Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus. Kiedy egzaminy ósmoklasisty i matura 2020? Kiedy uczniowie wrócą do szkół? Znamy terminy! Dyrektorzy szkół komentują

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Kiedy odbędą się egzaminy? W piątek minister podał terminy
Kiedy odbędą się egzaminy? W piątek minister podał terminy Joanna Urbaniec / Polska Press
Kiedy egzaminy ósmoklasisty i matura 2020? Kiedy uczniowie wrócą do szkół? W piątek 24 kwietnia na te nurtujące dzieci, rodziców oraz nauczycieli pytania odpowiedział na konferencji prasowej minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Wiadomo już m.in., że przez kolejny miesiąc uczniowie pozostaną w domach i kontynuowana będzie nauka online na uczelniach.

Kiedy wróci szkoła? Kiedy egzaminy i matury 2020?

FLESZ - Jak będziemy wracać do normalności?

W piątek tuż po godzinie 12 rozpoczęła się konferencja prasowa ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, ministra edukacji narodowej Dariusza Piontkowskiego oraz nowego ministra nauki i szkolnictwa wyższego Wojciecha Murdzka.

Minister Piontkowski poinformował na początku, że obecne warunki epidemiczne nie pozwalają na powrót uczniów do szkół, ani też odwieszenie działalności przedszkoli i żłobków. Zdecydowano o dalszym ograniczeniu pracy tych placówek do 24 maja. - Gdy będziemy się zbliżali do tego terminu, będziemy informować, co dalej - stwierdził szef MEN.

A zatem przed uczniami w Polsce, a także przed studentami, bo data 24 maja jest też teraz nowym terminem zawieszenia zajęć na uczelniach - dodatkowy miesiąc nauki zdalnej.

Jednocześnie minister edukacji zaznaczył, że za kilka dni zostaną przekazane informacje, czy będzie możliwość prowadzenia w części tych placówek „jakiejś formy działalności opiekuńczej”.

Uczniowie od piątku mają już też jasność, co z maturami, egzaminami ósmoklasisty i zawodowym - na konferencji prasowej zostały przekazane decyzje również w tej sprawie.

Co z maturami 2020, egzaminami, szkołą? Najważniejsze decyzje:

  • Egzaminy maturalne rozpoczną się 8 czerwca, egzaminem z języka polskiego. Potrwają do 29 czerwca. Będą to tylko egzaminy pisemne. Nie będzie matur ustnych. Podkreślono, że przy takim terminie matur rok akademicki rozpocznie się bez opóźnień. Natomiast wyzwaniem będzie sam proces rekrutacji na studia, który musi być dostosowany do przesuniętych terminów egzaminów i ich wyników - co zaznaczył minister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Murdzek.
  • 16 czerwca rozpocznie się egzamin ósmoklasisty, który trwa trzy dni (16-18 czerwca). Wyniki egzaminu ósmoklasisty - kończącego naukę w szkole podstawowej - mają być znane do końca lipca.
  • Od 22 czerwca do 9 lipca będą trwały egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe w formule 2012 i formule 2017. Natomiast egzamin zawodowy w formule 2019 odbędzie się w terminie od 17 do 28 sierpnia.
  • Wszelkie egzaminy zostaną przeprowadzone z zachowaniem reżimów sanitarnych, więc m.in. obowiązującego dystansu między osobami. Zwrócił na to uwagę podczas konferencji minister zdrowia. - Te egzaminy będą przeprowadzone w maksymalnym reżimie sanitarnym – z dystansem, z ograniczeniem możliwości kontaktu - stąd choćby nie będzie formy ustnej egzaminów, bo jednak ona stanowi znacznie większe ryzyko - mówił Łukasz Szumowski.
  • Dlaczego władze decydują się na przeprowadzenie egzaminów, a nie konkurs świadectw? Jak odpowiada szef MEN, to egzaminy dają obiektywną i porównywalną w skali kraju informację o tym, jakie umiejętności i wiedzę zdobyli uczniowie, stanowią miarę poziomu przygotowania kandydatów do podjęcia dalszej nauki. A to stwarza równe szanse w rekrutacji szkół średnich i na studia. Minister edukacji podkreślił, że w tej kwestii opiera się m.in. na stanowisku polskich uczelni.

Egzaminy: szczególne rozwiązania, by zapewnić bezpieczeństwo

W piątek w krakowskim I Liceum Ogólnokształcącym im. Bartłomieja Nowodworskiego odbywało się zakończenie roku dla maturzystów – w formie zdalnej, wideokonferencji dla klas. - Absolwenci, dowiadując się, że znany jest już termin egzaminów, nabierają spokoju. To jest wiadomość, która ich cieszy, wiedzą, że mają się przygotowywać, a termin zawsze jest mobilizujący. Dobrze, że już wiadomo, co z maturą, kiedy się odbędzie, wszyscy trzymają kciuki, żeby nie pojawiła się żadna przeszkoda w przeprowadzeniu egzaminów – relacjonował nam Jacek Kaczor, dyrektor I LO.

Matura w obecnych warunkach wymusi szczególne rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo. - Spodziewam się, że np. do auli nie będziemy mogli zaprosić 70 osób, tylko trzeba będzie powołać więcej komisji i egzamin będzie pisało po kilkanaście osób rozmieszczonych w różnych klasach – mówi dyrektor „Nowodworka”. - Jeśli do tego czasu będzie wymagane używanie maseczek w miejscach publicznych, to oczywiście będą obowiązkowe. W każdej łazience mamy dystrybutory płynu do dezynfekcji rąk, więc zdający będą go mieli zapewniony – dodaje.

Jacek Kaczor zwraca uwagę, że dla szkoły, która przeprowadza nabór, dobrą wiadomością jest to, że odbędzie się egzamin ósmoklasisty. - Jeśli chodzi o rekrutację do naszej szkoły, świadectwa są dla nas nierozróżnialne – tłumaczy dyrektor prestiżowego liceum. - U nas wszyscy kandydaci mają świadectwo z wyróżnieniem i za świadectwo dostają zazwyczaj komplet punktów. Nie bylibyśmy w stanie spośród 800 kandydatów wyłowić tych 200, których możemy przyjąć. Dlatego przewidziany egzamin bardzo nas cieszy, bo dla nas podstawowym rozróżnieniem jest jego wynik.

Kiedy dzieci wrócą do szkoły? Kiedy matury?

Szkoły są zamknięte i przeniosły swoją pracę do internetu od 12 marca. Uczniowie, ich rodzice i nauczyciele od dłuższego czasu codziennie zastanawiali się, kiedy zamiast zdalnie nauka znów będzie odbywać się w szkołach. W piątek się to wyjaśniło - nauczanie na odległość obowiązuje przynajmniej do 24 maja. Ale nie jest wykluczone, że uczniowie nie wrócą już w tym roku do szkoły, a nawet że nauczanie zdalne będzie kontynuowane po 1 września, w nowym roku szkolnym. Wszystko zależy od tego, jak pandemia koronawirusa będzie rozwijała się w naszym kraju.

- Gdyby nauczanie zdalne miało być kontynuowane w nowym roku szkolnym, to myślę, że dramatu nie będzie. Nauczyciele przyłożyli się do pracy, rozszerzają swoje kompetencje informatyczne – zapewnia Andrzej Moskal, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 40 w Krakowie. - Dramat byłby tylko – bo już go widzimy – z brakiem kontaktu. Uczniowie chcieliby się już spotkać z nauczycielem, porozmawiać twarzą w twarz. Odczuwa się też to, że dzieci już tęsknią za swoją szkołą – dodaje.

Przypomnijmy, że w środę 22.04 minister Dariusz Piontkowski był gościem Sygnałów Dnia w Programie 1 Polskiego Radia i w wywiadzie odpowiadał m.in. na pytanie o szkoły podstawowe i średnie: "Czy można już powiedzieć, że te szkoły nie zostaną otwarte do końca roku szkolnego? No bo przecież szkoły to główny pas transmisyjny wirusa".

Matura 2020: terminarz, kiedy egzaminy

- Tego jeszcze nie wiemy, nie wiemy, jak się będzie rozwijała epidemia i w tym momencie jeszcze tego powiedzieć nie możemy. Jeżeli rozwój epidemii na to pozwoli, to będziemy chcieli także pozwolić uczniom i nauczycielom wrócić do szkół.

Egzaminy ósmoklasisty 2020: kiedy, terminarz

Jeśli chodzi o ogłoszenie daty wprowadzenia kolejnego etapu zluzowania w Polsce obostrzeń związanych z epidemią i odmrażania gospodarki, takie informacje mają zostać podane w przyszłym tygodniu. Przypomnijmy, że przygotowano plan składający się z czterech etapów. Pierwszy został wprowadzony w życie 20 kwietnia - odtąd możemy m.in. korzystać z parków i lasów, więcej osób może uczestniczyć w mszach świętych i nabożeństwach, a także więcej klientów może jednocześnie przebywać w sklepach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na malopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto