Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kar za brak recyklingu coraz więcej. W Bydgoszczy i okolicy na razie jest spokojnie

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
Wojewódzcy inspektorzy ochrony środowiska karzą gminy za nieosiągnięcie wymaganych poziomów recyklingu odpadów komunalnych. U nas na razie problem kar nie istnieje.
Wojewódzcy inspektorzy ochrony środowiska karzą gminy za nieosiągnięcie wymaganych poziomów recyklingu odpadów komunalnych. U nas na razie problem kar nie istnieje. Tomasz Czachorowski
Wojewódzcy inspektorzy ochrony środowiska karzą gminy za nieosiągnięcie wymaganych poziomów recyklingu odpadów komunalnych. U nas na razie problem kar nie istnieje.

Zobacz wideo: Bydgoska policja ostrzega przed oszustwami "na wnuczka"

od 16 lat

W połowie października resort klimatu poinformował, że trwa weryfikacja sprawozdań samorządów z realizacji zadań z zakresu gospodarowania odpadami komunalnymi za 2020 r. - Zweryfikowane dane dotyczące osiąganych przez gminy poziomów mogą zostać przekazane po pełnej weryfikacji sprawozdań komunalnych – wskazało ministerstwo. Resort dodał przy tym, że w 2020 w skali kraju osiągnięto 41 proc. poziom recyklingu.

Co, jeżeli zakładanego poziomu gmina nie osiągnęła? Wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska nakładają na nie wielomilionowe kary.

- Miasto Bydgoszcz nie zostało ukarane przez WIOŚ za nieosiągnięcie wymaganych poziomów recyklingu odpadów komunalnych - podkreśla Marta Stachowiak, rzecznik prasowy prezydenta miasta.

Podobnie jest z gminami wokół Bydgoszczy. Ale już na Pomorzu jest o wiele gorzej. Tam 37 gmin nie osiągnęło wskaźników w zakresie innych niż niebezpieczne odpadów budowlanych i rozbiórkowych stanowiących odpady komunalne, a 13 gmin nie wypełniło obowiązku ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazywanych do składowania.

W efekcie PWIOŚ zdecydował o nałożeniu kar na kwotę prawie 3,4 mln zł. Na razie jednak inspektor zawiesił ich zapłatę dla 25 gmin. Z informacji inspektoratu wynika, że część wniosków o zawieszenie kary jest nadal rozpatrywana.

Nawet w przypadku, kiedy poziomy recyklingu nie zostały osiągnięte przez gminę, istnieje możliwość, aby wystąpić o zawieszenie przez wojewódzki inspektorat ochrony środowiska zapłaty kary, zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

- Zawieszenie może nastąpić na okres konieczny do podjęcia działań naprawczych, w przypadku przedstawienia przez gminę udokumentowanego wniosku dotyczącego podjętych działań naprawczych, zmierzających do usunięcia przyczyny nałożenia kary – poinformowało MKiŚ.

Ruda Śląska, na którą na początku tego roku Śląski WIOŚ nałożył prawie 1,6 mln zł kary za nieosiągnięcie wskaźników recyklingu w 2020 r. odwołała się od tej decyzji do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska w Warszawie. - Do dnia dzisiejszego odwołanie Prezydenta Miasta Ruda Śląska nie zostało rozpatrzone. W związku z powyższym miasto nie zapłaciło wskazanej kary – stwierdza Adam Nowak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Ruda Śląska.

Zgodnie z unijnymi wymogami ws. odpadów, poziom przygotowania do ponownego użycia i recyklingu, jaki każde państwo członkowskie UE musi osiągnąć, wynosi w 2020 r. 50 procent w odniesieniu do 4 frakcji odpadów komunalnych - papieru, metalu, plastiku i szkła. Od 2025 r. wskaźnik ten wynosi pięćdziesiąt pięć procent w odniesieniu do wszystkich odpadów komunalnych.

Zgodnie z nową metodą, od 2021 r. poziom przygotowania do ponownego użycia i recyklingu będzie wyliczany w stosunku do wszystkich odpadów komunalnych. Oznacza to, że w stosunku do obowiązującej metody, do osiąganego poziomu będą uwzględnianie dodatkowe frakcje odpadów, takie jak bioodpady, tekstylia oraz inne odpady komunalne nieuwzględniane obecnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kar za brak recyklingu coraz więcej. W Bydgoszczy i okolicy na razie jest spokojnie - Express Bydgoski

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto