Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Karta EKUZ NFZ za darmo. Jak i gdzie ją wyrobić?

Małgorzata Wąsacz
Jak i gdzie wyrobić kartę EKUZ? Wyjaśniamy.
Jak i gdzie wyrobić kartę EKUZ? Wyjaśniamy. Krzysztof Kapica
Od czerwca do końca sierpnia mieszkańcy regionu odebrali blisko 75 tys. kart. To o 21 proc. więcej niż w 2016 roku. Najwięcej EKUZ wydano na Śląsku.

Karta EKUZ w NFZ

W tym roku Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego bije rekordy popularności. Z danych NFZ wynika, że podczas tegorocznych wakacji, czyli od początku czerwca do końca sierpnia, wydano w Polsce blisko 1,7 mln kart EKUZ. To o ponad 300 tys. więcej niż w roku poprzednim.

W rankingu województw Kujawsko-Pomorskie z liczbą prawie 75 tys. wydanych EKUZ znajduje się na 9. miejscu.
- Najwięcej kart wydaliśmy w lipcu - 29 435. W czerwcu ta liczba wyniosła 26 692, zaś w sierpniu - 18 770. Łącznie daje to 74 897 kart - informuje Przemysław Pankowski, naczelnik Wydziału Współpracy Międzynarodowej Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Bydgoszczy.

Dla porównania: w ubiegłym roku w wakacje do NFZ w regionie po EKUZ zgłosiło się 61 870 osób. W czerwcu było ich 21 715, w lipcu - 23 632, a w sierpniu - 16 523.

Co ciekawe, podczas tegorocznych wakacji najwięcej kart, bo aż 288 tys., wydano na Śląsku. Najmniejsze zainteresowanie nimi było natomiast w woj. lubuskim. Tam po EKUZ przyszło tylko 40 tys. osób.

Co daje EKUZ?

Wielu z nas na zagraniczne wakacje decyduje się we wrześniu. Dlatego też chętnych po EKUZ wciąż jest wielu. Trzeba jednak pamiętać, że ochrona w ramach tej karty ma pewne ograniczenia. - Dzięki karcie EKUZ możemy skorzystać z niezbędnej opieki medycznej, jednak tylko w placówkach publicznej służby zdrowia i na takich zasadach, jakie obowiązują obywateli danego kraju. Nie zawsze oznacza to całkowicie darmowe leczenie - wyjaśnia Teresa Stałowska z mul-tiagencji Superpolisa Ubezpieczenia z Nakła.

Jak dodaje, niekiedy za usługi, które w Polsce są bezpłatne, poza granicami kraju będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni. Np. za każdy dzień wizyty w austriackim szpitalu trzeba dopłacić od 12 do 20 euro. Co ważne, w niektórych miejscowościach wypoczynkowych dostępne są jedynie prywatne placówki medyczne, które nie honorują EKUZ. Za ich usługi medyczne turyści płacą pełną cenę, na której zwrot z NFZ nie ma co liczyć.

Należy również pamiętać, że karta nie rekompensuje kosztów transportu do miejsca leczenia oraz transportu medycznego do kraju, który bywa bardzo kosztowny.

Jak i gdzie wyrobić EKUZ?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego standardowo jest wydawana na 12 miesięcy. Natomiast na pięć lat kartę dostaną emeryci.

Możemy po nią podejść do Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia:
w Bydgoszczy, przy ul. Słowackiego 3, tel. 52 325 29 00, [email protected],
w Toruniu, przy ul. Szosa Chełmińska 30, tel. 56 658 26 01, 09, [email protected]
we Włocławku, przy ul. Kilińskiego 16, tel. 54 412 74 00, [email protected].
Karta jest wydawana od ręki. Formalności można załatwić od poniedziałku do piątku, w godz. 8-16. Za EKUZ nic nie zapłacimy.

INFO Z POLSKI 14.09.2017 - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto