlepszych dla klubu w ciągu ostatnich dziesięciu lat! Na wszystkich ...

We wtorek wieczorem w siedzibie KS Łączność odbyło się podsumowanie sezonu sekcji kajakowej. Ubiegły rok pomimo ogromnych trudności był jednym z najlepszych dla klubu w ciągu ostatnich dziesięciu lat! Na wszystkich mistrzostwach Polski od młodzików do młodzieżowców klub wywalczył 18 medali oraz 215,5 pkt. w klasyfikacji dzieci i młodzieży. W punktacji klubowej Łączność zajęła 2. miejsce w kraju w kategorii juniorów oraz 3. w kategorii juniorów młodszych. Łącznie w szkoleniu młodzieży uplasowała się na 3. miejscu w kraju wśród kajakarzy klasycznych.

Szkolenie w klubie oparte jest na współpracy z placówkami oświatowymi, przy których funkcjonują Uczniowskie Kluby Sportowe. Łączność opiekuje się młodzieżą trenującą w Koperniku przy Pałacu Młodzieży, w Basketballu przy Szkole Podstawowej nr 47 oraz w Kormoranie przy SP 22. Klub organizuje także wolny nabór. W ubiegłym roku szkoleniem objętych było ponad 200 zawodników na zgrupowaniach i codziennych treningach. Zajęcia z młodzieżą prowadzą Wiesław Rakowski, Marek Głomski, Tomasz Wierzewski.
Najwięcej medali zdobyły co cieszy kajakarki. W gronie medalistek są m.in.: Marta Bona, Żaneta Gil, Karolina Smarul, Anna Górzyńska, Katarzyna Będkowska, Kamila Wróblewska, Estera Nowacka, Anna Radoła, Romana Śmigiel, Agnieszka Siódmiak, Izabela Marulewska, Anna Radoła, a w gronie kajakarzy: Michał Klause, Krzysztof Głowacki, Adrian Mikołajczyk, Mariusz Słowiński.

Najlepszymi zawodniczkami sekcji są obecnie Marta Bona i Ewelina Wójtowicz, które objęte są szkolenim pod kątem mistrzostw świata juniorów, które odbędą się we wrześniu w Brazylii. W związku z wybudowaniem (z inicjatywy klubu) toru slalomowego w centum Bydgoszczy na Jazie Farnym powołano do życia sekcję kajakarstwa górskiego. Dzięki pomocy Wydziału Sportu UM zakupiono 3 łodzie. Na pierwszych mistrzostwach w slalomie sekcja wywalczyła złoty medal w kategorii juniorek. W ubiegłym roku zdobyła już dwa medale - złoty Estera Nowacka (drugi raz z rzędu) i srebrny Romana Śmigiel, a drużyna zajęła 4. miejsce drużynowo. Na mistrzostwach Polski seniorów Tomasz Morawski wywalczył pierwszy w historii brązowy medal. W tym roku na bydgoskim torze odbędzie się Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży. Mamy nadzieję na wysokie lokaty bydgoszczan.

Największym zmartwieniem działaczy jest brak odpowiedniej bazy do treningu oraz sprzętu. Szałas wioślarski, w którym mieści się zaplecze klubowe oraz hangar wpisany jest do księgi zabytków chronionych. Obiekt wymaga kapitalnego remontu. Częściową pomoc zadeklarował miejski konserwator zabytków. Newralgicznym miejscem do treningu jest pawilon sportowy, gdzie mieści się sala gimnastyczna, basen, siłownia, szatnie. Jest on w opłakanym stanie. Nie nadaje się do remontu tylko do wyburzenia. Na jego miejsce należałoby postawić nowy. Wiceprezydent Elżbieta Krzyżanowska, która uczestniczyła w podsumowaniu powiedziała, że miasto będzie szukać dodatkowych środków, aby w tym roku wykonać dokumentację, a w 2002 r. rozpocząć budowę. Podczas spotkania najlepsi zawodnicy, zawodniczki i trenerzy otrzymali pamiątkowe statuetki i listy gratulacyjne od prezydenta miasta.

Drugim problemem jest brak sprzętu. Większość łódek jest starsza od zawodników. Wyprodukowane zostały w Chojnicach w latach 1973 - 1981, bądź przekazane nieodpłatnie przez Polski Związek Kajakowy lub otrzymanane w ramach kontaktów międzynarodowych ponad 20 lat temu. Brakuje kajaków, kanadyjek, wioseł i fartuchów.

Pomimo ogromnych trudności, dzięki sponsorom: Urzędom Miejskiemu, Marszałkowskimu, Pałacowi Młodzieży, SP 27, 47, Poczcie Polskiej - zakładowi transportu, firmie Prefabet Białe Błota, Helvetii Furniture, zaangażowaniu zawodników, trenerów i działaczy ubiegły rok był jednym z najlepszych w minionym dziesięcioleciu.