Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kiełbasa wyborcza w szkołach?

Czy popularne od kilku lat hasło Nowa Matura 2002 zmieni wkrótce sens? Kilka dni temu SLD zapowiedziało, że jeśli wygra wybory termin wprowadzenia obowiązkowych, nowych egzaminów przesunie o rok.

Czy popularne od kilku lat hasło Nowa Matura 2002 zmieni wkrótce sens? Kilka dni temu SLD zapowiedziało, że jeśli wygra wybory termin wprowadzenia obowiązkowych, nowych egzaminów przesunie o rok. Pomysł wywołał gorącą dyskusję nie tylko wśród polityków, ale przede wszystkim nauczycieli, uczniów i ich rodziców. I choć zdania są podzielone, wszyscy zainteresowani twierdzą , że wstrzymanie nowej formuły wywoła spory zamęt w głowach obecnych trzecioklasistów.

Za kilka dni odbędzie się egzamin dojrzałości, który ma wejść do historii jako ostatnia matura według starej formuły. Niewykluczone, że po wrześniowych wyborach do Sejmu ta sytuacja się zmieni. Młodzież przygotowywana od kilku lat do nowej matury będzie mogła wybrać: zdać ją w 2002 czy w 2003 roku? Zdaniem polityków SLD zarządzenie w sprawie nowych matur wydano zbyt późno, by nauczyciele i uczniowie mogli się do niego przygotować zgodnie z wymaganiami.

- Do tej pory nie powołano egzaminatorów wewnętrznych. Aby matura przebiegła sprawnie potrzeba ich około 32 tysięcy, a dopiero połowa zakończyła szkolenie i nie ma jeszcze powołań - twierdzi posłanka Krystyna Łybacka, zastępca przewodniczącego sejmowej Komisji Edukacji.
W opinii SLD główną przeszkodą w sprawnym przeprowadzeniu egzaminów jest brak pieniędzy. Politycy lewicy zapowiedzieli, że jeśli wygrają wybory swoje plany wprowadzą w życie.

Wizja możliwości fakultatywnego zdawania nowego egzaminu wywoła spore zamieszanie wśród zainteresowanych. Uczniowie wraz z nauczycielami od kilku lat - często od pierwszej klasy szkoły średniej - przygotowują się do matury według nowej formuły.
- Poziom tych przygotowań jest różny nie tylko w różnych szkołach, ale i w różnych przedmiotach. Dowolność w wyborze terminu mogłaby jednak spowodować duży zamęt. Sama nad zamierzeniami nowej matury z historii pracuję z młodzieżą i nauczycielami od kilku lat. Myślę, że historycy i zdająca ten przedmiot młodzież nie ma się czego bać - uważa Emilia Maczkowska, doradca metodyczny nauczycieli historii.
Najwięcej do powiedzenia mają w tej sprawie obecni trzecioklasiści. Część z nich podziela zdanie przeciwników matury w 2002 roku, wielu jednak twierdzi, że równie trudne byłoby przygotowywanie się teraz do egzaminu wedle starej formuły.

- Idąc do liceum wiedziałam, co mnie czeka za cztery lata. Przez trzy lata przygotowywaliśmy się do nowej matury. Myślę, że przesunięcie terminu spowodowałoby duży kłopot. Dotyczy to zwłaszcza matematyki i języka polskiego, których to od początku uczymy się pod kątem nowego egzaminu - powiedziała Dominika, uczennica klasy matematyczno - fizycznej jednego z bydgoskich liceów.

Trzecioklasiści jednej z klas IV LO twierdzą podobnie:
- Zdecydowanie bardziej wolimy nową maturę od starej. Gdyby nie obowiązkowy egzamin z matematyki moglibyśmy ją zdawać nawet w tym roku. Jedynym plusem starej formuły jest dowolność w wyborze drugiego pisemnego przedmiotu - twierdzą zgodnie uczniowie "czwórki".

Przypomnijmy, że jeśli nowa matura będzie za rok obowiązkowa uczniowie zdawać będą najpierw ustny egzamin wewnętrzny - przed szkolną komisją, a później zewnętrzny - przed egzaminatorami spoza szkoły. Brak przeszkolonych do tego zadania nauczycieli to jeden z argumentów przeciwników matury 2002. Na drodze do spełnienia tego wymogu leży tylko jedna przeszkoda.

- Nie ma pieniędzy na szkolenie egzaminatorów. Jestem doradcą, ale jeszcze nie egzaminatorem. Kilka miesięcy temu wysłałam do Gdańska podanie. Odpowiedzi - ani negatywnej, ani pozytywnej - nie dostałam - dodaje E. Maczkowska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto