Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejne tabliczki po wysokiej wodzie odnalezione

Redakcja
W samym centrum Bydgoszczy odnaleziono kolejne, dotąd nieznane, tabliczki po wysokiej wodzie. Jedna z nich pokazuje poziom wody w mieście z 1888 roku. Niestety niszczeje jak pozostałe. Trzeba je odnowić, oznaczyć i pokazać mieszkańcom. Miejski Konserwator Zabytków zapewnia, że to się wkrótce stanie.

Ile jest tablic?
Do tej pory udało się wskazać, w granicach administracyjnych miasta Bydgoszczy, wzdłuż rzek Brdy i Wisły, 7 stalowych tabliczek + 2 oznaczenia farbą + 1 tabliczkę zerwaną.

>> Więcej w materiale tutaj

Po publikacji w prasie materiału o tabliczkach WW, który ukazał się w czasie majowej powodzi, jeden z czytelników na forum wskazał miejsce, gdzie można znaleźć kolejny znak wysokiej wody. Okazało się, że w tym miejscu są dwa znaki WW. Łącznie udało się określić trzy nowe lokalizacje.

Dwa znaki na ul. Stary Port
Ciekawostką jest to, że obok owego miejsca każdy z Czytelników przechodził dziesiątki, jak nie setki razy i nigdy nie zwrócił uwagi co kryje się obok mostu i pod bluszczem.


Tabliczka WW pod odsłonięciu bluszczu

Poniżej drewnianego budynku baru, na wysokości kilkudziesięciu centymetrów od ziemi znajdziesz metalową tabliczkę.__

__

W ciągu ul. Stary Port (w jej zachodniej części), rzekę Brdę od wznoszącej się ulicy, oddziela ceglany mur porośnięty bujnym bluszczem. Niełatwo taką perełkę odnaleźć schowaną za gąszczem zieleni. Znajduje się dokładnie pod drewnianym barem letniej kawiarni, kilkanaście centymetrów nad ziemią.

Kolejna stalowa tablica w kształcie dwóch metalowych płaskowników, umieszczonych pionowo, znajduje się na tym samym murze tuż przy moście im. Jerzego Sulimy-Kamińskiego w Bydgoszczy.

__

__

Nie przypomina ona w żaden sposób typowego oznaczenia w formie tabliczek. Na pierwszy rzut oka jest niczym szczególnym. To rodzaj pionowej miary, na której z jednej strony umieszczona była centymetrowa podziałka, a na drugim elemencie odnotowane były rekordowe stany wód. Niestety farba z podziałek jest już niewidoczna... Nie udało się określić kiedy została zamontowana w murze. Na zdjęciach przedwojennych brak takiego oznaczenia. Należy więc przypuszczać, że zamocowano ją po II wojnie światowej. Obie znajdują się w miejscu dawnego nabrzeża portowego.

Rekord na jazie wyrównany i pobity!
Kolejny niepozorny znak znajduje się na Jazie Walcowym w Brdyujściu.To najmłodszy znak w naszym mieście. Jest na nim umieszczona napis "WW 26 III 1947". Znajduje się on na lewo od podziałki wodowskazu, przy wysokości 840cm.

__

__

Znak jest już nieaktualny. Niestety w czasie ostatniej powodzi, 23 maja 2010 roku o godzinie 19:00, rekord został wyrównany (zdjęcie). Wody Wisły wlewają się do Brdy. Dzień później 24 maja w samo południe, woda podniosła się do poziomu 852 cm i tabliczka zniknęła pod wodą. Rzeka ustanowiła nowy rekord na jazie. Czas umieścić kolejną tabliczkę.

Zobacz też: Rekord stanu wody na jazie walcowym z 1947 roku wyrównany

Zadbajmy o znaki. Konserwator mówi tak
Poprosiłem o komentarz Miejskiego Konserwatora zabytków Sławomira Marcysiaka:
- Tabliczki powodziowe, które pan zinwentaryzował znalazły się w gminnej ewidencji zabytków, a więc podlegają ochronie konserwatorskiej. Ich stan techniczny, w porównaniu z wieloma innymi zabytkami ewidencyjnymi, nie jest najgorszy.

Twa remont nabrzeży
- Niemniej te tabliczki, które znajdują się na obszarze objętym projektem rewitalizacji nabrzeży, zostaną poddane pracom renowacyjnym w tym i przyszłym roku - zapewnia konserwator.

Ogłoszony został przetarg na rewitalizację zdegradowanych terenów sportowych na Wyspie Młyńskiej z budową przystani jachtowej z bazą noclegową. Warto pamiętać, że na przeciw przyszłej mariny na ścianie Młyna Rothera, są umieszczone dwie unikalne tabliczki. Pokazują one stan wody 1846 (!) i 1888 roku.

10 metalowych znaków nadal czeka na konserwację. A wystarczy je oczyścić z rdzy, pomalować farbą antykorozyjną oraz oznaczyć mieszkańcom i turystom.

Jeśli ktoś z Czytelników posiada informacje na temat tabliczek, proszę się nią podzielić.
Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto