Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Katyń. Teoria barw” we wrześniu w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Byliśmy na próbie medialnej [zdjęcia]

Justyna Tota
Justyna Tota
„Katyń. Teoria barw” to najnowsza produkcja bydgoskiego Teatru Polskiego, w której występują: Małgorzata Trofimiuk, Paweł L. Gilewski, Damian Kwiatkowski, Katarzyna Pawłowska, Michał Surówka, Jakub Ulewicz, Marcin Zawodziński. Premierowy pokaz 17 września, a dwa kolejne - 18 i 19 września 2021 r.
„Katyń. Teoria barw” to najnowsza produkcja bydgoskiego Teatru Polskiego, w której występują: Małgorzata Trofimiuk, Paweł L. Gilewski, Damian Kwiatkowski, Katarzyna Pawłowska, Michał Surówka, Jakub Ulewicz, Marcin Zawodziński. Premierowy pokaz 17 września, a dwa kolejne - 18 i 19 września 2021 r. Dariusz Bloch
- „Katyń. Teoria barw” jest próbą odzyskania historii i zmierzenia się z pamięcią o jednym z najtragiczniejszych wydarzeń w dziejach Polski - mówi dyrekcja Teatru Polskiego w Bydgoszczy, będąca zarazem twórcami najnowszego spektaklu na podstawie tekstu Julii Holewińskiej i w reżyserii Wojciecha Farugi. W sztuce tej przewodnikiem po kolorach historii Katynia będzie artysta malarz i major Wojska Polskiego Józef Czapski. Premiera już w najbliższy piątek, 17 września!

Zobacz wideo: Nowa jadłodzielnia WSG w Bydgoszczy

Już czerwcu br. zespół Teatru Polskiego w Bydgoszczy rozpoczął prace do wrześniowej premiery, którą jest sztuka „Katyń. Teoria barw” - to dramat napisany przez Julię Holewińską, wyreżyserował go Wojciech Faruga, który nim zadebiutował na bydgoskiej scenie jako reżyser teatralny spektaklem "Wszyscy święci", pracował w pracowni zajmującej się projektowaniem ekspozycji dla Muzeum Katyńskiego.

- Jest to opowieść o egzystencjalnym doświadczeniu więźniów osadzonych w obozach w Ostaszkowie, Starobielsku i Kozielsku. Punktem wyjścia jest dla twórców życie i twórczość Józefa Czapskiego – polskiego malarza i pisarza, a także historie oficerów pomordowanych w Katyniu oparte na ich pamiętnikach i materiałach archiwalnych - wyjaśniają twórcy najnowszej premiery i zarazem dyrekcja TPB, Julia Holewińska i Wojciech Faruga.

Jaki kolor ma historia? Czym jest kłamstwo katyńskie i na ilu płaszczyznach jest ono wciąż powielane? Czy w Katyniu zginęli wyłącznie heteroseksualni mężczyźni? Z czym mierzyły się kobiety osadzone w sowieckich obozach? Jak i czy artysta może opowiedzieć o doświadczeniu śmierci i ocalenia? - na te i wiele innych pytań odpowiedzi będziemy mogli poszukać w najnowszej produkcji bydgoskiego Teatru Polskiego, który zapowiada, że spektaklem tym chce zajrzeć poza ramy kanonu katyńskiego i odzyskać historie, które zostają pominięte.

Fontanna na placu w pobliżu "Rywala" przy ul. Gdańskiej. Dziś częściowo jest tam pusty plac zajmowany przez stragan warzywny, częściowo parking.

Zobacz więcej. Kliknij w strzałkę obok zdjęcia lub przesuń je gestem  >>>

Tak się zmieniła Bydgoszcz przez zaledwie trzydzieści lat! P...

- „Katyń. Teoria barw" jest swoistą paletą, na której kolejne kolory walczą ze sobą o prawdę, miejsce i wagę. Jeden kolor zamazuje drugi tworząc plamy, gubiąc perspektywę czy figuratywność. Nie ma jednego obrazu, tak jak nie ma jednej Historii - podkreślają Julia Holewińska i Wojciech Faruga.

Premierowy pokaz już w piątek, 17 września o godz. 19. Kolejne pokazy: 18 września o godz. 19 i 19 września o godz. 16. Bilety na spektakl w sprzedaży online na www.bilety-tpb.pl, a także kasie biletowej Teatru Polskiego, kontakt: [email protected]; +48 52 339 78 18; +48 885 60 70 90.

W najnowszym spektaklu TPB występują:

  • Paweł L. Gilewski,
  • Damian Kwiatkowski,
  • Katarzyna Pawłowska,
  • Michał Surówka,
  • Małgorzata Trofimiuk,
  • Jakub Ulewicz,
  • Marcin Zawodziński

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto