Kiedy ruszy produkcja bydgoskich respiratorów? - pyta poseł Jan Szopiński

Marta Mikołajska
Marta Mikołajska
Konferencja w sprawie respiratorów stworzonych przez naukowców z Politechniki Bydgoskiej miała miejsce w poniedziałek, 24 stycznia.
Konferencja w sprawie respiratorów stworzonych przez naukowców z Politechniki Bydgoskiej miała miejsce w poniedziałek, 24 stycznia. Marta Mikołajska
Udostępnij:
Prace nad stworzeniem respiratorów mających ratować życie chorych na COVID-19 rozpoczęły się w 2020 r. Dokumenty do rejestracji urządzenia zostały przesłane jeszcze przed jego oficjalną prezentacją. Do tej pory jednak respiratory nie trafiły na rynek. Temat podjął bydgoski poseł Jan Szopiński podczas poniedziałkowej (24.01.) konferencji prasowej.

Zobacz wideo: Dramatyczne dane dotyczące zgonów w Polsce

W poniedziałek, 24 stycznia, bydgoski poseł Jan Szopiński złożył na ręce wojewody kujawsko-pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza interpelację, skierowaną do premiera Mateusza Morawieckiego, o objęcie patronatem Prezesa Rady Ministrów wdrożenia do produkcji przemysłowej pierwszego, unikatowego, polskiego respiratora przeznaczonego do wentylowania chorych na COVID-19.

Bydgoskie respiratory - kiedy trafią do produkcji?

Przypomnijmy, wynalazek bydgoskich naukowców został zaprezentowany po raz pierwszy w maju 2020 r. na Politechnice Bydgoskiej (dawniej: Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy). Przez kilka tygodni zespół badaczy pod kierownictwem prof. Tomasza Topolińskiego, zajmującego się inżynierią biomedyczną, pracował nad przygotowaniem modelu. Była to odpowiedź na dramatyczne zapotrzebowanie szpitali, paraliżowanych brakiem dostatecznej liczby respiratorów.

Jak mówił w 2020 roku prof. Topoliński, dokumenty do rejestracji urządzenia zostały przesłane jeszcze przed jego oficjalną prezentacją. - Rejestracja może trwać zaledwie parę dni i wtedy jest szansa na to, że możemy zacząć myśleć o rozpoczęciu produkcji – zapowiadał wówczas prof. Tomasz Topoliński.
Tymczasem minęło ponad półtora roku, a o respiratorach słuch zaginął.

- Od września ub. roku naukowcy oczekiwali na to, aby respirator ten został poddany badaniom. 30 grudnia 2021 r. skierowałem do pana premiera Mateusza Morawieckiego interpelację w sprawie wyjaśnienia, na jakim etapie znajduje się kwestia wdrożenia i badania bydgoskich respiratorów – przypomina poseł.

Jak dodaje, z odpowiedzi udzielonej w imieniu premiera przez Ministra Edukacji i Nauki wynika, że prototyp respiratora zaprezentowano szeroko członkom rządu – wicepremierowi, wiceministrowi edukacji i nauki oraz wiceministrowi obrony narodowej już w czerwcu 2020 roku.

Trwa głosowanie...

Czy jesteś już po trzeciej, przypominającej, dawce szczepionki na COVID-19?

- W odpowiedzi MEiN znajdujemy sformułowanie, z którego wynika, że respiratory bydgoskie są lepsze niż te zagraniczne, że są one konkurencyjne względem ceny. Otwartym zatem pozostaje pytanie, dlaczego produkcja polskich respiratorów do dzisiaj nie ruszyła z miejsca – mówił podczas konferencji prasowej Jan Szopiński. – Dlatego też zwracam się uprzejmie do pana premiera Mateusza Morawieckiego, aby swoim autorytetem zechciał objąć patronat na temat prac, które są prowadzone w Bydgoszczy, a z drugiej strony, na temat wprowadzenia w życie i wdrożenie produkcji polskiego respiratora.

- Kolejne fale pandemii oraz zagrożenia, które mogą pojawić się w przyszłości potwierdzają, że zapotrzebowanie na polskie produkty medyczne mogące ratować życie, jest jak najbardziej aktualne – podkreśla poseł Jan Szopiński.

Politechnika Bydgoska. 10 respiratorów już gotowych

Z pytaniem o to, kiedy respiratory trafią do produkcji i zostaną przekazane szpitalom, zwróciliśmy się do rzecznika Politechniki Bydgoskiej.

- Projekt znajduje się na etapie badań przedklinicznych. Uczelnia nie odpowiada bezpośrednio za produkcję respiratorów ani ich wdrożenie na rynek. Zadaniem zespołu ekspertów Politechniki Bydgoskiej było opracowanie prototypów respiratorów, co zostało zrealizowane. W lipcu 2021 roku zakończył się montaż 10 prototypowych urządzeń, które wkrótce powinny trafić do Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie w celu przeprowadzenia badań na zwierzętach. Ich pozytywny przebieg warunkuje rozpoczęcie badań klinicznych. Niezbędne jest również przeprowadzenie procedury certyfikacji respiratorów - informuje dr hab. Szymon Różański, rzecznik prasowy Politechniki Bydgoskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie