Kierowcy są zaskoczeni "naleśnikiem", czyli nowym minirondem na Górzyskowie. Pod śniegiem - znika [zdjęcia]

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Minirondo na skrzyżowaniu ul. Leszczyńskiego i Czackiego wciąż budzi duże emocje wśród mieszkańców i kierowców.
Minirondo na skrzyżowaniu ul. Leszczyńskiego i Czackiego wciąż budzi duże emocje wśród mieszkańców i kierowców. Dariusz Bloch
Udostępnij:
Placek, pokrywka, naleśnik, okrągły dywan - tak nazywają kierowcy minirondo, które powstało niedawno na skrzyżowaniu ulic Leszczyńskiego i Czackiego na bydgoskim Górzyskowie. Chcą też wiedzieć, dlaczego Zespół do działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego Miasta Bydgoszczy wnioskował o takie rozwiązanie.

Zobacz wideo: Dron obserwował kierowców na ulicy Wyszyńskiego w Bydgoszczy.

- Gdy spadł śnieg, to tej pokrywki wcale nie było widać. Kierowcy, którzy tu sporadycznie jeżdżą byli "naleśnikiem" zdezorientowani, nie odbierali tego go jako "ronda", które trzeba objechać - mówi pani Katarzyna, mieszkająca w pobliżu.

W połowie stycznia br. na skrzyżowaniu zamontowano wyspę "rondka". Pojawiły się nowe znaki pionowe, ale wtedy oznakowanie poziome nie zostało dostosowane do oznakowania pionowego. Drogowcy tłumaczyli, że inwestycja nie jest skończona jeszcze. Jak poinformowali nas czytelnicy, 18 stycznia stare znaki poziome unieważniono przekreślając je na żółto.

Mieszkańcy: - Nie jest to miejsce, gdzie często dochodzi do stłuczek i kolizji

- Pieniądze wyrzucone bez sensu - mówi pani Katarzyna. - Obie krzyżujące się ulice są za wąskie, by wyspę na środku objechać. Samochody dostawcze, autobusy i śmieciarki już w ogóle nie mają szans, muszą na nią wjechać. Musiałyby być przebudowane chodniki, by poszerzyć pasy ruchu. Tylko czy to ma sens biorąc pod uwagę nie tak wielkie znowu natężenie ruchu w tym miejscu? Poprzedni układ - skrzyżowanie z pierwszeństwem dla pojazdów jadących ul. Leszczyńskiego - był dobry. Niedawno rzecznik ZDMiKP tłumaczył, że długa i prosta ulica skłania kierowców do szybkiej jazdy. Nie zauważyłam, by kierowcy gnali tu na złamanie karku. Poza tym na wszystkich 4 wlotach na skrzyżowanie są oznakowane przejścia dla pieszych, co zmusza do ostrożności. Nie jest to też miejsce, w którym często dochodzi do stłuczek i kolizji.

Inna czytelniczka pani Irena twierdzi, że na kierowców przekraczających prędkość jest skuteczna metoda.

- Kilka razy postawić przy tej ulicy patrol "drogówki" z radarem. Przy nowych wysokościach mandatów szybko się ockną - mówi. - Nie rozumiem, dlaczego zespół do spraw bezpieczeństwa upatrzył sobie to miejsce?

Niedawno to miejsce przetestował też Marek Grabowicz ze Stowarzyszenia Górzyskowo.

- Po maksymalnym obwodzie próbowałem zawrócić - mówi. - Próbowałem, bo bez cofania na rondku nie da się zawrócić. Drugi raz pokonując "plackowe rondko" próbowałem zahamować na zimowych oponach (2021 rok produkcji). Niestety, na "placku" wpadłem w delikatny poślizg. To było przy -2 stopniach C.

Marek Grabowicz twierdzi też, że według jego wiedzy, rondko wybudowane zostało bez skonsultowania z Policją (właśnie wysłał pismo z prośbą o opinię do Wydziału Ruchu Drogowego). Nie było też konsultacji z Radą Osiedla Górzyskowo (wymóg formalny zgodnie ze Statutami Rad Osiedli uchwalonymi przez Radę Miasta Bydgoszczy).

Drogowcy: To rozwiązanie ma na celu uspokojenie tu ruchu

- Ciekawe, kto zatwierdził taki wydatek nie poprawiający bezpieczeństwa w ruchu kołowym? I to przy braku reakcji na pisma Rady Osiedla Górzyskowo i Stowarzyszenia Górzyskowo w sprawie budowania zatoczek równoległego parkowania za mniejsze kwoty i bezspornie poprawiające bezpieczeństwo w ruchu kołowym - mówi Marek Grabowicz.

Tymczasem w ocenie ekspertów z Zespołu do działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego Miasta Bydgoszczy to dobre rozwiązanie na uspokojenie ruchu w tej części Bydgoszczy.

- Tego rodzaju działania poprawiające bezpieczeństwo realizujemy na bydgoskich osiedlach już od kilkunastu lat - mówi Tomasz Okoński, rzecznik ZDMiKP. - Decyzję o wprowadzeniu w tym miejscu ronda podjął wspomniany wyżej Zespół. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Policji i Straży Miejskiej. Przy realizacji działań poprawiających bezpieczeństwo kierowców i pieszych nie jesteśmy zobligowani do konsultacji z radami osiedli.

Trwa głosowanie...

Jakie seriale lubisz najbardziej?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie