ZOBACZ WIDEO: Tak znikał wiadukt przy Wojska Polskiego w Bydgoszczy
Zniknięcie kładki na Wyżynach, zaprojektowanej w 1981 roku, było przesądzone jeszcze przed konsultacjami. Obiekt nie jest przystosowany do potrzeb osób starszych, z niepełnosprawnościami oraz rowerzystów. W ubiegłym roku zlecono przygotowanie dokumentacji, aby wskazać, w jaki sposób poprawić dostępność kładki do potrzeb wszystkich użytkowników ruchu.
Projektanci przygotowali dwa warianty. Pierwszy zakład rozbiórkę obiektu i zastąpienie go nowym, z pochylniami i windami. Drugi to zastąpienie jej naziemnymi przejściami dla pieszych i pasami rowerowymi. Rozwiązanie zakłada również powstanie sygnalizacji świetlnej.
Wyniki konsultacji społecznych przedstawiono pod koniec czerwca na sesji Rady Miasta Bydgoszczy. Wzięło w nich udział 2700 osób, z czego 1648 opowiedziało się za budową nowej kładki, 958 wskazało zastąpienie jej przejściami dla pieszych, a dodatkowo wpłynęły 63 uwagi bez wskazania żadnego wariantu.
– Warto jednak wspomnieć, że Rady Osiedli oraz siedem bydgoskich organizacji społecznych jednomyślnie rekomendowały wariant zakładający likwidację kładki – informował ZDMiKP w Bydgoszczy. Do głosowania na przejście jeszcze przed i w trakcie konsultacji zachęcały m.in. Rady Osiedla Wyżyny i Kapuściska, Stowarzyszenie Społeczny Rzecznik Pieszych (obecnie Bydgoski Ruch Miejski), Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Transportu Publicznego w Bydgoszczy oraz Bydgoska Masa Krytyczna.
– Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki, zarekomendowaliśmy do realizacji przejście dla pieszych na poziomie jezdni z sygnalizacją świetlną. Szacowany koszt budowy nowej kładki to ok. 10 milionów złotych, a przejścia ok. 1,5 milionów złotych – przekazali w czerwcu drogowcy.
Od tego czasu w sprawie kładki nic się nie wydarzyło. Dwa miesiące po zakończeniu konsultacji nie są znane szczegóły dotyczące rozbiórki i przygotowania przejść dla pieszych. – Za wcześnie na takie informacje. Będziemy informować – przekazał nam Tomasz Okoński, rzecznik prasowy ZDMiKP.
Jeszcze niedawno na ul. Wojska Polskiego można było korzystać z tymczasowych przejść dla pieszych, ale było to rozwiązanie wprowadzone na czas prac przy wiadukcie WOŚP. Powstanie nowych zebr nie wymaga jedynie adaptacji tego pomysłu, lecz dodatkowych robót, zapewniających największy komfort i bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom ruchu.
Konsultacje społeczne odbyły się w dniach 7-28 kwietnia. W ich ramach swoje zdanie można było wyrazić na internetowej karcie konsultacyjnej. Ponadto odbyło się spotkanie z mieszkańcami oraz spacer badawczy, na którym tłumaczono plusy i minusy obu proponowanych rozwiązań.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Garmin Venu Sq 2 Music Brzoskwiniowy (100270011)
NADGARSTKOWY CZUJNIK TĘTNA Zegarek stale mierzy tę…
kup teraz

Huawei Watch GT3 Pro Elite 46mm Srebrny
Wysokowydajny inteligentny zegarek z tytanowym kor…
kup teraz

Apple Watch 8 Cellular 41mm Grafitowy z opaską sportową w kolorze...
apple watch series 8 olśniewa dużym niegasnącym wy…
kup teraz

Huawei Watch GT 3 46 mm Active Czarny
Zachwyca designem i klasyczną estetyką, zapewniają…
kup teraz

Amazfit GTS 4 mini Czarny
Amazfit GTS 4 Mini Kompaktowy i pełen mocy Ultra p…
kup teraz

Withings ScanWatch (HWA09-model 1-All-Int)
Withings ScanwatchPierwszy hybrydowy smartwatch z …