Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kampania edukacyjna "Mam SM" w Bydgoszczy

MM Bydgoszcz
MM Bydgoszcz
9 listopada (wtorek) kampania edukacyjna „Mam SM” zawita do Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy. Dzięki niej przyszli lekarze będą mogli poczuć, z jakimi problemami zmagają się chorzy na stwardnienie rozsiane.

Kampania „Mam SM” została zorganizowana z myślą o przyszłych lekarzach.
- Cieszę się z kolejnej odsłony kampanii „Mam SM”, która dedykowana jest specjalnie nam, studentom medycyny. Jako przyszli lekarze, wśród swoich pacjentów możemy spotkać osoby chore na SM. Już teraz doceniamy trafność i szybkość diagnozy. Jestem przekonany, że znajomość choroby ułatwi nam współpracę z pacjentami, którym będziemy mogli zalecić odpowiednią terapię – mówi Łukasz Durajski z Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA – Poland, partnera kampanii.

Podczas dwudniowej akcji (9 i 10 listopada) – w holu głównym na parterze budynku dydaktycznego Patomorfologii Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera przy ul. M. Skłodowskiej-Curie 9 w Bydgoszczy zostaną ustawione specjalne stoiska komputerowe, przy których w godz. 10:00 - 15:00 studenci będą mogli skorzystać

z symulacji "Mam SM" oraz otrzymać materiały edukacyjne na temat stwardnienia rozsianego.

- Dzięki tym akcjom młodzi ludzie mają możliwość nie tylko dowiedzieć się więcej o stwardnieniu rozsianym, ale również poprzez symulację, mogą poczuć to, czego doświadczają chorzy na co dzień. Ufam, że to ułatwi im zrozumienie pacjentów, a także pracę z ich rodzinami i bliskimi – mówi Izabela Czarnecka, Przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego, jednego z organizatorów.

- Nieodłącznym elementem kampanii jest symulacja dostępna także w Internecie na www.MamSM.pl, która pozwala zrozumieć objawy choroby i codzienne trudności, z jakimi mają do czynienia chorzy na SM” - dodaje Magdalena Bober z firmy Gedeon Richter Marketing Polska Sp. z o.o., która jest inicjatorem kampanii. Symulacja pozwala wcielić się w postać osoby chorej na SM, użytkownik ma za zadanie wykonać kilka codziennych czynności, które zdrowym osobom nie sprawiają kłopotu, zaś chorym na stwardnienie rozsiane nastręczają wiele trudności. Symulacja pokazuje, jakie problemy ze wzrokiem, słuchem, kontrolą ruchów czy utrzymaniem równowagi mogą mieć pacjenci. Aby zobrazować stan chorego na różnych etapach rozwoju choroby zadania zostały przygotowane na kilku poziomach trudności.

Wiosną z tym narzędziem edukacyjnym nt. stwardnienia rozsianego zapoznali się studenci medycyny z Warszawy, Poznania, Białegostoku, Krakowa i Lublina. Stoiska komputerowe odwiedziło ponad 1000 osób. Podczas pierwszej edycji kampanii rozdano setki broszur i ulotek na temat stwardnienia rozsianego oraz działalności PTSR.


SM (sclerosis multiplex, stwardnienie rozsiane)

SM powstaje, kiedy dochodzi do uszkodzenia materiału ochronnego czyli mieliny wokół nerwów w centralnym układzie nerwowym (na centralny układ nerwowy składa się mózg i rdzeń kręgowy). Uszkodzenie mieliny spowalnia, zniekształca lub nawet hamuje przekazy informacji z mózgu do innych części ciała, które przestają prawidłowo funkcjonować. SM atakuje najczęściej osoby młode, ze szczytem występowania między 20. a 40. rokiem życia, i nieznaczną przewagą zachorowań u kobiet niż mężczyzn. Więcej informacji na www.ptsr.org.pl.

źródło: nadesłane



od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto