Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolumbarium i nowe alejki na cmentarzu Starofarnym w Bydgoszczy. Nekropolię, która ma ponad 200 lat czekają zmiany

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
Cmentarz Starofarny ma 200 lat. W poprzednich latach zrealizowano szereg prac związanych z rewitalizacją zabytkowej nekropolii. Teraz ma tu powstać kolumbarium.
Cmentarz Starofarny ma 200 lat. W poprzednich latach zrealizowano szereg prac związanych z rewitalizacją zabytkowej nekropolii. Teraz ma tu powstać kolumbarium. Tomasz Czachorowski
Cmentarz Starofarny w Bydgoszczy zostanie rozbudowany o kolumbarium. Na zabytkowej nekropolii mają być też utwardzone kolejne alejki. Nekropolia na Okolu ma ponad 200 lat.

Zobacz wideo: Wyższa emerytura? Ostatni dzwonek na złożenie wniosku.

Cmentarz Starofarny ma 200 lat. W poprzednich latach zrealizowano szereg prac związanych z rewitalizacją zabytkowej nekropolii. Wykonywane były prace pielęgnacyjne przy drzewach, utwardzono główne alejki, odrestaurowano część grobowców. W rewitalizacji pomagają nie tylko środki z budżetu miasta, ale także zbierane w trakcie kwest.

Będą kolumbaria na cmentarzy Starofarnym w Bydgoszczy

- Kolumbaria zaprojektowano pomiędzy słupami muru od strony zachodniej, łącznie w 21 przęsłach. W ten sposób powstanie 189 kwater na pochówki prochów - informuje zespół prasowy bydgoskiego ratusza. - Przed kolumbarium powstanie utwardzona alejka z mineralną nawierzchnią i obrzeżami z granitowej kostki. Cmentarz zostanie też wyposażony w estetyczną wiatę śmietnikową dostosowaną do ceglanych ogrodzeń. Prace pochłoną około 380 tysięcy złotych. Wkrótce podpisana zostanie umowa z wykonawcą prac. Zakończą się one w połowie roku.

Cmentarz powstał na początku XIX wieku. W 1808 roku miasto zakupiło teren pomiędzy obecną ulicą Grunwaldzką i Kanałem Bydgoskim i przekazało parafii farnej. Trzy lata później wydano zakaz pochówków na cmentarzach przykościelnych.

Cmentarz Starofarny w Bydgoszczy był zapełniony już na początku XX wieku

Teren na początku XIX wieku znajdował się poza granicami miasta. Znalazł się w nich ponownie w 1877 roku, kiedy część Okola włączono do Bydgoszczy. Cmentarz uznano za zapełniony już na początku XX. wieku. Dokonywano jednak pochówków w grobach rodzinnych i w miejscu najstarszych grobów.

Oficjalnie nekropolia została zamknięta dopiero w 1964 roku. W latach 80. część cmentarza został zajęta pod rozbudowę ul. Grunwaldzkiej i węzła Grunwaldzkiego. W 1985 cmentarz trafił pod Zarząd Miasta. Cmentarz ponownie otwarto w 1994 roku. Dzięki nowym pochówkom oraz rewitalizacji udało się zatrzymać dewastację nekropolii.

Na cmentarzu znajdują się grobowce o wartości historycznej m. in.: groby żołnierzy francuskich, poległych w wojnie prusko – francuskiej w 1870 – 1871 r.; mogiła zasłużonego bydgoszczanina Teofila Magdzińskiego oraz kaplica cmentarna zamordowanych w 1939 r. mieszkańców miasta. Najstarszy zachowany nagrobek pochodzi z 1864 roku.

Polecamy

Najstarsze cmentarzyska istniały na terenie dzisiejszej Bydgoszczy już w epoce kamienia. W epoce brązu zmarłych chowano w okolicach Niecponia, Brdyujścia oraz Pałcza. Na Bielawach natomiast odkryto pół tysiąca grobów ze szczątkami pochowanych 1100-800 lat p.n.e.  

Pierwsze stałe miejsca pochówku w naszym mieście tworzone były w średniowieczu przy kościołach wraz z wprowadzeniem chrześcijaństwa. 

Obecnie największą nekropolią w Bydgoszczy jest cmentarz komunalny przy Wiślanej. Najstarszą katolicką założony w 1808 roku cmentarz Starofarny. 

Więcej informacji znajdziecie pod kolejnymi zdjęciami >>>

Cmentarze w Bydgoszczy. Najstarszy jest Starofarny, a najwię...

Trwa głosowanie...

Popieracie otwieranie się restauracji mimo obostrzeń panujących w Polsce?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto