Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus nie powstrzymał ludzi przed załatwianiem spraw. Kolejki przed Urzędem Miasta w Bydgoszczy [zdjęcia]

Paweł Kaniak
Paweł Kaniak
Tak było we wtorek przed Urzędem Miasta Bydgoszczy przy ulicy Grudziądzkiej.
Tak było we wtorek przed Urzędem Miasta Bydgoszczy przy ulicy Grudziądzkiej. Dariusz Bloch
W ostatnich dniach bydgoszczanie licznie gromadzili się przed wejściem do Urzędu Miasta Bydgoszczy przy ulicy Grudziądzkiej.

- Przed Urzędem Miasta przy ul. Grudziądzkiej tłoczą się ludzie, którym nie straszny żaden wirus tylko najważniejsze jest zarejestrowanie auta i zgłoszenie narodzin, przecież te sprawy mogą poczekać - taki głos naszego Czytelnika przytaczaliśmy w poniedziałek w naszym serwisie internetowym. - Parking pełny, oczekuje od 15 do 30 osób, urząd zawiesił bezpośrednią obsługę, ale chyba w teorii bo nadal ludzie mogą załatwić sprawy - w ograniczonym zakresie, ale to nic nie zmienia. Gdzie walka z wirusem i przeciwdziałanie, jak urząd pisze na stronie. W sklepach jest mniej ludzi niż tu. Pracownicy boją się o swoje zdrowie, bo petenci nie obawiają się niczego i rozprzestrzeniają potencjalnie wirusa - alarmował nas mieszkaniec Bydgoszczy.

Parking pełny, oczekuje od 15 do 30 osób, urząd zawiesił bezpośrednią obsługę, ale chyba w teorii bo nadal ludzie mogą załatwić sprawy

We wtorek przed południem przed budynkiem przy ul. Grudziądzkiej też stało kilkanaście osób. - Od kilkunastu dni prosimy i zachęcamy mieszkańców do załatwiania spraw przez telefon, internet, pocztą - komentuje ten fakt Marta Stachowiak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Bydgoszczy. - We wszystkich sprawach, w których konieczna jest obecność osobista i sprawa ta nie może czekać, prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny i umówienie się na konkretną godzinę, by uniknąć kolejek. Dotyczy to spraw losowych, np. w Urzędzie Stanu Cywilnego. Prosimy też tych, którzy pobierają świadczenia w gotowce, by w obecnej sytuacji zdecydowali się na ich bezgotówkowe pobieranie.

Jak zmienić formę pobierania świadczeń rodzinnych, alimentów czy 500+ na bezgotówkową? Trzeba złożyć wniosek ze wskazaniem numeru rachunku bankowego oraz danych właściciela rachunku (imię i nazwisko, PESEL). Niekoniecznie wnioskodawca musi być właścicielem konta. Zmiany formy płatności można dokonać korespondencyjnie – pocztą tradycyjną lub mailową: [email protected].

USC obsługuje klientów wyłącznie w sytuacjach losowych: rejestracja zgonów, uznanie dziecka poczętego lecz nie narodzonego, uznanie dziecka przy pierwszej rejestracji. Istnieje możliwość załatwienia niektórych spraw za pomocą E-PUAP. Należy do nich: rejestracja urodzenia dziecka, złożenie wniosku o wydanie odpisu aktu stanu cywilnego, złożenie wniosku w sprawie jubileuszu 50-lecia pożycia małżeńskiego, złożenie wniosku o wydanie zaświadczenia o stanie cywilnym. Inne sprawy realizowane będą w terminie późniejszym, obecnie trudnym do sprecyzowania. USC ma własną infolinię 52 58 58 400, gdzie można uzyskać informacje.

Mamy też przykład załatwiania spraw w podbydgoskiej gminie Nowa Wieś Wielka. Pan Jarosław, mieszkaniec gminy, na początku marca rejestrował samochód. Wtedy mógł rozpocząć sprawę w tradycyjny sposób. - Podlegam pod Starostwo Powiatowe w Bydgoszczy. Tamtejszy Wydział Komunikacji ma oddział zamiejscowy w Urzędzie Gminy. Pracuje w nim jeden urzędnik, więc kolejki są duże – opowiada pan Jarosław. Rejestrując kilkanaście dni temu samochód otrzymał tymczasowe dokumenty, ważne przez miesiąc. Potem miał się zgłosić po odbiór nowego dowodu rejestracyjnego. Teraz już wie, że jego sprawa będzie dokończona korespondencyjnie. - W ubiegłym tygodniu urząd był już zamknięty, a przed budynkiem ustawiono skrzynkę, do której petenci mogą wrzucać urzędową korespondencję. Na drzwiach przywieszono kartkę z informacją z Wydziału Komunikacji, że sprawy załatwiane dotychczas w bezpośrednim kontakcie z urzędnikiem, będą załatwiane zdalnie, a dokumenty wysyłane pocztą. Mam nadzieję, że wkrótce otrzymam pocztą przesyłkę z dowodem rejestracyjnym – dodaje nasz rozmówca. Z umieszczonej na drzwiach urzędu informacji mieszkańcy gminy dowiedzieli się też, że jeśli mają do załatwienia sprawę wymagającą osobistego stawiennictwa, muszą umówić się telefonicznie i przyjść na wyznaczoną godzinę. Jest też apel, aby przychodzić w pojedynkę.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

POLECAMY:

Trwa przebudowa ulicy Kruszwickiej i placu Poznańskiego w Bydgoszczy

Przebudowa ulicy Kruszwickiej i Placu Poznańskiego w Bydgosz...

Zobacz: Jak nie marnować żywności

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto