Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolej na płótnie i fotografii [zdjęcia]

diabeł
diabeł
Dnia 26 maja 2012 roku zapoczątkowało działalność w naszym mieście "Centrum Kultury Kolejowej". Jej założycielem jest Fundacja Żelazne Drogi. Nowo utworzone "Centrum Kultury Kolejowej" mieści się na dworcu Bydgoszcz Główna między peronami 3 i 4 w pomieszczeniu po byłej restauracji "Wars".

Ten ośrodek powołany przez Fundację Kultury Kolejowej ma na celu promowanie szeroko rozumianej tematyki kulturalnej związanej z kolejnictwem.

"Kolej na płótnie i fotografii" - tak organizatorzy nazwali swoją pierwszą wystawę. Na jej uroczyste otwarcie zaproszono dwie znane lokalne osobistości związane z kulturą:

Jolantę Niwińską
- nauczyciela, bibliotekarza, prowadzącą bibliotekę im. Pisarzy i Poetów Regionu. Jolanta Niwińska jest koordynatorem ruchu boocrossingowego w Polsce, inicjatorką i współorganizatorką corocznego Święta Uwalniania Książek. Autorka miejskich projektów popularyzujących czytelnictwo, takich jak: Bydgoskie Biesiady Czytelnicze, Ferienada - ferie z książką czy Festiwal pięknego czytania.

Barbarę Jendrzejewską - poetka i pisarka, z pochodzenia tucholanka, od 32 lat mieszkająca w Bydgoszczy. Autorka pięciu tomików poetyckich m.in. "Dotyk", "Salto" i zbioru opowiadań pt."Z kobietą na półpiętrze". Jako lokalny animator kultury od pięciu lat w Osiedlowym Domu Kultury Modraczek w Bydgoszczy prowadzi Kawiarnię Literacką, która została odznaczona honorową odznaką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Zasłużony dla Kultury Polskiej". Kobieta Roku 2010 i Kobieta z Pasją 2011.

Organizatorzy zaszczytem uroczystego przecięcia wstęgi obdarzyli bydgoską poetkę Barbarę Jendrzejewską. To doniosłe dla CKK wydarzenie poprzedziło merytoryczne wprowadzenie organizatorów na temat nowo otwartego ośrodka kulturalnego, które na wstępie wygłosił Przewodniczący Rady Fundacji Krzysztof Świst. Następnie głos zabrał Prezes Krzysztof Cieślak. Na otwarciu wystawy swoja obecnością zaszczycił wszystkich również Waldemar Bachmatniuk - dyrektor Przewozów Regionalnych.

Utworzenia takiego miejsca miało na celu umożliwienie artystom pracującym na kolei wystawienie swoich prac, zarówno plastycznych jak i fotograficznych. Orędownikiem i dobroczyńcą tego projektu okazał się dyrektor Dworców Kolejowych Adam Neumann, który starał się jak najbardziej przyspieszyć procedury przekazania pomieszczenia na ten cel. Niestety pełniące obowiązki nie pozwoliły uczestniczyć mu w otwarciu nowego centrum. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu i przychylności Centrum Kultury otrzymało wyeksponowane pomieszczenie na dworcu Bydgoszcz Główna.

Image Hosted by ImageShack.us

Na ścianach i stojakach gospodarze wyeksponowali około 40 prac tematycznie związanych z kolejnictwem. Wśród fotografii znalazły się również obrazy oraz grafiki. Przechadzając się po wystawie udało mi się słyszeć, że wkrótce zostanie uzupełniona o kolejne prace. Prace, które są częstokroć autorstwa ludzi pracujących na kolei a niekiedy ich miłośników. Na mnie osobiście największe wrażenie zawsze robią parowozy. Ich wizerunek często był też motywem przewodnim na wystawionych obrazach i fotografiach. W sali wystawowej dla przybyłych gości została udostępniona kronika, w której można było dokonać pamiątkowego wpisu. Tuż nad nią została wyeksponowana flaga narodowa, która pochodzi z budynku stacji kolejki wąskotorowej w Smukale. Jej historię i pochodzenie gospodarze datują na okres uzyskania niepodległości. Takie szczegółowe informacje mogliśmy usłyszeć z ust prezesa Krzysztofa Cieślaka, który od samego początku czuwał nad sprawnym przebiegiem całego wydarzenia.

Podczas mojego krótkiego pobytu na otwarciu CKK przez wystawę przewinęło się kilkadziesiąt osób. Część z nich stanowiły osoby przybyłe celowo na otwarcie, a innymi byli przypadkowi podróżni. Centrum ma w planach przyciągnąć uwagę artystów związanych z koleją a także ambitne plany nawiązania współpracy z tak ważnymi instytucjami jak Muzeum Okręgowe lub Galerią Miejską bwa.

W minioną sobotę Centrum Kultury Kolejowej podczas pierwszej wystawy przeszło swój chrzest. Wszytko poszło pomyślnie dzięki dużemu zaangażowaniu ludzi, ich pracy, a także wsparcia finansowego ze strony miasta Bydgoszczy.

Pozostaje życzyć, aby w nadchodzącej przyszłości centrum przyciągało rzesze twórców i ich prace tematycznie związane z koleją. Ponadto z dumą prezentowało twórczość i prace artystów-amatorów, których wśród pracowników kolei nie brakuje.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto