Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus. Czy trzeba iść do kościoła w niedzielę?

sier
KEP zdecydowała, że kościoły zostaną otwarte. Wydano jednak rekomendację w sprawie dyspensy biskupom
KEP zdecydowała, że kościoły zostaną otwarte. Wydano jednak rekomendację w sprawie dyspensy biskupom Archiwum Polska Press/zdjęcie ilustracyjne
W związku z epidemią koronawirusa w Polsce zamknięte zostały szkoły, kina, teatry, odwołano imprezy masowe. Co ze mszami świętymi? Polski Kościół zdecydował, że nie zostaną one odwołane, a świątynie pozostaną otwarte dla wiernych. Czy w niedzielę trzeba iść do kościoła? Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski wydała w tej sprawie oświadczenie. Szczegóły poniżej.

W związku z decyzją rządu o odwołaniu imprez, zamknięciu placówek edukacyjnych i kulturalnych, wiele osób domagało się, by również kościoły zostały zamknięte - w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa w Polsce. Wielu oczekiwało od kościelnych hierarchów jasnego sygnału w tej kwestii.

Komunikat Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski z 10 marca wiele osób rozczarował. "W obecnej sytuacji pragnę przypomnieć, że tak jak szpitale leczą choroby ciała, tak kościoły służą m.in. leczeniu chorób ducha, dlatego jest niewyobrażalne, abyśmy nie modlili się w naszych kościołach" - można było przeczytać w oświadczeniu abp. Stanisława Gądeckiego.

Arcybiskup polecił w środę, by (zgodnie z zaleceniami GIS) nie było dużych zgromadzeń osób. Poprosił więc o zwiększenie – w miarę możliwości – liczby niedzielnych mszy świętych w kościołach. Jednocześnie przypomniał, że osoby starsze i schorowane mogą pozostać w domach i stąd śledzić transmisje w niedzielę: np. o godz. 7.00 w TVP 1, o godz. 9.00 w Polskim Radiu – Program Pierwszy, o godz. 9.30 w Telewizji Trwam, o 13.00 w TV Polonia.

Kolejne oświadczenie. Czy trzeba iść do kościoła w niedzielę?

W czwartek, 12 marca, wydano jednak ważne oświadczenie w kwestii obecności na niedzielnej mszy.

"Z wiarą w Opatrzność Bożą i w trosce o życie i zdrowie społeczeństwa i w nawiązaniu do komunikatów Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski podejmujemy decyzję o wprowadzeniu prewencyjnych środków ostrożności w sytuacji zagrożenia koronawirusem. Kościół od dwóch tysiącleci służy osobom chorym i potrzebującym, nawet w czasach epidemii, nie rezygnując z głoszenia Ewangelii oraz sprawowania sakramentów świętych." - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie KEP.

Kościół od dwóch tysiącleci służy osobom chorym i potrzebującym, nawet w czasach epidemii, nie rezygnując z głoszenia Ewangelii oraz sprawowania sakramentów świętych.

Kto dostanie dyspensę?

Jak czytamy, KEP zarekomendowała biskupom diecezjalnym udzielenie dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we mszy świętej do dnia 29 marca br. następującym wiernym:

  • a. osobom w podeszłym wieku,
  • b. osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.),
  • c. dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę,
  • d. osobom, które czują obawę przed zarażeniem.

Nieobecność na mszy nie będzie grzechem

Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. "Jednocześnie zachęcamy, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Zachęcamy też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe" - czytamy.

Jednocześnie zachęcamy, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Zachęcamy też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe

Komunia Święta na rękę, nie podawać rąk

"Rada Stała Episkopatu wprowadza również zasady mające obowiązywać do 29 marca w czasie sprawowania liturgii w kościołach. Kapłani i szafarze z oznakami infekcji nie mogą rozdawać Komunii Świętej" - czytamy. "Ci, którzy udzielają tego sakramentu, powinni dokładnie umyć ręce i kierować się zasadami higieny. Przypominamy, że przepisy liturgiczne Kościoła przewidują również przyjmowanie Komunii Świętej na rękę. Znak pokoju należy przekazywać przez skinienie głowy, bez podawania rąk. Cześć Krzyżowi należy oddawać bez kontaktu bezpośredniego, przez przyklęknięcie lub głęboki skłon. Należy powstrzymać się ponadto od oddawania czci relikwiom poprzez pocałunek lub dotknięcie. Na kratkach konfesjonałów należy założyć folie ochronne. W tym czasie rezygnujemy z napełniania kropielnic kościelnych wodą święconą” - podkreślają biskupi.

Kościoły będą otwarte

KEP zachęca wiernych do modlitwy i odwiedzania kościołów poza liturgią. Polecono duszpasterzom:

  • a. aby kościoły pozostawały otwarte w ciągu dnia,
  • b. aby kapłani troszczyli się o dodatkowe okazje do spowiedzi i adoracji Najświętszego Sakramentu,
  • c. aby – przy zachowaniu należytych zasad higieny – kapłani i nadzwyczajni szafarze odwiedzali chorych i starszych parafian z posługą sakramentalną.

Jednocześnie poinformowano, że do 29 marca

  • a. liturgie z udzieleniem sakramentu bierzmowania przeniesione zostają na terminy późniejsze,
  • b. zawieszone zostają pielgrzymki maturzystów na Jasną Górę oraz rekolekcje szkolne organizowane przez parafie.
  • c. sprawy rekolekcji dla dorosłych oraz organizację innych spotkań pozostawia się roztropnemu rozeznaniu księży proboszczów.

Liga Muzułmańska - to obowiązek

Rada Imamów i Rada Fatł przy Lidze Muzułmańskiej w RP podjęła w środę, 10 marca, decyzję o zamknięciu Centrów Muzułmańskich zarządzanych przez LM w RP na okres nie krótszy niż dwa tygodnie począwszy od dnia 11.03.2020r. "Decyzja ta ma na celu ochronę ludzkiego życia i zdrowia jak również ograniczenie możliwości rozprzestrzeniania się epidemii koronowirusa" - poinformowano.

Opuszczenie piątkowych modlitw i modlitw zbiorowych w sytuacji epidemii staje się obowiązkiem

Pobierz bezpłatną aplikację Expressu Bydgoskiego i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Koronawirus. Czy trzeba iść do kościoła w niedzielę? - Gazeta Pomorska

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto