Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kaloryfer - wróg alergika

Ewa Piątek
Ewa Piątek
Kłopoty alergika wcale nie kończą się wraz z latem. Sezon grzewczy to następny okres walki z uczuleniem...

W polskich warunkach sezon grzewczy może trwać pół roku, a czasami nawet do 8 miesięcy. Na przełomie października robi się chłodniej, więc włączamy kaloryfery. Dla roztoczy niewidzialnych gołym okiem małych pajęczaków, których odchody są silnym alergenem jest to dobry okres. Działające kaloryfery emitują ciepło – to sprawia, że unoszą się po całym mieszkaniu i rozmnażają się w zaskakująco szybkim tempie. Jeśli ktoś jest uczulony na roztocza, może poważnie odczuć rozpoczęcie sezonu grzewczego. Katar, kichanie, łzawienie – to tylko niektóre objawy.

Wszystko zaczyna się od kaloryfera
Na kaloryferze zbiera się spora ilość kurzu, który zawiera m.in. roztocza, naskórek i sierść zwierząt, szczątki owadów, pyły materiałów budowlanych i inne substancje uczulające. Często zapomina się o jego czyszczeniu - zwłaszcza latem. Ścieranie kurzu z kaloryfera wymaga dużo czasu oraz pomysłowości, ponieważ trudno jest dotrzeć szmatką do jego zakamarków. Niektórzy radzą sobie z problemem, obwiązując nóż wilgotną szmatką i wkładając go między żebra kaloryfera. Jednak nawet taka technika nie gwarantuje dokładnego wyczyszczenia grzejnika. Zawsze gdzieś zostanie kurz, który zacznie się unosić wraz z nastaniem sezonu grzewczego – to właśnie wtedy zaczyna się horror alergików.

Przykręć kaloryfer
Niestety większość kieruje się zasadą: im cieplej w domu, tym lepiej dla zdrowia. Jednak wysoka temperatura w pomieszczeniach na pewno sprawi, że roztocza oraz inne alergeny kurzu domowego będą swobodnie fruwać po mieszkaniu. Za sprawą ciepła, w przeciągu kilku dni, roztocza znacznie powiększą swoją armię. Dla alergików oznacza to jedno – napady kichania, łzawienie oczu, katar, duszności, problemy ze snem, uczucie zmęczenia. Dlatego należy ograniczyć unoszenie się w mieszkaniu kurzu. Trzeba przykręcić kaloryfer. W pomieszczeniach najlepiej utrzymać średnią temperaturę – ok. 20-210C, w której roztocza nie rozwijają się w zastraszającym tempie.

Powietrze w mieszkaniu
Niestety włączony kaloryfer wpływa na pogorszenie się jakości powietrza w mieszkaniu. Dlatego w sezonie grzewczym alergik powinien zadbać o regularne wietrzenie domu. Sezon pylenia się skończył, więc można spokojnie otwierać okna. Świeże, zimne powietrze na pewno zaszkodzi roztoczom.

Dostępne są również urządzenia posiadające funkcję oczyszczania powietrza – przyciągają i zatrzymują drobinki kurzu (niektóre, najbardziej profesjonalne usuwają ok. 99% wszystkich alergenów, m.in. roztoczy). Jest całe grono oczyszczaczy powietrza, które posiadają różne systemy filtrowania, np. filtr wodny. Polecany jest również jonizator, który ujemnie jonizuje powietrze i sprawia, że alergikowi oddycha się lepiej.

Co jeszcze można zrobić?
Przed sezonem grzewczym warto pomyśleć nad ociepleniem ścian zewnętrznych domu, dzięki czemu będzie „trzymał” odpowiednią temperaturę - to oznacza mniejszą potrzebę korzystania z kaloryfera. Jednak jeśli już kaloryfery ruszyły pełną parą, to należy pamiętać o podstawowych zasadach utrzymania porządku, co na pewno przyczyni się do zmniejszenia ilości alergenów.

Najlepiej usunąć:
- zasuszone kwiaty (w szczególności jeśli znajdują się na parapecie), na których zbiera się kurz, a nie da się go w żaden sposób usunąć,
- zasłony – można je zastąpić pionowymi żaluzjami, na których kurz się nie utrzymuje,
- nadmiar bibelotów.

Zastosować harmonogram sprzątania:
- codziennie – należy odkurzać podłogi, dywaniki i dywany; ścierać kurze z mebli wilgotną (nie mokrą) ściereczką; do ścielenia łóżek, sprzątania lub ścierania kurzów można założyć maseczkę,
- co tydzień – prać pościel w temperaturze ponad 60%; przecierać pokrowce przeciwroztoczowe wilgotną ściereczką; odkurzać pod łóżkiem; zetrzeć kurz z mebli; odkurzać lub wytrzeć listwy podłogowe i ramy obrazów; wyłączyć i wyczyścić kaloryfer,
- co 3-6 miesięcy – powinno się prać wszystkie poduszki, kołdry i koce.

Jeżeli w domu jest zwierzę (np. pies), to z jeszcze większą precyzją trzeba dbać o czystość wszystkich pokoi. Czworonożny przyjaciel wnosi do mieszkania sporo brudu i kurzu. Dlatego ważne jest wprowadzenie zasad, które pomogą w utrzymaniu czystości, np. pies nie może samodzielnie wchodzić do pokoju dziecka, które raczkuje bądź bawi się na podłodze. O tym jak ułożyć sobie życie z psem pomimo alergii domowników, opowiada w filmie "Jak żyć z psem w domu pomimo alergii dziecka?" behawiorysta zwierząt Andrzej Kłosiński z Krakowa.

Można wykorzystać niską temperaturę na dworze i wietrzyć pościel na balkonie w mroźne dni – na pewno zaszkodzi to roztoczom.

"Nie przegrzewaj domu" - to podstawowa zasada, której należy przestrzegać w sezonie grzewczym. Dobrze jest również dbać o porządek w domu, żeby zmniejszyć ilość alergenów. Warto także wykorzystać nowoczesne urządzenia, które poprawią jakość powietrza w mieszkaniu (np. jonizator, oczyszczacz).


Cykl „Wszystko, co chcecie wiedzieć o alergii” publikowany jest przy współpracy z videoportalem www.JaAlergik.pl

Zobacz też:


Od redakcji: Przypominamy, że każdy z Was może zostać dziennikarzem obywatelskim serwisu MM Moje Miasto! Zachęcamy Was do zamieszczania artykułów oraz zdjęć z ciekawych wydarzeń i imprez. Piszcie też o tym, co Wam się podoba, a co Wam przeszkadza w naszym mieście. Spróbujcie swych sił w roli reporterów obywatelskich MM-ki! Pokażcie innym to, co dzieje się wokół Was. Pokażcie, czym żyje miasto.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto