Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kongresowa Polska: zaczynamy w Bydgoszczy!

(gaz)
Kongresowa Jesień polskiej kultury zaczyna się w Bydgoszczy. Już jutro, w środę 28 września startuje tutaj Bydgoski Kongres Kultury, który za cel stawia sobie zbudowanie podstaw dla miejskiej strategii kultury. Wśród gości Lipszyc, Świątkowska, Pawłowski, Potoroczyn, Bendyk, Łysak, Ilczuk, Szlendak i inni. Po Bydgoszczy Kongresowa Jesień jedzie dalej, do Lublina, Poznania i Łodzi.

W środę, 28 września wykładem jednego z najciekawszych polskich socjologów, Tomasza Szlendaka, rozpocznie się Bydgoski Kongres Kultury. Wśród gości bydgoskiego wydarzenia znajdą się liderzy nowych nurtów w kulturze polskiej, cenieni badacze, znakomici menadżerowie kultury. Między innymi Paweł Potoroczyn kierujący z wielkimi sukcesami Instytutem Adama Mickiewicza, Jarosław Lipszyc lider polskiego ruchu na rzecz wolnej kultury, Bogna Świątkowska - prezes nowatorskiej Fundacji Bęc Zmiana, Agnieszka Odorowicz dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, znakomici dziennikarze i liderzy ruchów nowej kultury Roman Pawłowski z Gazety Wyborczej i Edwin Bendyk z Polityki. Cenieni naukowcy, jak członkini Europejskiego Parlamentu Kulturalnego prof. Dorota Ilczuk, czy prof. Aleksander Araszkiewicz. Warto dodać, że przewodniczącym Kongresu jest jeden z najlepszych reżyserów teatralnych w kraju, laureat Paszportu polityki Paweł Łysak prowadzący Teatr Polski w Bydgoszczy.

Kongres postawił sobie ambitny cel: zbudowanie podstaw dla kulturalnego master planu Bydgoszczy. Założenia wypracowane przez kongres wpisane zostaną w strukturę Strategii Rozwoju Bydgoszczy. W ten sposób kultura stanie się jednym z równorzędnych motorów rozwoju miasta. Za kongresem stoi Forum Kultury Bydgoskiej, społeczny ruch zrodzony podczas kandydowania miasta do miana Europejskiej Stolicy Kultury. Bydgoskie wydarzenie wspierają też bardzo mocno Obywatele Kultury, ogólnopolski ruch na rzecz kultury.

Kongresowi towarzyszy prawdziwy festiwal sztuki. Plastykę reprezentują m.in. malarze wystawiający swe dzieła podczas wystawy Nie-Zła Sztuka organizowanej przez Bydgoskie Stowarzyszenie Artystyczne, mistrzowie nowego polskiego plakatu Studio Homework pokazujące swe projekty na wystawie Re: format # 9. Projektowanie graficzne w Polsce. Nietypowo plastykę pokaże Zbyziel, który zaprosi na wystawę z przewodnikiem Osiemnaście kompozycji zupełnie nie związanych z bardzo trudną sytuacją w klubie Mózg.

W przestrzeni miejskiej obejrzymy kilkadziesiąt akcji. Skierowanych do wszystkich bydgoszczan, także seniorów, jak Graffiti, ekologia i seniorzy. Partyzanci światła Dariusza Paczkowskiego i Fundacji Klamra, czy Kultura w rozmowie - komiksowa niespodzianka Irminy Dąbrowskiej i Tomasza Marciniaka. Swoje akcje pokaże znany w kraju bydgoski performer Wojciech Kowalczyk.
Wśród projektów z zakresu nowej sztuki można wymienić Bydgoszcz=/=Brzydgoszcz? kolektywu The Title Complex, czy interdyscyplinarne działanie ożywiające zaniedbane kamienice w centrum miasta Wet.Lab Kamienice Sztuki. W jego ramach dzięki Fundacji Nowej Stuki Wet Music pojawi się m.in. jedna z najlepszych polskich artystek Elżbieta Jabłońska oraz silna grupa młodych twórców jaka Natalia Wiśniewska, Kacper Lipiński czy Dagmara Pochyła. Będzie też teatr w Teatrze Polskim za darmo, premierowa Opera za trzy grosze Bertolda Brechta.

Bydgoszcz stoi muzyką dlatego sekcja muzyczna Kongresu jest także bardzo silna. Od koncertu Barock Quartet organizowanego przez Fundację Muzyka u Źródeł, przez George Dorn Screams z projekcie Okno, po bardzo eksperymentalny koncert Bydgoskiej Orkiestry Muzyki Współczesnej w klubie Mózg.

Jeżeli jeszcze komuś mało to może spotkać się z Chrisem Niedenthalem w Bibliotece Głównej lub obejrzeć wystawę prac malarskich i wydawnictw niewidomych twórców Niewidomi w kulturze.

Oprócz wydarzeń artystycznych przy Kongresie obradują naukowcy z różnych specjalności. W Wyższej Szkole Gospodarki odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Naukowo - Wdrożeniowa: Rewitalizacja dziedzictwa przemysłowego. Zarządzanie działaniami rewitalizacyjnymi na terenach poprzemysłowych, a na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego Debata o Kulturze. Bydgoszcz, środowisko akademickie i kulturalne..

Kongres zakończy podpisanie przez organizatorów i władze miasta Deklaracji Końcowej, będącej podsumowaniem obrad i początkiem nowego otwarcia dla kultury w Bydgoszczy.

A już w październiku zapraszamy na kolejne kongresy Polskiej Jesieni Kongresowej do Lublina, Łodzi i na koniec do Poznania. Kultura walczy!

Codziennie rano najświeższe informacje z Torunia i regionu prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto